Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-13 15:34
AC / Zdzisław Malczewski TChr

Brazylijski Tydzień Rodziny

W Kościele w Brazylii trwa miesiąc powołaniowy. W drugą niedzielę sierpnia obchodzony jest w tym kraju Dzień Ojca. Akcent tej niedzieli kładzie się na powołanie do ojcostwa i rodzicielstwa, a kolejne dni przeżywa jako Krajowy Tydzień Rodziny.

Autor/źródło: Unsplash, Omar Lopez, licencja: CC BY

W Kościele w Brazylii trwa miesiąc powołaniowy. W drugą niedzielę sierpnia obchodzony jest w tym kraju Dzień Ojca. Stąd też w ramach miesiąca powołań akcent tej niedzieli kładzie się na powołanie do ojcostwa i rodzicielstwa, a kolejne dni przeżywa jako Krajowy Tydzień Rodziny (12-18 sierpnia).

Materiały duszpasterskie opracowane zostały na ten szczególny tydzień przez Krajową Konferencję Biskupów Brazylii (CNBB) przy współpracy Krajowej Komisji duszpasterstwa rodzin (CNPF). Zwyczajem poprzednich lat wszystkie materiały pomocnicze, sugestie duszpasterskie do właściwego przeżywania tego tygodnia udostępnione zostały w książce „Hora da Família” - „Godzina Rodzin”. Tydzień poświęcony rodzinie obchodzony jest pod hasłem „Ewangelia Rodziny, radość dla świata”. Tematyka nawiązuje do IX Światowego Spotkania Rodzin z Papieżem Franciszkiem w Irlandii.

Jak zaznacza przewodniczący komisji episkopatu ds. życia i rodziny bp João Bosco Barbosa de Souza „Ewangelia Rodziny” podkreśla pozytywny wymiar rodziny, jako dobrą wiadomość, dar Boga. „Radość dla świata” uzewnętrznia fakt, że rodzina nie jest przejawem jakiejś doktryny, czy wartością jedynie dla chrześcijan, czy też dla pobożnych osób. Jest to bogactwo dla świata, dla całej ludzkości. Każda wspólnota Kościoła winna w tym tygodniu – zgodnie ze swoimi możliwościami i charakterystyką społeczności lokalnej – organizować modlitwy, spotkania refleksyjne, akcje misyjne, jak też inne wydarzenia, gdzie punktem centralnym będzie rodzina. Wspomniany hierarcha wyraża nadzieję, że Światowe Spotkanie Rodzin z Papieżem Franciszkiem w Irlandii jeszcze bardziej wzmocni pracę ewangelizacyjną prowadzoną w całym Kościele przez duszpasterstwo rodzin. Spotkanie to winno też stać się wezwaniem dla świata, aby potrafił dostrzec wartość rodziny, jako dzieła Bożego. Wówczas rodzina będzie prawdziwą radością dla świata.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-13 13:49:52
miniaturka
play

Nowy utwór zespołu TATO - Ukryta

Ten utwór to ukojenie, pokój i nadzieja... To łagodny utwór o znajdowaniu TATY w zwykłych, codziennych sprawach. To piosenka o tym, co najważniejsze - o miłości.
2018-08-13 14:37:26
miniaturka

Kard. Farell: trzeba wypracować nowe modele duszpasterstwa rodzin

Przed IX Światowym Spotkaniem Rodzin w Dublinie kard. Farrell udzielił wywiadu Lorenie Leonardi z agencji SIR.
2018-08-13 15:02:21
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski: wolność jest wartością, dla której warto poświęcić wszystko

- Wolność jest wartością, dla której warto poświęcić wszystko. Wolność, jest skarbem, którego nie wolno roztrwonić. Wolność wpisana jest w krzyż - także w ten krzyż na Turbaczu - mówił podczas 38 Mszy św. Ludzi Gór na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem abp Jędraszewski.
2018-08-13 15:57:15
miniaturka

Boston: dochodzenie w sprawie domniemanych nadużyć w seminarium

Na stronie internetowej opublikowano oświadczenie purpurata, stojącego na czele Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
2018-08-13 19:32:33
miniaturka

Irak: zakończył się Synod Kościoła Chaldejskiego

W Bagdadzie zakończył się Synod Kościoła Chaldejskiego. Obecni byli zarówno hierarchowie z Iraku, jak i z diaspory. Wśród poruszonych tematów szczególne miejsce zajęła kwestia relacji Iranu i USA oraz powrotu chrześcijan na Równinę Niniwy.
2018-08-13 19:41:47
miniaturka

Hongkong: spotkanie młodych w duchu Taizé

W Hongkongu trwa spotkanie młodzieży przygotowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.