Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-23 17:02
AC / Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va

Broń jądrowa powinna zostać zakazana! Biskupi świata apelują o rozbrojenie

Biskupi z całego świata wyrażają zadowolenie z wejścia w życie Traktatu ONZ o zakazie broni jądrowej. Wzywają rządy do jego podpisania i ratyfikacji. Przypominają o aktywnej roli Kościoła w budowaniu poparcia dla tej międzynarodowej umowy. Papież nieustannie nawołuje do pozbycia się broni masowego rażenia.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

„Najgorsza ze wszystkich broni masowego rażenia już dawno została oceniona jako niemoralna. Teraz jest też w końcu nielegalna”. Tymi słowami biskupi z całego świata, od Europy po Japonię, od Filipin przez Ziemię Świętą po Republikę Południowej Afryki, do których dołączyli świeccy oraz osoby konsekrowane z około 20 krajów, z radością witają wejście w życie zatwierdzonego w 2017 r. traktatu, który czyni nielegalnym użycie broni atomowej, grożenie nią, a także jej posiadanie i przechowywanie.

To zachęcające, piszą, że „większość państw członkowskich ONZ aktywnie wspiera nowy traktat i że sondaże pokazują, iż opinia publiczna jest przekonana, że broń jądrowa powinna zostać zakazana”. Obawy wyrażone przez przedstawicieli Kościoła dotyczą głównie ryzyka związanego z możliwością użycia arsenału nuklearnego, którego konsekwencje byłyby katastrofalne dla ludzkości i środowiska, o czym przypomniał również Papież podczas audiencji generalnej w ubiegłą środę.

Biskupi podkreślają rolę, jaką w dziedzinie nuklearnego rozbrojenia odgrywa Papież Franciszek, który nieustannie nawołuje do pozbycia się broni masowego rażenia. Przypominają jego historyczną wizytę w 2019 r. w zbombardowanych miastach japońskich Hiroszimie i Nagasaki. Ojciec Święty podkreślił wówczas, że pokoju nie można zbudować poprzez groźbę całkowitego zniszczenia oraz ponowił swoje wsparcia dla międzynarodowych instrumentów prawnych mających na celu rozbrojenie nuklearne, w tym dla Traktatu ONZ o zakazie broni jądro

Biskupi jednomyślnie wzywają do współpracy międzynarodowej, która – jak podkreślają – jest niezbędna, by stawić czoła nie tylko zagrożeniu pandemią, zmianom klimatycznym i przepaści między bogatymi i biednymi, ale także powszechnemu zagrożeniu bronią jądrową. Wzywają wszystkie kraje, również te posiadające taką broń, do podpisania i ratyfikowania Traktatu.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-23 12:44:55
miniaturka

Strach przed wilkami w Polsce? Leśnicy uspokajają

W ostatnim czasie m.in. władze Chodzieży, czy Pniew w Wielkopolsce ostrzegały mieszkańców w związku z potwierdzonymi tam przypadkami bytowania wilków. Leśnicy uspokajają i wskazują, że wilki, jak inne dzikie zwierzęta, są w lasach, ale nie zależy im na tym, żeby spotkać człowieka.
2021-01-23 15:57:54
miniaturka

Bp Trochanowski: Nie wyobrażam sobie bycia urzędnikiem, byłem i będę duszpasterzem

„Nie wyobrażam sobie bycia urzędnikiem, biurokratą. Zawsze byłem duszpasterzem i to chcę dalej realizować. Pragnę być zawsze jak najbliżej wiernych, spotykać się z nimi, rozmawiać, dzielić ich troski, problemy i przez to jak najlepiej ewangelizować" – zapewnia bp Arkadiusz Trochanowski.
2021-01-23 16:29:41
miniaturka

Papież: cnoty są jak witaminy, a wady jak pasożyty!

Włoski kanał Discovery zaprezentuje cykl rozmów z papieżem Franciszkiem dotyczący cnót i wad. Cykl utrzymany jest w bardzo przyjacielskim i swobodnym tonie, porusza nie tyle teoretyczne problemy nauki Kościoła, ale sprawy bliskie każdemu z nas – blaski i cienie ludzkiej egzystencji.
2021-01-23 17:13:43
miniaturka

SMS na dobranoc z Opoką. Oto 10 wybranych cytatów!

Od kilku lat w okolicy 21.00 na facebookowym profilu portalu Opoka prezentowane są cytaty na dobranoc, zarówno te z Pisma Świętego, jak i m.in. myśli świętych. Cieszą się one dużą popularnością. Od niedawna są publikowane również na Twitterze. Zapraszamy do czytania krótkich refleksji przed snem!
2021-01-23 18:33:11
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W języku greckim istnieją dwa słowa na określenie czasu. Jest „chronos”, wskazujący na biegnące godziny, dni, lata, w których mają miejsce określone wydarzenia. Jest i drugie słowo: „kairos”, oznaczające czas specyficzny, wskazujące na określony moment w historii zbawienia. Czas, w którym w sposób szczególny działa Bóg.
2021-01-24 09:24:24
miniaturka
play

Abp Depo: Każdy ma misję w międzyludzkiej komunikacji

Każdy z nas ma określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę – uważa przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, z okazji publikacji papieskiego orędzia na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce przypada w tym roku 19 września.