Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-05 08:01
AC / Zdzisław Malczewski TChr

Brazylia: kontynentalny kongres osób świeckich

W Mariápolis w Brazylii odbył się kontynentalny kongres osób świeckich. Jego organizatorem jest m.in. Rada Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM).

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Podstawą do refleksji i dyskusji podczas kongresu stał się dokument episkopatu latynoamerykańskiego z Medellin z 1968 r., który przyczynił się do wcielania w życie postanowień Soboru Watykańskiego II.

W centrum formacyjnym Ruchu Focolari w Mariápolis, w stanie São Paulo, w dniach od 2 do 4 listopada br., odbywał się kontynentalny kongres osób świeckich. Na to szczególne spotkanie laikatu przybyły delegacje z wielu miast Ameryki Łacińskiej. Organizatorami kongresu są: Rada Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM), Komisja Episkopatu Brazylijskiego ds. Laikatu oraz Krajowa Rada Laikatu Brazylii (CNLB).

Należy podkreślić, że Rada Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM) zorganizowała w 2017 r. trzy spotkania regionalne laikatu, które były  przygotowawcze do obecnego, odbywanego w Brazylii, a mianowicie w: Buenos Aires (Argentyna), Choisica (Peru) oraz San Salvador (Salwador).  Przedstawiciele laikatu z poszczególnych krajów tego kontynentu w trakcie tych spotkań rozważali i dyskutowali nad dokumentem Papieża Franciszka skierowanym w 2016 r. do Papieskiej Rady ds. Ameryki Łacińskiej.

Podstawą do refleksji i dyskusji podczas obecnego kongresu laikatu stał się dokument episkopatu latynoamerykańskiego z Medellin, w Kolumbii. Był on owocem drugiej z kolei konferencji generalnej episkopatów tego kontynentu w 1968 r. „Kościół w aktualnej przemianie Ameryki Łacińskiej w świetle soboru” – to temat konferencji, której inauguracji dokonał papież Paweł VI.

Obecny kongres w Mariápolis odbywał się pod hasłem „Chrześcijanki i chrześcijanie świeccy podmiotem Kościoła i społeczeństwa w służbie Królestwa”. Wydarzenie to wpisuje się w Krajowy Rok Laikatu obchodzony aktualnie w Kościele w Brazylii.

Dokument z Medellin otworzył drzwi do zrozumienia i urzeczywistnienia w praktyce Kościoła Ameryki Łacińskiej Soboru Watykańskiego II – zauważa biskup  Severino Classen – przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Laikatu. Według wspomnianego hierarchy, można powiedzieć, że Krajowy Rok Laikatu przyczynił się do realizacji obecnego kontynentalnego kongresu osób świeckich.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-04 18:08:03
miniaturka

Abp Szal: fałszywa jest pobożność, która ogranicza się tylko do aktów modlitewnych

Fałszywa jest pobożność, która ogranicza się tylko do aktów modlitewnych – podkreślił abp Adam Szal, który przewodniczył w niedzielę Mszy św. na zakończenie VIII Podkarpackiego Forum Charyzmatycznego.
2018-11-04 18:33:25
miniaturka

Oświęcim-Brzezinka: Droga Krzyżowa za ofiary obozów i gułagów

Z udziałem około 2 tys. osób na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince odbyła się 4 listopada Droga Krzyżowa za ofiary obozów i gułagów.
2018-11-04 18:59:04
miniaturka

Bp Kamiński: bez sprawiedliwości nie ma ani jedności, ani niepodległości

Bez sprawiedliwości nie ma ani jedności, ani niepodległości – ostrzegł bp Romuald Kamiński. W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana odbyły się uroczystości upamiętniające 224. rocznicę Rzezi Pragi.
2018-11-05 08:39:01
miniaturka

Anglia: posynodalne spotkanie z młodzieżą

Około 90 młodych osób wzięło udział w spotkaniu z kard. Vincentem Nicholsem, podczas którego podjęto refleksję nad zakończonym niedawno synodem pod hasłem: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Dyskusja odbyła się w pałacu arcybiskupim w Westminsterze.
2018-11-05 09:13:29
miniaturka

Kontrowersyjne zmiany w prawie religijnym w Bułgarii. Są sprzeciwy

Kontrowersyjne zmiany wywołały sprzeciw Kościoła katolickiego, jak i większościowego Kościoła prawosławnego oraz wspólnoty muzułmańskiej.
2018-11-05 09:53:18
miniaturka

Modlitwa za ofiary zamachu w Egipcie

Po modlitwie „Anioł Pański” Franciszek wyraził ubolewanie z powodu zamachu terrorystycznego, który spowodował liczne ofiary śmiertelne wśród wiernych Koptyjskigo Kościoła Prawosławnego w Egipcie.