Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-11-26 07:04
AC / Radio Watykańskie

Brazylia: rok 2018 rokiem osób świeckich

Kościół w Brazylii zaczyna obchody roku poświęconego osobom świeckim, którego uroczyste otwarcie nastąpi dzisiaj, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, a zakończy się 25 listopada 2018 r.

Autor/źródło: photogenica.pl

Hasło tego roku brzmi: „Chrześcijanie świeccy w «Kościele wychodzący na zewnątrz» zobowiązani do służby Królestwu”.

Episkopat ma nadzieję, że dzięki tym obchodom osoby świeckie usłyszą powołujący i wysyłający głos Jezusa, by byli solą, światłem i zaczynem dla ludu.

Ogłoszenie przez brazylijski episkopat Krajowego Roku Świeckich, jest wyjściem naprzeciw propozycji Papieża Franciszka, aby coraz bardziej wzrastała świadomość tożsamości i misji osób świeckich w Kościele.

Na obchody tego roku Episkopat przygotował specjalny program przeznaczony dla stacji telewizyjnych, szczególnie katolickich.  Wykorzystano w nim m.in. wypowiedzi Papieża Franciszka na temat polityki i nierówności, a także wiersze Adélii Prado, poetki i filozofki.

Rok świeckich fascynuje nas i zachęca do szczęśliwej i radosnej nadziei, abyśmy razem wsłuchiwali się w to, co Duch Święty mówi do naszych sercach i włączyli się w akcję przeobrażającą Kościół i świat. Dzieło to jest Boże, a także i wszystkich nas – stwierdza bp Severino Clasen, przewodniczący komisji episkopatu ds. świeckich.

Aby ten szczególny rok był owocnym potrzeba zaznaczyć ważność otwartości serc, jak też obecności i uczestnictwa wszystkich osób świeckich, tak w życiu Kościoła, jak też i w społeczeństwie. „Poprzez aktywne uczestnictwo zdobywamy możliwość poznania, a także doświadczenia i dzięki temu zrozumiemy lepiej naszą tożsamość jako chrześcijan świeckich, nasze powołanie, duchowość i misję” – zaznacza Laudelindo Augusto dos Santos Azevedo ze wspomnianej komisji episkopatu.

Dla lepszego przeżywania Roku świeckich episkopat przygotował specjalne materiały duszpasterskie do wykorzystania w grupach dyskusyjnych rodzin, jak też propozycje specjalnych celebracji, jakie będą realizowane w ciągu roku.

ks. Z. Malczewski, Brazylia


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: świeccy, Kościół, Brazylia, rok osób świeckich, Krajowy Rok Świeckich