Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-14 18:52
Anna Bajon / KAI

Caritas diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej prosi o wsparcie Domu Samotnej Matki

Caritas diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej prosi o wsparcie modlitewne i materialne Domu Samotnej Matki w Koszalinie. Z apelem do wiernych zwrócił się dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Tomasz Roda, podczas niedzielnych Mszy św. w bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu.

Autor/źródło: Pixabay, freestocks-photos, licencja: CC0

 Ks. Tomasz Roda przybliżył tematykę działalności diecezjalnej Caritas, która - jak powiedział - zatrudnia na etatach stu pracowników, którzy prowadzą placówki pomocowe m.in. hospicjum, okno życia, dom samotnej matki, warsztaty terapii zajęciowej, punkty pomocowe dla osób poszkodowanych przestępstwem, bursy dla młodzieży czy świetlice środowiskowe dla dzieci.

Kapłan przypomniał, że istnieje potrzeba okazywania miłosierdzia i wspierania bliźnich bez bojaźni, że coś się nie uda. Wskazywał na potrzebę pokory, podając przykład misjonarza, który do Polski przyjechał z Rwandy i był świadkiem przebierania i wybierania towarów w supermarketach, gdy w Afryce ludzie jedzą jeden posiłek dziennie.

- Każdy z nas chciałby, aby codzienność była spokojna, żeby wystarczało od pierwszego do pierwszego, ale co zrobić, gdy życie niektórych osób zaczyna się rozsypywać jak domek z kart? I trudno samemu sobie poradzić. Trzeba im pomóc – podkreślił dyr. Caritas, powołując się na Franciszka, który zaznacza wielokrotnie, że nie wolno tych ludzi wytykać palcami, trzeba ich wesprzeć dobrym słowem aby się otworzyli i dali sobie pomóc zawrócić z nieprawidłowej ścieżki. – Nie wolno nikogo marginalizować, oceniać, czy osądzać – mówił ks. Roda.

Kapłan powiedział, że obecnie w diecezjalnej Caritas najpilniejszą potrzebą jest przygotowanie godnych warunków dla kobiet z dziećmi, zwrócił uwagę na potrzebę przebudowy i rewitalizacji Domu Samotnej Matki, przytaczając przykłady osób, które nie znajdują miejsca i akceptacji we własnym domu albo go wcale nie mają.

Na zakończenie Mszy św. wolontariusze Caritas przy wejściach do kościoła zbierali datki na wsparcie placówki, której celem jest m.in. przeciwdziałanie bezradności matek, sieroctwu, przemocy w rodzinie, ubóstwu i bezrobociu oraz pomoc w zdobyciu zawodu.

- Do odnowionego Domu Samotnej Matki w Koszalinie na początku 2020 r. wprowadzą się matki z dziećmi. Zamieszka ich tu więcej i będą miały większą możliwość powrotu do społeczeństwa i zdobycia zawodu. Taką możliwość będzie miało nie jak do tej pory 11 matek z 11. dzieci, ale 16 matek z 19. dzieci. W siedzibie placówki podpisano umowy na pozyskanie funduszy unijnych na przebudowę i rewitalizację Domu Samotnej Matki – można przeczytać na stronie DSM.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-14 15:31:35
miniaturka

O. Salij OP w rocznicę Rzezi Wołyńskiej: patrzmy na siebie wzrokiem pojednania

Do modlitwy za ofiary zbrodni popełnionych przez rodaków i do patrzenia na siebie wzrokiem pojednania zachęcał w Łucku na Ukrainie dominikanin, o. Jacek Salij podczas obchodów 76. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Według polskich historyków, zbrodnia wołyńska pochłonęła ok. 100 tys. ofiar śmiertelnych wśród Polaków.
2019-07-14 16:27:14
miniaturka

Licheń. Modlitwa z o. Bashoborą w bazylice (galeria)

„Bóg dał Ci przywilej bycia katolikiem, raduj się w tym przywileju. Jezus jest Panem, Prawdą i Życiem” – mówił o. John Baptist Bashobora w czasie spotkania otwartego, które odbyło się w sobotę, 13 lipca w licheńskiej bazylice.
2019-07-14 18:38:23
miniaturka

Jankowice: otwarto ośrodek dla osób bezdomnych Wspólnoty Chleb Życia

Uroczyste otwarcie ośrodka dla osób bezdomnych, prowadzonego przez Wspólnotę Chleb Życia s. Małgorzaty Chmielewskiej i poświęcenie w nim kaplicy odbyło się dziś w Jankowicach. Pierwsze osoby bezdomne zamieszkają w nowoczesnym i komfortowym schronisku jeszcze w lipcu.
2019-07-15 04:02:55
miniaturka
play

O uczcie niebieskiej.

Niebo opisywane bywa również jako uczta. Czy to jest tylko przenośnia, czy coś z tej obietnicy zadzieje się naprawdę?
2019-07-15 07:23:51
miniaturka

Pozdrowienia dla Radia Maryja i apel ws. Wenezueli

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Franciszek przekazał „serdeczne pozdrowienie wiernym z Polski, którzy uczestniczą w dorocznej pielgrzymce Radia Maryja do sanktuarium w Częstochowie". Przy tej okazji pozdrowił też wszystkich pielgrzymujących Polaków.
2019-07-15 08:22:55
miniaturka

Belgia: biskupi wzywają do nawrócenia ekologicznego

Belgijscy biskupi wzywają swych rodaków do nawrócenia ekologicznego. Piszą o tym w specjalnym liście pod tytułem: „Czas na stworzenie: zapewnić przyszłość ziemi i wszystkim jej mieszkańcom”.