Być aktywnym i bezpiecznym

Aktywny styl życia staje się w ostatnich latach coraz popularniejszy. To dobrze. Niemniej tutaj także potrzeba troski o bezpieczeństwo swoje i innych.

Wydaje się, że dziś nie trzeba już przekonywać o wartości sportu lub ćwiczeń fizycznych dla zdrowia. Niemniej jednak podczas aktywności nieraz zdarzają się przypadki różnego typu urazów, w tym tych poważnych. Zasadne są zatem pytania: jak ćwiczyć bezpiecznie? w jaki sposób mogę przeciwdziałać ryzyku, związanemu z uprawianiem sportu? Temat ten wydaje się istotny tym bardziej, że, jak informują badania, brak bezpieczeństwa podczas podejmowania aktywności fizycznej jest jedną z najczęstszych przyczyn, które odstręczają ludzi od tej prozdrowotnej praktyki.

Nasza fizjologia odnosi wiele pożytku, gdy prowadzimy aktywny tryb życia. Jednak nic nas nie zwalnia z roztropności. Wiele potencjalnych zagrożeń można bowiem przewidzieć. Centrum Medyczne Uniwersytetu w Rochester wskazuje na kilka ogólnych przyczyn urazów. Są to: zbyt słaby stan zdrowia, nieodpowiednie akcesoria ochronne lub ich brak oraz niewiedza, bądź nieświadomość środków ostrożności.

Zbyt słaby stan zdrowia

Załóżmy, że nasze ostatnie „spotkanie” ze sportem zakończyło się niezbyt szczęśliwie, a efektem było skorzystanie z pomocy lekarskiej. Aktualnie jesteśmy w okresie rekonwalescencji. Gdy nasi znajomi i przyjaciele biegają i ćwiczą w najlepsze, my otrzymaliśmy pouczenie, aby jeszcze nie powracać do wysiłku. Być może odczuwamy z tego powodu niezadowolenie. Przy tym zdarzyć się może, że otrzymujemy już zaproszenia, aby dołączyć do gry „choćby na chwilę”.

Jest to moment kluczowy dla naszego zdrowia. Specjaliści radzą, aby nigdy nie wracać do wysiłku zbyt wcześnie. Stanowczo twierdzą, że powinniśmy stosować się do wskazań lekarza. Oczywiście, wymaga to z naszej strony zaufania do danego medyka. Niemniej jednak warto iść za tym, co mówi specjalista. W przeciwnym wypadku może się okazać, że narażamy się na jeszcze gorszą rzeczywistość, niż tę, którą do tej pory przecierpieliśmy. Tutaj prawdziwe okazuje się zdanie, że lepiej powstrzymywać się od aktywności nawet nieco dłużej, niż za krótko. Unikajmy tego, co kusi do zbyt szybkiego powrotu, abyśmy później nie musieli na nowo cierpieć.

Kolejną kwestią, o którą warto zadbać, jeszcze zanim zaczniemy ćwiczenia lub grę jest woda. Podczas wysiłku męczymy się i pocimy. W związku z tym należy uzupełniać ilość płynów w organizmie. Specjaliści radzą, aby pić przed aktywnością, w jej trakcie, a także po jej zakończeniu. Przy czym, aby zapobiec skurczom żołądka, z powodu wypicia na raz zbyt dużej ilości wody, należy wypijać ok. 1 kubek co 15-20 minut. Zdecydowanie odradza się spożywanie napojów gazowanych oraz zawierających kofeinę. Warto wiedzieć, że na odwodnienie wskazują następujące symptomy: silne pragnienie, odczuwana słabość, ból lub zawroty głowy, mocz o ciemnym kolorze, w końcu niewielka utrata wagi.

Ostatnią kwestią jest rozgrzewka. Bez niej nie rozpoczynamy jakiegokolwiek wysiłku. Na początku potrzebujemy zadziałać na nasz układ sercowo-naczyniowy. W związku z tym trenerzy proponują: lekki trucht, żwawy chód, a także pajace. Następnie trochę rozciągania. Na końcu ćwiczymy elementy – sekwencje, które wykorzystujemy w danej dyscyplinie, rozgrywamy partię „jeden na jednego”, bądź organizujemy mini-mecz w ramach swojej drużyny.

Warto zaznaczyć, że należy unikać nagłych skoków w częstotliwości ćwiczeń, ich długości, bądź intensywności. Owszem, może to dać ciekawy efekt na początku, ale koniec będzie przykry. Tutaj przydaje się osobisty trener, który będzie nas umiejętnie prowadził w naszym rozwoju.

Nieodpowiednie akcesoria ochronne lub ich brak

Zasada ogólna, która przyświeca korzystaniu ze wszystkich akcesoriów ochronnych, polega na tym, że nie wystarczy mieć ochraniacz jakiegoś typu, ale powinien być on do nas dopasowany i należy go zakładać.

Przechodząc do konkretów, to gdy podjęliśmy się biegania, szczególnie po twardej powierzchni, takiej jak miejskie chodniki, koniecznie kupmy specjalne buty, aby chronić nasze stawy. Przy jeżdżeniu na nartach, desce, rolkach, czy rowerze warto zaopatrzyć się w kaski. Jeżeli mamy wadę wzroku, to możemy wystarać się o okulary sportowe z korekcją. Natomiast przy jeździe na snowboardzie, bądź rolkach, przydają się ochraniacze na nadgarstki, kolana oraz łokcie.

Nieświadomość środków ostrożności

Oprócz powyżej wspomnianych kwestii, przyda się nam także wiedza o ogólnych środkach ostrożności. Zanim zaczniemy gdzieś ćwiczyć lub grać, sprawdźmy, czy wybrane miejsce jest do tego odpowiednie. Szczególnie zwróćmy uwagę na obecność wody, która może stanowić zagrożenie, oraz na dostateczną ilość światła.

Podczas naszej aktywności róbmy także przerwy, aby zapobiec przeciążeniom organizmu. Wreszcie, pamiętajmy o zasadach gry i solidnie ich przestrzegajmy. Nie są one nałożonymi na nas ograniczeniami. Służą one zdrowiu naszemu oraz naszych współuczestników. Po to bowiem zostały ustanowione.

Artykuł ma charakter wyłącznie edukacyjny. Szczegółowych i spersonalizowanych zaleceń zdrowotnych i sportowych udzielają specjaliści: lekarze, dietetycy lub trenerzy.

Logo PZU

Partnerem akcji „Zawsze bezpieczny” jest PZU SA.

« 1 »

reklama

reklama

reklama