Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-30 16:22
mk / PAP

Był lekarzem nie tylko z zawodu i powołania, ale także lekarzem serc

Niekwestionowany autorytet, mentor, wybitny lekarz i nauczyciel, tytan pracy; człowiek skromny i ciepły, całym sercem oddanym swemu powołaniu i służbie – wspominano w sobotę współtwórcę polskiej nefrologii prof. Franciszka Kokota. Zmarły naukowiec został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Autor/źródło: PAP

Sobotniej mszy pogrzebowej w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. List prezydenta Andrzeja Dudy, który uhonorował zmarłego 24 stycznia profesora najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, odczytał wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.

„Znakomity internista i endokrynolog, a zwłaszcza nefrolog, w olbrzymim stopniu przyczynił się do rozwoju wiedzy w każdej z tych dziedzin. Jego długie i bardzo owocne życie bez reszty wypełnione było pracą dla dobra bliźnich” – napisał prezydent, podkreślając, że prof. Kokot „w swej praktyce i badaniach urzeczywistniał charakterystyczny dla ludzi tego regionu śląski etos pracowitości, rzetelności i wytrwałości”.

„Najcenniejszą nagrodą była dla niego wdzięczność i pomyślność tysięcy pacjentów. Świętej pamięci prof. Franciszek Kokot pozostanie na zawsze w pamięci każdego z nich, a także wszystkich nas, którzy lecząc się korzystamy ze znajomości sztuki medycznej, którą przekazał swoim uczniom i następcom” – wskazał Andrzej Duda, który nadał uczonemu Order Orła Białego za jego osiągnięcia w pracy naukowej, badawczej i dydaktycznej.

Wśród żegnających nestora śląskich lekarzy byli prezydenci: Zabrza, gdzie mieszkał, i Katowic, z którymi związany był zawodowo. „Był skromnym i ciepłym człowiekiem, całym sercem oddanym swojemu powołaniu i służbie (…). Był lekarzem nie tylko z zawodu i powołania, ale także lekarzem serc, czułym na dolegliwości naszej duszy i naszego ciała” – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

„Byliśmy szczęśliwcami, którzy mogli żyć i czerpać nie tylko z jego mądrości, ale i z jego postawy. Człowiek wyjątkowo skromny, człowiek wielki i zarażający prostotą” – oceniła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Szczepański nazwał prof. Kokota najwybitniejszym absolwentem tej uczelni. Podkreślił, że społeczność akademicka wspomina swojego byłego rektora jako „wspaniałego człowieka, lekarza oddanego całym swoim życiem pacjentom, zawsze wiernego chrześcijańskim ideałom, stawiającego wysokie wymagania innym, a przede wszystkim sobie”.

„Żegnam szanowany i niekwestionowany przez społeczność akademicką autorytet; mentora, nauczyciela wielu pokoleń lekarzy. Z podręczników pana profesora wszyscy uczyliśmy się interny - był naszym dobrym przewodnikiem, o którym będziemy z wdzięcznością zawsze pamiętać” – podsumował prof. Szczepański.

„Rodem Ślązak, sercem Polak, talentem i tytaniczną pracą świata obywatel. Nie boję się dodać: Europejczyk na miarę Roberta Schumanna” – mówił uczeń prof. Kokota, kierownik katedry i kliniki chorób wewnętrznych i metabolicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Jan Duława.

„Żegna cię dzisiaj i składa hołd rektor, Senat i społeczność Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którego byłeś prawdziwą chlubą i dla którego byłeś prawdziwym drogowskazem; lekarze i studenci, dla których byłeś prawdziwym nauczycielem; ludzie nauki, dla których byłeś prawdziwym przewodnikiem; uczniowie, dla których byłeś prawdziwym mistrzem; chorzy, dla których byłeś prawdziwym lekarzem. Żegna Cię Polska, dla której byłeś prawdziwym światłem ze Śląska. To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych” – zakończył wzruszony prof. Duława.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podkreślił, że zmarły profesor był człowiekiem wiary. „Wyrażał ją prawie codzienną obecnością na mszy św. w kościele mariackim w Katowicach, a potem przemierzał drogę do pobliskiej kliniki przy ul. Francuskiej, gdzie rozpoczynała się jego codzienna służba ludziom, łączona z pracą naukową i formacją studentów medycyny i współpracowników” – mówił hierarcha, wskazując, iż wiara dawała profesorowi „siłę do znoszenia przeciwności i wytrwania w ogniu prób”.

