Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-22 08:16
AC / Radio Watykańskie

Brazylia: nazdzwyczajna akcja powołaniowa

Rozwój urbanistyczny staje się wyzwaniem dla Kościoła. Musi on zapewnić wiernym odpowiednią liczbę kapłanów.

Autor/źródło: photogenica.pl

Dla obserwatora tamtejszego Kościoła może pojawić się refleksja, że następuje większe przebudzenie w sferze duchowej, która od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku została wyrugowana i zastąpiona w sposób nachalny przez różnorodne akcje o charakterze społecznym, a  wypływające z teologii wyzwolenia.

Liczba powołań kapłańskich nie wzrasta równolegle z rozwojem demograficznym. Przemiany, jakie następują w Brazylii, przyczyniają się do szybkiego przemieszczania się ludności do miast. Stąd rozwój urbanistyczny staje się wyzwaniem dla Kościoła. Musi on zapewnić wiernym odpowiednią liczbę kapłanów. Ponieważ wszelkie akcje nie przynoszą większych rezultatów, stąd nagły zwrot do  modlitwy o powołania.

W dniach 16-18 marca w archidiecezji Rio de Janeiro odbywało się we wszystkich parafiach triduum modlitewne w intencji kapłanów. Wspólnoty otrzymały specjalne materiały pomocnicze do wykorzystania podczas wspólnej modlitwy w intencji duszpasterzy oraz nowych powołań do posługi kapłańskiej.

52 diecezje w południowym stanie Paraná rozpoczynają w tym miesiącu, nie spotykaną w takim wymiarze, akcję ewangelizacyjną pod hasłem „W każdej wspólnocie nowe powołanie”. Zgodnie z tym zamierzeniem każda parafia i wspólnota winny zainicjować stałą modlitwę o nowe powołania. Pasterze zachęcają także, aby promocja powołań poprzez modlitwę była obecna na portalach społecznościowych. Ponadto biskupi sugerują, aby wszystkie spotkania duszpasterskie w parafiach rozpoczynały się wspólnym odmówieniem dziesiątki różańca w intencji nowych powołań. Rozprowadza się do parafii w Paranie wideo przedstawiające świadectwa powołanych, aby w ten sposób zachęcać młodzież do przyjęcia powołania.

Należy się spodziewać, że inne diecezje pójdą śladami Kościoła w Rio de Janeiro i Paranie.

Z. Malczewski TChr, Brazylia

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-21 18:49:27
miniaturka

Abp Ryś: piękny Kościół tutaj mamy!

W łódzkiej Atlas Arenie zakończyło się dziś dwudniowe spotkanie ewangelizacyjne, którego pomysłodawcą był abp Grzegorz Ryś. "Mogę powiedzieć tylko jedno: piękny Kościół tutaj mamy!" – podkreślił metropolita łódzki.
2018-03-21 19:02:27
miniaturka
play

Święty na peryferiach

Drugi odcinek braterskich rozmów o bł. Anicecie Koplińskim - "Czy człowiek może...?"
2018-03-21 22:40:13
miniaturka

Zakończenie Kongresu Trzeźwości w Kępnie

- Alkoholizm jest złem moralnym - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina w Kępnie na zakończenie II Kępińskiego Kongresu Trzeźwości w Diecezji Kaliskiej przeżywanego pod hasłem „Budujmy na rodzinie”.
2018-03-22 09:03:51
miniaturka

Pedofilia w internecie kwitnie, operatorzy umywają ręce

W szybkim tempie rośnie produkcja materiałów pornograficznych z udziałem nieletnich. W ubiegłym roku liczba dostępnych w internecie filmów o takiej treści wzrosła pięciokrotnie: z 200 tys. do niemal miliona.
2018-03-22 09:46:54
miniaturka

Filipiny: biskupi przeciwko legalizacji rozwodów

Tam gdzie rozwód jest prezentowany jako prosty wybór, małżeństwa i rodziny łatwiej się rozpadają – oświadczył przewodniczący konferencji Episkopatu Filipin.
2018-03-22 10:07:04
miniaturka

Liban: pomnik Papieża Franciszka znakiem obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie

W Libanie odsłonięto pomnik Papieża Franciszka. Jest to pierwszy monument obecnego Biskupa Rzymu na Bliskim Wschodzie. Inicjatywa wzniesienia pomnika ma wymiar symboliczny.