Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-15 11:51
MG / KAI

Burkina Faso: w stolicy jest ulica Benedykta XVI

W stolicy Burkina Faso, Wagadugu ulicę przy której znajduje się nuncjatura apostolska nazwano imieniem papieża-seniora Benedykta XVI.

Autor/źródło: Pixabay, Wengen, licencja: CC0

Obecny 11 czerwca na uroczystości nadania nazwy ulicy, która nosiła wcześniej numer 54.160, nuncjusz apostolski abp Michael Francis Crotty, wyjaśniając dlaczego, powiedział krótko: "Było to oczywiste". Wzięli w niej udział wysocy rangą przedstawiciele władz politycznych wojskowych i Kościoła.


„Jest to wyraz wdzięczności dla papieża-seniora, który 12 czerwca 2007 r. ustanowił Nuncjaturę Apostolską w Wagadugu i tego samego dnia mianował abp. Vito Rallo pierwszym nuncjuszem apostolskim w tym kraju” - powiedział abp Crotty. Podziękował Radzie Miasta za "zaszczyt", jakim obdarzono papieża- seniora i powiedział, że jest szczególnie zadowolony także z tego, że rektorat Uniwersytetu Katolickiego Afryki Zachodniej (UCAO) również znajduje się przy ulicy "Benedykta XVI". "Jestem osobiście szczęśliwy, że odtąd siedziba UCAO będzie miała w swoim adresie imię Benedykta XVI, który znany jest ze swej inteligencji i siły intelektualnej, a także z oddania w poszukiwaniu prawdy" - powiedział nuncjusz apostolski w Burkina Faso.


Arcybiskup Wagadugu, kard. Philippe Ouédraogo, dołączył się do słów watykańskiego dyplomaty, podkreślając: "Poprzez nazwanie tej ulicy imieniem wielkiego duszpasterza, jakim jest Benedykt XVI przynosimy nadzieję Burkina Faso, Afryce i światu i promujemy ducha dialogu, pojednania, sprawiedliwości i pokoju w sercach wszystkich ludzi. Sprawmy, aby ta ulica była miejscem, gdzie pokój inspiruje wiarę".


Z kolei burmistrz Wagadugu, Armand Pierre Béouindé określił Benedykta XVI jako "człowieka, który zawsze pracował na rzecz pojednania między narodami, dialogu międzywyznaniowego i wiary".

tom (KAI) / Wagadugu

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-15 12:31:12
miniaturka

PIE: w czerwcu wzrost cen powinien spowolnić do ok. 4,5 proc.

Inflacja w maju prawdopodobnie osiągnęła najwyższy poziom w tym roku - ocenia w komentarzu do danych GUS Polski Instytutu Ekonomiczny. Według analityków w czerwcu inflacja rozpocznie trend spadkowy – wzrost cen powinien spowolnić do ok. 4,5 proc., m.in wskutek mniejszej podwyżki cen paliw.
2021-06-15 12:38:42
miniaturka

Ks. Dolindo wobec starcia cywilizacji życia z cywilizacją śmierci

Ks. Dolindo za swojego życia piętnował herezje, które, niestety, wciąż są popularne. Co ten niezwykły kapłan pisał o Apokalipsie? Jakie przesłanie kieruje do nas dziś? Sporo miejsca ks. Dolindo poświęcił nikolaitom. Kim byli nikolaici? O tym dziś pewnie mało kto pamięta...
2021-06-15 12:52:40
miniaturka

Intronizacja relikwii św. Jana Pawła II w Mikstacie

Mikstat: Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, zatroskanym o każdego człowieka, co podkreślił Abp Mieczysław Mokrzycki w homilii podczas przekazania Jego relikwii.
2021-06-15 13:03:49
miniaturka

Amerykańscy studenci wzywają biskupów: trzymajcie się nauki Kościoła

Chodzi o sprawę przyjmowania Komunii św. przez proaborcyjnych polityków – w tym prezydenta USA. Wiece, organizowane przez organizację Students for Life of America, mają wezwać biskupów, by „zdecydowanie trzymali się nauczania katolickiego”.
2021-06-15 13:21:54
miniaturka
play

Szpiegował prolajferów - został złapany na gorącym uczynku!

Na kursy dla obrońców życia i rodziny wysyłani są lewicowi szpiedzy. Podczas ostatniego kursu w Warszawie jeden z nich został złapany na gorącym uczynku.
2021-06-15 14:31:30
miniaturka

Paryż: zbiórka pieniędzy na odnowienie wnętrza katedry Notre Dame

Od pięciu do sześciu milionów euro potrzeba na odrestaurowanie wnętrza słynnej świątyni po pożarze z 2019 roku. Jednym z pierwszych projektów ma być odnowienie relikwiarza Korony Cierniowej, który uległ uszkodzeniu podczas akcji ratunkowej.