Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-09-09 13:45
ek / KAI

„Bunt w Kościele” – wykład abp. Rysia w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Już po raz 16. w Łodzi odbywa się Festiwal Łódź Czterech Kultur, który w tym roku upływa pod hasłem „Kultura Buntu”.

Jak wyjaśniaja organizatorzy - hasło Festiwalu trwającego od 10 – 16 września oznacza wyjątkowy potencjał kulturotwórczy, płynący z postawy kwestionującej narzucony porządek świata.

Wśród wielu propozycji przygotowanych przez organizatorów Festiwalu - koncertów, spektakli, wystaw, filmów znalazł się także wykład arcybiskupa Grzegorza Rysia. W gmachu seminarium metropolita mówił o „Buncie w Kościele”. Pół wieku po rewolucji’ 68 powracamy do czasu, gdy międzynarodowym językiem protestu stały się: muzyka, kino, a nawet zrywające z kodem klasowym ubranie – tłumaczą twórcy największego w Łodzi kulturalnego wydarzenia w ciągu roku.

Swoim wykładem chciałem powiedzieć wprost, że warto żyć radykalnie w Kościele – tłumaczy arcybiskup. – Mówiłem o ludziach Kościoła jakimi są bez wątpienia: Arnold z Berescii, św. Tomasz Morus, Hieronim Savonarola czy Jan Hus. Takich ludzi przez dwadzieścia wieków istnienia Kościoła mieliśmy wielu. To oni w imię Kościoła potrafili pokazywać mu prawdy, którymi ten Kościół powinien żyć. Żyć prawdami, które głosi. To ich mówienie i działanie czasem kosztowało nie małe cierpienie, ale gdzieś tam na końcu działo się tak, że Kościół przyznawał im racje. Przykładem tego jest kanonizacja Tomasza Mora, czy to, jak Kościół mówi o Janie Husie – że jest reformatorem Kościoła, którego należy posłuchać – zaznaczył metropolita Łodzi.

Sformułowanie tematu wykładu „Bunt w Kościele” oznacza dla mnie – zaznaczył – że nie chodzi o bunt przeciw Kościołowi – czyli nie mówimy o sytuacjach, których dość dużo znamy, że ktoś tak kolokwialnie i ostatecznie trzasnął drzwiami do Kościoła i poszedł sobie, czy wyprowadził się z niego gdzie indziej. Jeśli natomiast mówimy – „Bunt w Kościele” – to znaczy, że mówimy o jakimś radykalnym przeżywaniu wiary w Kościele i w imię Kościoła, a pewnie najbardziej w imię zasad, które ten Kościół głosi, w imię wartości, które przepowiada, które Go ostatecznie – jako pierwszego – powinny tworzyć. 

Czasami jednak zdarzało się tak – ponieważ Kościół jest święty, ale składa się z grzeszników – że ten Kościół zaczyna żyć wbrew zasadom, które innym przepowiada. „Bunt w Kościele” – to bunt w imię zasad, którymi Kościół żyje, które Kościół tworzą i to jest wynik radykalnego przeżywania wiary, która prowadzi do zderzenia się z Kościołem, w którym przyszło im żyć. – tłumaczył abp Ryś.

Satysfakcję z udziału abp. Rysia w Festiwalu wyrażali organizatorzy wydarzenia. – Jako że Łódź od samego początku związana jest z czterema kulturami, a więc ludźmi, którzy je tworzy tj. Polakami, Żydami, Niemcami i Rosjanami, a tym samym wyznawcami rożnych wyznań i religii, przygotowując program Festiwalu pomyśleliśmy, że można zaprosić łodzian do czterech świątyń, gdzie gospodarzami będą samami ich przedstawiciele i powiedzą coś o buncie w swoim Kościele - powiedziała KAI Joanna Podolska – dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. – Bardzo się cieszymy, że ksiądz arcybiskup przyjął nasze zaproszenie do wygłoszenia tego wykładu i pokazania przez niego, że bunt Kościele jest możliwy – dodała jedna z organizatorek Festiwalu.

Tegoroczny festiwal zakończy się za tydzień tj. w niedzielę 16 września. Więcej informacji na temat kulturalnych wydarzeń  Festiwalowych można znaleźć na stronie Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

xpk / ŁódźPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: wykład, abp Grzegorz Ryś, Festiwal Łódź Czterech Kultur, "Kultura Buntu", "Bunt w Kościele"