Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-12-28 09:35
AC / Radio Watykańskie

Brazylia: biskupi na święta Bożego Narodzenia

Członkowie Episkopatu Brazylii na czas świąt Bożego Narodzenia skierowali okolicznościowe przesłania do wiernych, zachęcając ich do umacniania chrześcijańskiej nadziei i wiary w obecność Pana Boga, który nie opuszcza człowieka.

Autor/źródło: photogenica.pl

Zachęcali także wiernych, aby nie zatracali prawdziwego, duchowego charakteru świąt.

W mijającym roku, Episkopat tego kraju z uwagą śledził wydarzenia polityczne i społeczne, wyrażając, w imieniu tamtejszej wspólnoty opinie, oparte na nauce społecznej Kościoła. Niektóre oficjalne noty Episkopatu w mocnych słowach wyrażały zatroskanie o najbiedniejszych, którzy najbardziej cierpią z powodu przedłużającego się kryzysu.

Kard. Sergio da Rocha – przewodniczący episkopatu, podkreślał w swym przesłaniu, że narodzenie Zbawiciela przynosi chrześcijanom nadzieję i radość, które płyną z prawdy o obecności Boga wśród ludzi.  Równocześnie hierarcha ubolewał, że wielu Brazylijczyków zatraciło prawdziwy charakter świąt Bożego Narodzenia, czyli radosne świętowanie z powodu narodzin Pana!

Z kolei Prymas Brazylii - abp Murilo Krieger zaznaczył, że poprzez święta Bożego Narodzenia Pan Bóg ukazuje człowiekowi szeroki horyzont wyrażający się w uwolnieniu nas od śmierci i wprowadzeniu na drogę życia! Pochylając się nad betlejemskim żłóbkiem, Prymas Brazylii zauważa, że przychodzący do Jezusa nie otrzymują od Niego żadnego słowa, ale wszyscy są wyraźnie dotknięci przez Nowonarodzonego!

Kard. Odilo Pedro Scherer – arcybiskup São Paulo zapewnia, że Bóg nie zostawia nas samych! Według pasterza tej największej brazylijskiej diecezji ta prawda powinna wzbudzić w sercu wiernych prawdziwą radość! Ona jest jakże inna od tej wyrażanej w konsumpcji! Jeżeli mamy wiarę i łaskę poznania Jezusa Chrystusa i jego Ewangelię radości, to powinniśmy czynić wszystko, aby przesłanie Bożego Narodzenia dotarło do spotykanych przez nas ludzi – podkreślił kard. Scherer.

Przedłużający się kryzys ekonomiczny spowodował, że w okresie przedświątecznym ruch w supermarketach był o wiele mniejszy aniżeli w ubiegłych latach. Można było odczuć, że w okresie świątecznym Brazylijczycy poszukiwali czegoś więcej, aniżeli tylko radości płynącej z zakupów, prezentów i spotkań w rodzinach.

Z. Malczewski TChr/Brazylia/rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: biskupi, nadzieja, Brazylia, wiara, Boże Narodzenie, chrześcijaństwo, Episkopat Brazylii