Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-11 12:05
ek / Radio Watykańskie

Brazylia: dramatyczna sytuacja uchodźców z Wenezueli

Mianem „okrutnej i nieludzkiej rzeczywistości” określili brazylijscy biskupi warunki w jakich znajdują się uchodźcy z sąsiedniej Wenezueli.

Autor/źródło: alexandersr/Pixabay/licencja CC0

Wskazali jednocześnie, że w obliczu narastania fali migracji trzeba konkretnych działań nie tylko ze strony Kościoła, który już otworzył przed potrzebującymi swe struktury, ale także instytucji państwa. Delegacja Konferencji Episkopatu Brazylii odwiedziła stan Roraima, który stał się miejscem docelowym migracji z targanej kryzysem politycznym i ekonomicznym Wenezueli. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy dotarło tam ponad 20 tys. potrzebujących pomocy Wenezuelczyków. Każdego dnia granicę nielegalnie przekracza ok. 400 kolejnych osób.

„Nasza misja na granicy miała m.in. na celu uwrażliwienie brazylijskich księży i pracowników duszpasterskich na zjawisko dochodowego procederu handlu ludźmi. Biedni i szukający lepszego życia uchodźcy łatwo bowiem mogą paść ofiarą nieuczciwych handlarzy” – wskazał bp Enemésio Ângelo Lazzaris. Wyraźnie zaznaczył, że trzeba pilnie odpowiedzieć konkretną solidarnością na cierpienie tych ludzi. „Widzieliśmy niekończące się kolejki ludzi próbujących zalegalizować swój pobyt, szukających pracy i pożywienia; tysiące wygłodniałych dzieci, częstokroć chorych, nie mogących się uczyć; a zarazem ludzi bezlitośnie żerujących na ludzkim cierpieniu choćby przez sztuczne podbijanie cen żywności” – wylicza ordynariusz Balsas. Kościół na tym terenie aktywnie włączył się w pomoc uchodźcom otwierając przed nimi świątynie i placówki duszpasterskie oraz zapewniając podstawową żywność i leki. „W naszych działaniach potrzebujemy jednak konkretnego wsparcia państwa, sami nie damy rady udźwignąć tego wyzwania, jakim jest otoczenie opieką cierpiących Wenezuelczyków” – podkreślili na zakończenie swej misji na granicy brazylijscy biskupi.

bz/ rv   

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-11 08:17:10
miniaturka

Kard. Zenari: Syria prawdziwym piekłem na ziemi

Mówiąc o sytuacji w tym kraju, który już ósmy rok pogrążony jest w konflikcie, kard. Mario Zenari podkreślił, że do walki używa się tam zarówno „średniowieczne narzędzia głodu i pragnienia”, jak i „najnowocześniejszą broń chemiczną”.
2018-03-11 08:36:27
miniaturka

Podsumowanie akcji „Papież dla Ukrainy”

Na Ukrainie zakończyła obrady 50. jubileuszowa Rzymskokatolicka Konferencja Episkopatu tego kraju. W czasie spotkania mówiono m.in. o kończącej się wraz ze świętami wielkanocnymi akcji „Papież dla Ukrainy”.
2018-03-11 08:52:55
miniaturka

Papież błogosławi pracy franciszkanów w Burkina Faso

„Trwajcie zawsze przy boku ubogich i działajcie na geograficznych i egzystencjalnych peryferiach” – napisał Ojciec Święty w przesłaniu skierowanym do franciszkanów konwentualnych pracujących w Burkina Faso.
2018-03-11 12:26:57
miniaturka

Papież o wyjątkowości, niepowtarzalności i jedyności kobiety

Na trzy ważne aspekty w spoglądaniu na kobietę zwrócił uwagę Franciszek w czasie spotkania z uczestnikami zebrania plenarnego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, która obradowała w tych dniach w Watykanie.
2018-03-11 12:53:08
miniaturka

Franciszek: odrzućmy pokusę pewności siebie i życia bez Boga

Do odrzucenia pokusy pewności siebie i życia bez Boga, "domagając się absolutnej wolności od Niego i Jego Słowa" - wezwał Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
2018-03-11 13:05:53
miniaturka

Niemcy: zmarł kard. Karl Lehmann - wielki przyjaciel Polski

W niedzielę rano w swym domu w Moguncji zmarł kard. Karl Lehmann - poinformowała kuria biskupia w Moguncji. 16 maja kardynał skończyłby 82 lata.