Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-24 12:10
JR

Bydgoski teatr wykorzystał zbrodnię katyńską do promocji LGBT

17 września w Teatrze Polskim w Bydgoszczy miała miejsce premiera spektaklu pt. „Katyń. Teoria Barw”. Jak poinformował portal TVP Bydgoszcz, twórcy wykorzystali zbrodnię katyńską „do promocji lewicowych postulatów LGBT”.

Autor/źródło: Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108019232

W zapowiedzi przedstawienia poinformowano, że jedną z poruszonych w sztuce kwestii będzie „Czy w Katyniu zginęli wyłącznie heteroseksualni mężczyźni?”.

„Twórcy nie uszanowali tragedii mordu na polskich oficerach w Katyniu, która powinna być jak wartość łącząca wszystkich Polaków – bez względu na poglądy, sympatie polityczne, wyznanie – a tym bardziej orientację seksualną. Ludobójstwo na Narodzie Polskim zostało, bez skrupułów, wykorzystane do promocji lewicowych postulatów LGBT” – podaje portal.

Głos zabrał także Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, dramatopisarz i krytyk literacki. Zaznaczył, że chociaż spektakl jest wizualnie atrakcyjny i sprawnie wyreżyserowany, to opiera się na „nieprawdziwym założeniu, że prawda o Katyniu została zawłaszczona przez narodową prawicę i należy tę prawdę «odzyskać» poprzez ukazanie zbrodni katyńskiej w perspektywie gender”.

„No nie, nie została zawłaszczona i nie ma potrzeby niczego odzyskiwać. Każdy obeznany z tematem człowiek wie, że to ludobójstwo skierowane było przeciwko Polakom jako takim, a nie określonym orientacjom seksualnym czy innym. Dopisywanie do Katynia problematyki wykluczenia kobiet i homoseksualistów, nawet w kontekście Józefa Czapskiego jest ideologiczną fastrygą” – powiedział.

Źródło: Bydgoszcz.tvp.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-24 11:20:40
miniaturka

Pelosi: „Bóg dał nam wolną wolę, abyśmy mogli wybrać aborcję”. Doprawdy?

Marszałek Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi odpowiedziała w czwartek swojemu biskupowi w sprawie ustawy aborcyjnej. Według niej aborcja jest przejawem korzystania z wolnej woli, danej nam przez Boga, a także podstawowym prawem człowieka. W jednej i drugiej kwestii myli się zasadniczo.
2021-09-24 11:56:30
miniaturka

Węgry pokazują, jak wyjść z demograficznej zimy

„Papież ma rację, chwaląc pronatalistyczną politykę Węgier. Jest to bowiem jeden z nielicznych krajów, które zrozumiały, jakie są ekonomiczne i społeczne konsekwencje demograficznej zimy, a zarazem dostrzegły, że są młodzi, którzy nadal chcą mieć dzieci” – uważa Vincenzo Bassi.
2021-09-24 12:14:39
miniaturka

Góralka sprawiedliwa – Katarzyna Filipek

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Katarzyna wychowywała siedmioro ukochanych dzieci. Dumna matka miała dla kogo być ostrożną, miała dla kogo przetrwać wojnę. Mimo to zgodziła się ratować innych ludzi – bezbronnych i prześladowanych.
2021-09-24 12:25:48
miniaturka

Rok kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021 jest rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przypada w nim 120. rocznica jego urodzin i 40. rocznica śmierci. 12 września Prymas Tysiąclecia został ogłoszony błogosławionym. Z tej okazji powstało wiele projektów z dziedziny kultury i nauki, które upamiętniają jego osobę.
2021-09-24 12:54:48
miniaturka

Watykan: kardynał Woelki uda się na półroczny „okres sabatyczny”

Arcybiskup Kolonii, kardynał Rainer Maria Woelki otrzymał od Ojca Świętego półroczne zwolnienie z obowiązków. W tym czasie archidiecezją pokieruje jako administrator apostolski sede plena biskup pomocniczy Rolf Steinhäuser – postanowił papież.
2021-09-24 12:55:35
miniaturka

Armia Andersa: kaganek oświaty i kultury w trudnych wojennych latach

Historyczna prawda o Armii Andersa przez lata spychana była przez komunistyczne władze na margines. Choć dziś wiemy już znacznie więcej o dziejach oddziałów, które najbardziej wsławiły się zwycięską bitwą pod Monte Cassino, niewiele mówi się o ich wielkiej roli kulturowej i oświatowej