Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-07 15:30
nc

Cała Polska robi prezent Janowi Pawłowi II na 100-lecie urodzin

Projekt Dar na Stulecie - związany jest z 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, która przypada 18 maja 2020. Dołączyć może dosłownie każdy!

Autor/źródło: Za zgodą: Instytut Tertio Millennio

Główną ideą projektu jest wspieranie i pomnażanie dobra w każdej postaci. Liczy się każdy człowiek i każda wspólnota. Wolontariat, modlitwa, wydarzenia o charakterze społecznym, artystycznym, sportowym, charytatywnym czy edukacyjnym, to obszary działań, w ramach których każdy może przyłączyć się do tego projektu. Celem jest też budowanie wśród uczestników poczucia wspólnoty i solidarności.

Wszystkie zgłoszone inicjatywy zostaną złożone 18 V 2020 jako dar na stulecie urodzin Jana Pawła II w jego sanktuarium w Krakowie. Będzie to oddolny wyraz wdzięczności wielu Polaków za dar Jego życia i nauczania.

Jak zgłosić inicjatywę? Wystarczy wejść na stronę www.darna100.pl i przejść na zakładkę „dołącz do projektu”, gdzie pojawi się krótki formularz, w którym należy opisać realizowany pomysł oraz informacje dot. miejsca realizacji projektu.

W ramach projektu stworzona została interaktywna mapa, na której są zaznaczone wszystkie inicjatywy osób/podmiotów, które chcą wyrazić wdzięczność za dar życia Karola Wojtyły. Daje to także możliwość wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów i wzajemnego wspierania się w czynieniu dobra. W projekcie można uczestniczyć zarówno indywidualnie, jak i jako społeczność: przedszkole, klasa albo szkoła.

Projekt realizowany jest przez: Stowarzyszenie Lednica 2000, Stowarzyszenie Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II oraz Instytut Tertio Millennio. W projekcie uczestniczą także: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Forum Hospicjów Polskich, a także Rodzina Szkół im. Jana Pawła II. Pomysłodawcą projektu jest Ojciec Maciej Zięba OP.

Zgłoszonych jest już blisko 1000 inicjatyw zarówno w Polsce ale także za granicami! Nie czekaj – dołącz do projektu i zgłoś swoją inicjatywę dla Jana Pawła II. Twój Dar – Wspólne Dzieło – Dar na 100!

Za: Jan Jaśkowiak - koordynator projektu (e-mail: dar@tertio.pl)

Przykłady zgłoszonych inicjatyw:

Nauczycielski Klub Literacki w Białymstoku

Antologia poetycka "Pomiędzy dłonią a niebem" - Opublikowanie antologii poetyckiej Nauczycielskiego Klubu Literackiego pt. "Pomiędzy dłonią a niebem", dedykowanej Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 100-lecia Jego urodzin, zawierającej wiersze o tematyce religijnej, duchowej bądź etycznej, w dużej części poświęcone Ojcu Świętemu lub nawiązujące do Jego myśli. Prezentacja książki w maju 2020r.

Przedszkole nr 8 Żywiec

,,Bieg przedszkolaków na 100 metrów w 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II '' z udziałem dzieci i nauczycieli z żywieckich przedszkoli oraz ,, Marsz dla zdrowia pod Krzyż Papieski na górę Grojec '' uczczenie minutą ciszy setnej rocznicy urodzin , wspomnienie papieża Polaka w wykonaniu przedszkolaków.

Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 - Warszawa

Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 na zajęciach praktycznych odrestaurują wózek-chodzik Sanitariuszki kombatantki - członka IV Obwodu Armii Krajowej Warszawa-Ochota.

Przemysław – Yale

Czytanie tekstów Jana Pawła II - zobowiązuję się zorganizować grupę dyskusyjną na Uniwersytecie Yale, której celem będzie pogłębiona analiza nauczania Jana Pawła II, w szczególności encyklik Laborem exercens oraz Centesimus annus. W kraju, w którym toczą się właśnie gorące spory na temat godności i prawnej pozycji pracy; i w którym JP2 kojarzy się głównie z teologią ciała; dyskusja taka może przynieść wiele dobrego.

Kasia - Zabrze

Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość - zorganizuję między przedszkolny przegląd małych form teatralnych z motywem przewodnim nauczania Jana Pawła II.

Jakub - Szczecin

Do 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przeczytam wszystkie papieskie homilie z pielgrzymek do Ojczyzny, aby przypominać sobie, jak ważna również dziś jest troska o Polskę.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-07 11:09:55
miniaturka

Papież spotkał się z organizatorami targów i wystaw

Papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie uczestników spotkania Światowego Stowarzyszenia Wystawców (UFI), które odbywa się w Rzymie. Grupa gromadzi organizatorów targów i członków branży wystawienniczej z 87 krajów.
2020-02-07 11:53:17
miniaturka

Franciszek zachęca do niwelowania globalnych nierówności

Papież podkreślił, że początek roku stanowi dobry czas do budowania mostów. Zachęcał przedstawicieli banków, świata finansów oraz rządzących, do tworzenia spójnej wizji rozwoju.
2020-02-07 12:09:51
miniaturka

Indie: Kościół przeciwko przedłużeniu dopuszczalności aborcji do 24. tygodnia

Kościół katolicki w Indiach sprzeciwia się zaproponowanemu przez rząd tego kraju przedłużeniu dopuszczalności aborcji z obecnego 20. do 24. tygodnia życia nienarodzonego dziecka. Legislacja dotyczy niektórych kobiet: ofiar gwałtu, kazirodztwa, niepełnoletnich i niepełnosprawnych.
2020-02-07 12:40:02
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Za 100 dni 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Już za 100 dni obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Dajmy świadectwo przywiązania do Papieża Polaka i wierności Jego nauczaniu. Weźmy też licznie udział w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.
2020-02-07 13:25:20
miniaturka

Watykan: 12 lutego poznamy papieską adhortację o Amazonii

W środę, 12 lutego zostanie zaprezentowana w Watykanie postsynodalna adhortacja apostolską Ojca Świętego Franciszka „Querida Amazonia” będąca owocem Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Regionu Amazonii, które obradowało w dniach 6-27 października 2019 r.
2020-02-07 13:35:22
miniaturka

Franciszek: zło przejawia się w gender, uderza w kreatywność Boga

– To nie usunięcie różnic sprawi, że staniemy się sobie bliżsi, lecz przyjęcie innego w jego odmienności, odkrycie bogactwa, jakim jest jego odmienność – mówi Papież.