Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-21 08:50
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Brat Alois: Sudan Południowy jest w stanie rozkładu

Sudańczycy nadal bardzo oczekują przyjazdu Papieża. Nie rozumieją, dlaczego jego podróż nie doszła do skutku. Obecność Franciszka byłaby dla nich wielkim wsparciem – powiedział po powrocie z Sudanu Południowego przełożony ekumenicznej Wspólnoty w Taizé.

Autor/źródło: SWM Młodzi Światu

Brat Alois przyznał, że sytuacja tego kraju jest bardzo trudna, a mimo to ludzie nie tracą nadziei. Paradoksalnie jest tam też dużo radości, a to dzięki bardzo licznej obecności dzieci. Jak podkreśla brat Alois, Sudańczycy zasługują zarówno na naszą solidarność, jak i podziw.

„Kraj jest w stanie rozkładu. Mieszkańcy wciąż się przemieszczają. Walczą ze sobą różne ugrupowania. W obiegu jest dużo broni. Nikt nie kontroluje już sytuacji w tym kraju. Ludzie od miesięcy nie otrzymują wynagrodzenia. Szaleje inflacja. Wszystko to ciąży na życiu mieszkańców, a przy tym ludzie jakoś to wytrzymują. Często to właśnie kościoły, parafie są dla nich punktem odniesienia. Na przykład parafia salezjańska w Dżubie przyjęła 10 tys. uchodźców. Bo w takiej sytuacji, kiedy brak bezpieczeństwa, ludzie przemieszczają się z miejsca na miejsce, uciekają do obozów, aby być razem i czuć się bezpieczniej. Sam byłem w takim obozie i trzeba przyznać, że przy całej nędzy i niepewności te obozy to dla nich najlepsze rozwiązanie. Są tam nawet szkoły; ludzie, a zwłaszcza kobiety, jakoś się organizują. Uczestniczyłem tam w spotkaniu modlitewnym. Kobiety przyszły z wielką gromadką dzieci. I okazało się, że nie były to jedynie ich własne dzieci. Opiekują się również cudzymi dziećmi, które napotkały gdzieś po drodze. Choć same nie mają niczego, biorą pod opiekę również cudze dzieci, przyprowadzają je do obozu. Te kobiety dają nam wspaniałe świadectwo” – powiedział przeor Wspólnoty w Taizé.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-20 22:10:32
miniaturka

Papież do Akademii Nauk Społecznych: przyczyny wykluczenia

Papieska Akademia Nauk Społecznych zorganizowała spotkanie poświęcone potrzebie wypracowania nowych wzorców współpracy między rynkiem, państwem i społeczeństwem w odniesieniu do wyzwań naszych czasów.
2017-10-20 22:13:01
miniaturka

Papież: prawdziwe przebaczenia daje tylko Bóg

Prawdziwe przebaczenia pochodzi tylko od Boga, jest darmowe, jest Jego łaską i wolą. Nie można myśleć, że otrzymujemy je dzięki naszym dobrym uczynkom – wskazał Papież, komentując w homilii dzisiejsze czytania mszalne (Rz 4, 1-8; Ps 32, 1-2.11; Łk 12, 1-7).
2017-10-20 22:16:12
miniaturka

Biskupi Europy Środkowo-Wschodniej stanowczo w obronie tożsamości

Tożsamość Europy, z właściwą temu kontynentowi wielością narodów, kultur i języków, jest wartością, darem Boga, którego należy strzec – oświadczyli przedstawiciele episkopatów Europy Środkowo-wschodniej. Spotkali się oni w Budapeszcie.
2017-10-20 22:34:24
miniaturka

99. rocznica konsekracji kościoła pw. Świętej Trójcy w Mikstacie

"Zaiste dom to Boży i brama niebieska" to słowa umieszczona nad wejściem do kościoła pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. Został on konsekrowany przed 99. laty przez Abpa Edmunda Dalbora.
2017-10-21 09:55:39
miniaturka

Sympozjum naukowe "Polityka: od Niccolo Machiavellego do Jana Pawła II"

W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła trwa Msza św. inaugurująca XVI edycję Sympozjum Tarnogórskiego. Ksiądz biskup Jan Kopiec, ordynariusz Diecezji Gliwickiej objął nad nim Patronat Honorowy.
2017-10-21 10:57:08
miniaturka

Poświęcenie kościoła filialnego w Kośmidrach

W parafii św. Katarzyny w Pawonkowie, odbywa się poświęcenie kościoła filialnego pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II. Uroczystości przewodniczy ks. Bp Jan Kopiec.