Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-05 11:13
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Brat Alois: ukazać młodym piękno relacji, smak spotkania

Młodzi [...] szukają prawdziwych świadków, ludzi, którzy w sposób żywy i dynamiczny ukazują wiarę oraz swoją relację z Jezusem. – mówił brat Alois, przeor ekumenicznej Wspólnoty Taizé, który uczestniczy w synodzie na temat młodych.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org/ Photo Claude TRUONG-NGOC, licencja: CC BY-SA 3.0

Młodzi nie tyle zadają pytania o kwestie dotyczące wiary, ile pytają bardziej o to, jak wierzyć dzisiaj. Szukają także prawdziwych świadków, ludzi, którzy w sposób żywy i dynamiczny ukazują wiarę oraz swoją relację z Jezusem, a także dodają innym odwagi do tego, aby zbliżyć się, spotkać i zakochać w Chrystusie – to słowa brata Aloisa, przeora ekumenicznej Wspólnoty Taizé.

Brat Alois zwrócił uwagę na nowe technologie, poprzez które komunikują się ludzie młodzi. Niejednokrotnie są one wykorzystywane bardzo pożytecznie stając się środkami nowej ewangelizacji. Bywa jednak i tak, że stają się miejscami wielkiego cierpienia, samotności, manipulacji, wykorzystywania i przemocy. 

„W Taizé – stwierdził jej przeor – i jest to świadomy wybór – nie ma ekranów, także i tych komputerowych, ani wyszukanych urządzeń audio. Ich brak pozwala młodym zdać sobie sprawę, w sposób całkowicie naturalny, z piękna relacji z innymi. Ukazuje się wtedy sam smak spotkania”.

Rodzi się pytanie, w jaki sposób oderwać młodych od nowych środków komunikacji, które często stanowią centrum ich życia. Brat Alois odpowiedział, że w ich wspólnocie dzieje się to poprzez prostotę i ubóstwo przeżywane każdego dnia. Taki sposób życia pozwala postawić braterski kontakt w samym centrum istnienia.

Przeor wspólnoty w Taizé wskazał także na wielkie pragnienie młodych, jakim jest trwała miłość, która przekracza podziały, jakie widzą na co dzień w rodzinach, w małżeństwach, w Kościele. Dlatego odpowiedź na to uniwersalne powołanie powinna być zakorzeniona w odnowionym wyborze podążania za Chrystusem, niezależnie od konkretnego kształtu, jaki on nabierze. „To jest zadanie Kościoła – podkreślił brat Alois – ukazywać, że wybór taki jest możliwy, pomimo ludzkiej słabości. Kościół powinien znaleźć nowe formy towarzyszenia młodym na wszystkich etapach życia. Nie należy ograniczać ich tylko do nowicjatu, seminarium, czy przygotowania do małżeństwa”.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-05 10:43:15
miniaturka

Caritas Diecezji Siedleckiej: Zebrali ponad 6 ton żywności

Sukcesem zakończyła się ogólnopolska zbiórka żywności pt.: „Kromka Chleba dla sąsiada” przeprowadzona 21 i 22 września we wszystkich sklepach Biedronka na terenie diecezji siedleckiej.
2018-10-05 10:47:27
miniaturka

Maria Magdalena. Dziewica i jawnogrzesznica

Fascynująca powieść niosąca głębokie przesłanie na temat tęsknoty człowieka za autentyczną, czystą i wieczną miłością, ukazująca wewnętrzną przemianę i rozkwit kobiecej osobowości pod wpływem spotkania z Jezusem.
2018-10-05 11:06:35
miniaturka

Różaniec z Maryją

Maryja, jak każda mama, uczy swoje dzieci odmawiania modlitwy. Od znaku krzyża przez wszystkie 20 tajemnic różańcowych prowadzi małego czytelnika drogą swojego Syna i swoją.
2018-10-05 11:30:43
miniaturka

Olśniewajaca ciemność nocy

Najwspanialsza historia miłosna to ta opowiadająca o zagubionej duszy zakochującej się w Bogu. Oto właśnie taka opowieść.
2018-10-05 11:47:05
miniaturka

Abp Jędraszewski: Ludzie prawego sumienia przynoszą pokój

Im więcej ludzi prawego i czystego sumienia (…) tym większy i bardziej autentyczny pokój społeczny. - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w intencji rodzin i obrony życia w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2018-10-05 12:17:09
miniaturka

Cieszyn: ruszyły ekumeniczne III Dni Kultury Chrześcijańskiej

Od koncertu muzyki poważnej i modlitwy uwielbieniowej cieszyńskich wspólnot rozpoczęły się III Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie.