Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-08 12:29
AC / Krzysztof Bronk /vaticannews.va

Calais: nie ma koczowiska, ale nadal jest tysiąc migrantów

Choć w Calais już od 4 lat nie ma koczowiska dla migrantów, zwanego potocznie dżunglą, do tego portowego miasta w północnej Francji nadal przybywają ludzie, którzy chcą się przedostać do Wielkiej Brytanii.

Autor/źródło: pixabay, geralt

Ich dramat bynajmniej się nie skończył. Są oni w znacznie gorszym położeniu niż przed 4 laty - mówi dyrektor francuskiego odpowiednika Caritas (Secours Catholique) w Calais.

Według jego szacunków co miesiąc kilkuset migrantom udaje się przedostać nielegalnie z Francji do Wielkiej Brytanii. Czynią to z narażeniem życia, korzystając z pomocy sowicie opłacanych przemytników. Francja walczy z tym procederem, nadużywając jednak władzy i naruszając podstawowe prawa migrantów – mówi Didier Degremont.

Caristas: Migranci żyją w przerażających warunkach

- W tym momencie w Calais jest około tysiąca migrantów usiłujących przedostać się do Wielkiej Brytanii. Wśród nich jest niestety wiele rodzin i dzieci. Ich warunki życia są przerażające, o wiele gorsze niż w epoce, kiedy istniała „dżungla”. Choć oczywiście również stan tamtego koczowiska był czymś niedopuszczalnym. Ale wtedy migranci mieli przynajmniej prawo do życia, istniała cała seria struktur wsparcia, szkoła, sklepy, pomoc prawna – powiedział Radiu Watykańskiemu Didier Degremont. – Dziś zgodnie z dyrektywami władz na terenie Calais po prostu ma nie być migrantów. I wszystkie działania państwa służą realizacji tego rozporządzenia. Często dochodzi do stosowania przemocy, by zmusić migrantów do opuszczenia tego miasta oraz maksymalnie ograniczyć przestrzeń ich życia. Codziennie są wydalani, ciągle niszczy się ich mienie. Zastraszane są również organizacje, które niosą im pomoc. Prefektura Calais zakazuje nam obecności w miejscach, gdzie gromadzą się migranci, pod absurdalnym zarzutem, że utrudniamy im życie. Dochodzi więc do nadużywania władzy, nie respektuje się praw, własności i godności tych ludzi. I to jest dziś bardzo niebezpieczne.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-08 07:52:16
miniaturka

Abp Vincenzo Paglia: Katolicki polityk nie może promować aborcji

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia przypomina, że katolicki polityk nie może promować aborcji ani opowiadać się za jej legalizacją.
2020-09-08 08:42:47
miniaturka

Dziś święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Kościół katolicki obchodzi 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie wiemy dokładnie, kiedy narodziła się Maryja, a data tego święta wynika z tradycji kultu maryjnego.
2020-09-08 09:41:59
miniaturka

Paulini zapraszają - świętuj urodziny Maryi na krakowskiej Skałce

W Święto Narodzenia Najświętszej Maryi, 8 września, ojcowie paulini zapraszają do kościoła na Skałce na uroczystą Mszę świętą oraz otwarcie wystawy ikon Matki Bożej „Królowa Polski o wielu obliczach”.
2020-09-08 11:09:54
miniaturka

Jan Paweł I może być wkrótce beatyfikowany?

Prawdopodobnie na ostatnim etapie znajduje się badanie przez Watykan cudu za wstawiennictwem papieża Jana Pawła I. Jak poinformowała argentyńska gazeta „La Nación”, już od dwóch lat trwa badanie wyzdrowienia śmiertelnie chorej dziewczynki w Buenos Aires.
2020-09-08 12:02:55
miniaturka

Papież dziękuje Bogu za życie i posługę kard. Jaworskiego

„Niech Miłosierny Chrystus, któremu śp. kardynał Marian poświęcił swoje życie, przyjmie go do swojej chwały. Dziękuję Panu za życie i posługę apostolską tego wiernego świadka Ewangelii ” – napisał Papież w telegramie do abp. Marka Jędraszewskiego po śmierci kard. Jaworskiego.
2020-09-08 12:10:00
miniaturka

Do rodzinnej modlitwy różańcowej zaprasza "Staś"

Miesiąc październik nazywany jest „miesiącem różańcowym”. Wysłuchajmy prośby Matki Bożej i chętnie przychodźmy na wieczorne nabożeństwa różańcowe.