Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-19 11:44
AC / Zdzisław Malczewski TChr

Brazylia: kościelny program integracji uchodźców z Wenezueli

Brazylijski Kościół przygotował narodowy plan integracji uchodźców z Wenezueli. Zostanie on najpierw wprowadzony w graniczącym z tym krajem stanie Roraima, a następnie obejmie całą Brazylię.

Autor/źródło: Pixabay, w297880603, licencja: CC0

Kraj ten przyjął już tysiące Wenezuelczyków, którzy w związku z potężnym kryzysem humanitarnym opuszczają swą ojczyznę.

W program zaangażowało się kilka instytucji Kościoła w Brazylii (Caritas Brazylijska, Caritas diecezji Roraima, Instytut Migracji i Praw Człowieka, Posługa duszpasterska migrantom), przy aktywnym wsparciu Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB). Głównym celem planu integracyjnego jest uwrażliwianie wiernych w Brazylii, aby otwierali się na przyjmowanie imigrantów i uchodźców i śpieszyli im z różnorodną pomocą. „W duchu  solidarności i wspólnego zaangażowania możliwe jest wprowadzenie planu integracyjnego w życie tak, by dotknął serc ludzi w przyjmowaniu imigrantów na terenie całej Brazylii” – podkreśla ordynariusz diecezji Roraima, bp Mario Antônio da Silva.

Zamiarem instytucji, które przyczyniły się do powstania narodowego planu integracyjnego jest to, by projekt „Drogi solidarności Brazylii i Wenezueli” objął blisko 90 diecezji na terenie całej Brazylii. Stąd  wspólnoty kościelne – poprzez zaangażowanie liderów – będą uwrażliwiane na potrzebę wychodzenia naprzeciw imigrantom, aby ich przyjmować, wspierać, ochraniać i integrować z miejscową społecznością. Ponadto zorganizowana zostanie misja, która uda się do Wenezueli, by poznać rzeczywistość lokalną w celu utworzenia w nadgranicznym mieście Santa Elena de Uairén centrum pomocy imigrantom. Strona brazylijska przygotuje foldery informacyjne, co do wymaganych dokumentów przy ubieganiu się o wizę wjazdową czy też status uchodźcy, a także będą podane odległości między poszczególnymi miastami tego kraju.

Brazylijski episkopat przeznaczył 40 proc. z Krajowego Funduszu Solidarności, pochodzącego ze środków zebranych w czasie tegorocznej Kampanii Braterstwa, na realizację projektu „Drogi solidarności Brazylii i Wenezueli”. Projekt ten jest owocem wizyty specjalnej komisji episkopatu brazylijskiego ds. zwalczania handlu ludźmi, jaka miała miejsce w marcu br. w diecezji Roraima. Pomoc Wenezuelczykom jest niesiona choć również Brazylia          boryka się ze swoimi problemami związanymi z wielorakim kryzysem.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-19 10:54:11
miniaturka

Audiencja dla prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina

Papież przyjął wczoraj na audiencji prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina, który następnie spotkał się z kard. Pietro Parolinem oraz abp. Paulem Richardem Gallagherem.
2018-10-19 11:27:28
miniaturka

Izrael: profanacja katolickiego cmentarza

W Beit Jamal, 30 km na zachód od Jerozolimy, w centralnej części Izraela, nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz katolicki, którym opiekują się posługujący tam salezjanie.
2018-10-19 11:35:05
miniaturka

Pod wieczór życia. Czas mądrości, nadziei i zawierzenia

W świetle wiary starość jest postrzegana jako czas wyzwań, ale i błogosławieństw, jako czas mądrości serca otwierającego się na czułość Boga.
2018-10-19 12:19:29
miniaturka

Współczesne niewolnictwo jednym z tematów obrad Synodu Biskupów

Życie Jezusa w Nazarecie, „opcja na rzecz pustyni” i współczesne formy niewolnictwa to tematy sesji synodalnej 18 października.
2018-10-19 12:44:28
miniaturka
play

Dialogi z Arcybiskupem - Kościół a Państwo. Relacje

W kościele Matki Bożej Różańcowej na Piaskach Nowych abp Marek Jędraszewski brał udział w „Dialogach z Arcybiskupem”. Tematem spotkania było „Stulecie niepodległości. Kościół a państwo. Relacje.”
2018-10-19 13:19:17
miniaturka

Naukowcy debatują o nawróceniu ekologicznym i encyklice „Laudato si”

W Krakowie trwa Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Creatio Continua. Ekologia – teologia, oikonomia i nauka o stworzeniu”. Jej celem jest m. in. zestawienie encykliki „Laudato si” z postulatem „nawrócenia ekologicznego” Jana Pawła II.