Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-04 12:30
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Brazylijscy biskupi o kolejnych katastrofach naturalnych

Do 110 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych przerwania tamy w zbiornikach zawierających odpady toksyczne kopalni rudy żelaza Corrego do Feijao w stanie Minas Gerais, w Brazylii.

Autor/źródło: Guilherme Venaglia/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 4.0

Do tej pory zidentyfikowano 71 zabitych. 238 osób jest uważanych za zaginione. 

Ta tragedia ma ogromną cenę. Pokazuje, że nie odrobiliśmy lekcji po tym, co dotknęło nas trzy lata temu – stwierdził metropolita Belo Horizonte abp Walmor Oliveira de Azevedo.

Brazylijski hierarcha zwraca uwagę, że nie można tłumaczyć tragedii jedynie względami technicznymi. Podkreśla, że brakuje odpowiedniej polityki wydobywczej. Cenę za to ponoszą najubożsi, bo to ich najbardziej dotykają jej skutki. Ci, którzy czerpią największe zyski, nie inwestują w bezpieczeństwo. Władze zarówno krajowe jak i stanowe powinny przemyśleć politykę wydobywczą. Wszystko wskazuje na to, że sprawy idą w przeciwnym kierunku. Właśnie w dzień katastrofy wydano kolejną koncesję na wydobycie złóż rudy żelaza.

Z kolei episkopat Brazylii wskazuje, że potrzeba głębokich zmian zarówno na poziomie legislacyjnym jak i na poziomie kultury oraz mentalności, aby wejść na drogę zrównoważonego rozwoju. Nie można bogacić się kosztem ludzkiego życia. Należy powstrzymać degradację środowiska oraz niszczenie biosfery. Bardzo potrzebne jest, aby działaność wydobywcza w Brazylii była ujęta we właściwe ramy prawne, a nie stawiała na pierwszym miejscu zysku za wszelką cenę, nawet ludzkich ofiar. Ostatnia tragedia jest potwierdzeniem niezdolności do zarządzania oraz zapewnienia bezpieczeństwa ze strony przedsiębiorcy i państwa.

Źródło: www.vaticannews.va

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy