Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-26 07:04
AC / Radio Watykańskie

Brazylia: rok 2018 rokiem osób świeckich

Kościół w Brazylii zaczyna obchody roku poświęconego osobom świeckim, którego uroczyste otwarcie nastąpi dzisiaj, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, a zakończy się 25 listopada 2018 r.

Autor/źródło: photogenica.pl

Hasło tego roku brzmi: „Chrześcijanie świeccy w «Kościele wychodzący na zewnątrz» zobowiązani do służby Królestwu”.

Episkopat ma nadzieję, że dzięki tym obchodom osoby świeckie usłyszą powołujący i wysyłający głos Jezusa, by byli solą, światłem i zaczynem dla ludu.

Ogłoszenie przez brazylijski episkopat Krajowego Roku Świeckich, jest wyjściem naprzeciw propozycji Papieża Franciszka, aby coraz bardziej wzrastała świadomość tożsamości i misji osób świeckich w Kościele.

Na obchody tego roku Episkopat przygotował specjalny program przeznaczony dla stacji telewizyjnych, szczególnie katolickich.  Wykorzystano w nim m.in. wypowiedzi Papieża Franciszka na temat polityki i nierówności, a także wiersze Adélii Prado, poetki i filozofki.

Rok świeckich fascynuje nas i zachęca do szczęśliwej i radosnej nadziei, abyśmy razem wsłuchiwali się w to, co Duch Święty mówi do naszych sercach i włączyli się w akcję przeobrażającą Kościół i świat. Dzieło to jest Boże, a także i wszystkich nas – stwierdza bp Severino Clasen, przewodniczący komisji episkopatu ds. świeckich.

Aby ten szczególny rok był owocnym potrzeba zaznaczyć ważność otwartości serc, jak też obecności i uczestnictwa wszystkich osób świeckich, tak w życiu Kościoła, jak też i w społeczeństwie. „Poprzez aktywne uczestnictwo zdobywamy możliwość poznania, a także doświadczenia i dzięki temu zrozumiemy lepiej naszą tożsamość jako chrześcijan świeckich, nasze powołanie, duchowość i misję” – zaznacza Laudelindo Augusto dos Santos Azevedo ze wspomnianej komisji episkopatu.

Dla lepszego przeżywania Roku świeckich episkopat przygotował specjalne materiały duszpasterskie do wykorzystania w grupach dyskusyjnych rodzin, jak też propozycje specjalnych celebracji, jakie będą realizowane w ciągu roku.

ks. Z. Malczewski, Brazylia

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-25 17:11:40
miniaturka

Papież do kanonistów: okazywać bliskość zranionym i bronić węzła małżeńskiego

W nowym procesie małżeńskim Kościół winien przyjąć i otoczyć opieką ludzi zranionych. Zarazem ma przypominać o obowiązku obrony sakralności węzła małżeńskiego – powiedział Ojciec Święty.
2017-11-25 17:16:52
miniaturka

Papież modli się za ofiary ataku na meczet w Egipcie

Ojciec Święty modli się za ofiary ataku terrorystycznego, który miał miejsce wczoraj w Północnym Synaju w Egipcie.
2017-11-25 17:20:48
miniaturka

Gliwice: 25-lecie utworzenia diecezji

25 lat temu Papież Jan Paweł II bullą Totus tuus Poloniae Populus erygował w w Polsce nowe prowincje kościelne, a co za tym idzie także nowe diecezje. Wśród nich ustanowił wtedy także diecezję gliwicką. Jubileusz ten stał się więc okazją do zwołania w niej I synodu diecezjalnego. Mówi ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.
2017-11-26 07:15:24
miniaturka

Kard. Parolin o pielgrzymce Papieża do Azji

Rozpoczyna się papieska podróż do Birmy i Bangladeszu. W wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu kard. Parolin mówił m.in. o problemie uchodźców, którzy w tych krajach żyją często w nieludzkich warunkach.
2017-11-26 08:30:44
miniaturka

Abp Grzegorz Ryś: to, co najważniejsze w życiu, możemy tylko dostać

Nie da się kupić człowieka, nie da się kupić ludzkiej miłości, nie da się kupić Boga, nie da się kupić miłości Boga dla siebie – mówił abp Grzegorz Ryś.
2017-11-26 09:00:13
miniaturka

Argentyna: beatyfikacja Cataliny de Marii Rodriguez

Catalina de Maria Rodriguez została wczoraj wyniesiona na ołtarze.