„Otrzymywał takie bolesne ciosy, zwłaszcza w okresie PRL-u, kiedy – chociaż był wybitnym naukowcem i znakomitym lekarzem, a nawet rektorem Akademii Medycznej – jako wierzący i praktykujący katolik był poniewierany przez partyjnych sekretarzy i traktowany jako obywatel drugiej kategorii. Tym bardziej jesteśmy mu wdzięczni za męstwo w czasie próby, za odwagę myślenia i działania, za +rzeczowość istotną+, którą Zbigniew Herbert nazwałby postawą wyprostowaną” – powiedział metropolita.

Zmarły 24 stycznia w wieku 91 lat prof. Franciszek Kokot był światowej sławy nefrologiem i endokrynologiem, zaliczanym do grona najwybitniejszych specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych. Uznanie przyniosły mu badania z zakresu nefrologii oraz pionierskie prace dotyczące metod diagnostycznych w tej dziedzinie. Przez 25 lat kierował stworzoną przez siebie Kliniką Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wykształcił kilka pokoleń lekarzy, był autorem pionierskich podręczników - w sumie niemal tysiąca publikacji naukowych.

W swej długoletniej praktyce lekarskiej prof. Kokot spotkał się z ponad 70 tysiącami chorych. Był członkiem honorowym 14 zagranicznych towarzystw nefrologicznych, doktorem honoris causa dziesięciu uczelni medycznych, promotorem 80 doktoratów, opiekunem 20 habilitacji. Dziewięciu podopiecznych prof. Kokota uzyskało tytuł profesora.

W sobotę po południu prof. Franciszek Kokot spocznie na cmentarzu parafialnym w Zabrzu-Rokitnicy.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-30 14:24:57
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Spadek liczby powołań do kapłaństwa, związanego z celibatem i spadek liczby zawieranych związków małżeńskich są ze sobą powiązane w tym sensie, że współczesny człowiek boi się podejmować decyzje całożyciowe i woli żyć bez zobowiązań.
2021-01-30 14:55:43
miniaturka

Biskup nie jest osamotnionym, niezrozumiałym, niemal tragicznym bohaterem romantycznym

W kościele w Tarnowie-Mościcach odbyły się święcenia biskupie ks. Artura Ważnego – nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Na hasło swojej posługi duchowny wybrał słowa „Patris corde”, czyli „Ojcowskim sercem”.
2021-01-30 15:23:33
miniaturka

Tatry: porwani przez lawinę śnieżną trafili do szpitala

Ratownicy TOPR przetransportowali na pokładzie śmigłowca do zakopiańskiego szpitala dwóch mężczyzn, których w sobotę porwała lawina śnieżna w rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego. Narciarze nie doznali poważniejszych obrażeń.
2021-01-30 18:56:13
miniaturka

Prof. Wojciech Maksymowicz o śmierci Polaka w Plymouth: to było morderstwo prawne

„Doprowadzano do śmierci pacjenta, zasłaniając się szczytnymi określeniami, jak «godność człowieka», jednocześnie nie dając szansy na podjęcie próby terapii” – mówi prof. Wojciech Maksymowicz, były wiceminister nauki, neurochirurg, twórca kliniki Budzik.
2021-01-31 08:57:26
miniaturka

Szczepienia mają łagodzić skutki zjadliwości koronawirusa wobec naszego organizmu

Odbywające się powszechne szczepienia przeciwko COVID-19 nie służą wyeliminowaniu koronawirusa, lecz mają łagodzić skutki jego zjadliwości wobec organizmu człowieka – tłumaczy immunolog dr Katarzyna Kasperkiewicz.
2021-01-31 10:09:44
miniaturka

Dr Helena Pyz: ciągłe istnienie trądu skandalem XXI wieku

Pandemia koronawirusa znacznie ograniczyła niesienie pomocy osobom chorym na trąd. Wprowadzone w wielu krajach obostrzenia w przemieszczaniu sprawiły, że mają one utrudniony dostęp do ośrodków zdrowia i potrzebnych leków.