Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-05 10:00
Anna Bajon / KAI

Brat Alois dla "La Croix": Jesteśmy winni przejrzystość przybywającym do Taizé

Przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé brat Alois poinformował wczoraj wieczorem w oświadczeniu, że w okresie od lat 50. do lat 80. ub. wieku trzech braci – członków wspólnoty, z których dwóch już nie żyje, dopuściło się wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Autor/źródło: flickr.com, Maik Meid, CC BY-SA 2.0

Chodzi w sumie o pięć przestępstw. O sprawach tych br. Alois poinformował prokuraturę.

 W dzisiejszym wywiadzie dla „La Croix” br. Alois wyraża nadzieję, że ujawnienie tej sprawy i przekazanie jej wymiarowi sprawiedliwości jest „działaniem, które jesteśmy winni pokrzywdzonym i ich bliskim, które pomoże uniknąć jakiejkolwiek fałszywej idealizacji i przyczyni się do tego, że młodzi ludzie nadal będą znajdować w Taizé zaufanie i miejsce, w którym zostaną wysłuchani”.

Oto fragmenty wywiadu da „La Croix”:

La Croix: Jakie działania Brat podjął, kiedy się dowiedział o przemocy seksualnej, której dopuszczali się bracia?

Brat Alois: Kiedy dotarła do mnie ta informacja, najpierw wspólnie z innymi braćmi wysłuchałem skrzywdzone osoby z pełnym szacunkiem dla ich słów, aby zrozumieć ich cierpienie. Nie chciały, aby ich świadectwo zostało przekazane wymiarowi sprawiedliwości. Wydawało mi się, że dla nich najważniejsze jest to, że zostaną wysłuchane i nie pozostawione same sobie. Z niektórymi z nich mogliśmy być w stałym kontakcie, a nawet gościć je w Taizé. Byłem poruszony tym, że od czegoś się uwolnili, kiedy poważnie potraktowaliśmy ich słowa. Te osoby były zdumione, że im wierzę, nie spodziewały się tego.

La Croix: Dlaczego teraz postanowił Brat przekazać te informacje wymiarowi sprawiedliwości?

- Br. A.: Słuchając ofiar, zdałem sobie sprawę z wagi każdej przemocy o charakterze seksualnym, z każdego naruszenia ludzkiej integralności. Tylko dzięki temu, że im towarzyszyłem, zrozumiałem, jak głęboko jest im potrzebna sprawiedliwość, aby mogło dojść do uleczenia. To mnie przekonało, że trzeba pójść dalej. W poniedziałek, 3 czerwca, zawiadomiłem prokuratora Republiki o tych sytuacjach dotyczących braci z naszej wspólnoty.

La Croix: Czy chodzi o gwałt?

- Br. A.: Nie, o ile mi wiadomo, nigdy nie doszło do gwałtu. Ale to wcale nie umniejsza cierpienia osób pokrzywdzonych. Odtąd te zdarzenia są w rękach prokuratora i do niego należy określenie kwalifikacji czynu.

La Croix: Czy poinformował Brat osoby pokrzywdzone o tym, że zawiadomił Brat wymiar sprawiedliwości?

- Br. A.: Tak, porozumieliśmy się z nimi wcześniej, żeby powiedzieć im o krokach podejmowanych dla wyjaśnienia prawdy. Wyraziły zgodę.

La Croix: Czy cała wspólnota zgadza się z Bratem w sprawie konieczności podejmowania działań prawnych?

- Br. A.: Czułem, że mogę liczyć na dojrzałość wspólnoty i że ta dojrzałość pozwoliła na podjęcie tych działań, a nawet domagała się ich. Kiedy dzieliłem się z braćmi pragnieniem, żeby wyjaśnić z punktu widzenia prawa tę sytuację, rozważaliśmy to w małych grupach, włączając w to braci żyjących we fraterniach zagranicą. Rzecz jasna, martwiliśmy się o konsekwencje, ale nikt nie okazał niechęci. Choć nas to wiele kosztowało, decyzja, żeby zawiadomić prokuraturę, pojawiła się szybko. Również bardzo szybko zrozumieliśmy, jak ważne jest równoległe wyjaśnienie prawdy naszym bliskim oraz dziesiątkom tysięcy ludzi młodych i starszych przybywających każdego roku do Taizé. Im również jesteśmy winni prawdę o aktach przemocy, które są częścią naszej historii. Młodzi ludzie nam ufają: to ogromna odpowiedzialność i nie trzeba, żeby wokół wzgórza krążyły jakieś niedomówienia. Zdaję sobie sprawę, że ta nowina zaboli wielu, chciałbym, żeby mi o tym powiedzieli. Przede wszystkim jednak mam nadzieję, że to działanie, które jesteśmy winni pokrzywdzonym i ich bliskim, pomoże uniknąć jakiejkolwiek fałszywej idealizacji i przyczyni się do tego, że młodzi ludzie nadal będą znajdować w Taizé zaufanie i miejsce, w którym zostaną wysłuchani. Chcemy tym działaniem dodać nasz wkład w pracę nad dążeniem do prawdy w Kościele.

[Cały tekst wywiadu dostępny jest dzisiejszym wydaniu francuskiego dziennika „La Croix”]
mp / Taizé

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-06-05 08:25:58
miniaturka

Kard. Ouellet w Normandii: zapomnieliście, jak powstała Unia

Europejczycy już zapomnieli w jakich okolicznościach powstała Unia Europejska. Zapomnieli o wielkiej tragedii, jaką była II wojna światowa i o decyzji ojców założycieli, by powrócić do chrześcijańskiej tożsamości kontynentu.
2019-06-05 09:34:36
miniaturka

Amerykańscy sędziowie u Papieża

Papież Franciszek spotkał się wieczorem z uczestnikami konferencji amerykańskich sędziów. Przybyli oni z całego kontynentu, od Argentyny po Kanadę, aby wziąć udział w sesji zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk Społecznych na temat: „Prawa socjalne i nauczanie Papieża Franciszka”.
2019-06-05 09:57:01
miniaturka

Duchowe odrodzenie w Chinach rozpoczęło się w 1989 r.

Religijne odrodzenie, które przeżywają w ostatnich latach Chiny jest konsekwencją wydarzeń na placu Niebiańskiego Spokoju.
2019-06-05 10:38:19
miniaturka

40. rocznica pierwszej wizyty Papieża na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze obchodzono dzień dziękczynienia za I pielgrzymkę Jana Pawła II. Dokładnie 40. lat temu – 4 czerwca 1979 r. papież z Polski przybył do Sanktuarium.
2019-06-05 11:05:54
miniaturka

Liczne profanacje podczas manifestacji ruchu LGBT – interwencja Ordo Iuris

W trakcie demonstracji ruchu LGBT w Gdańsku doszło do licznych naruszeń prawa w tym znieważania przedmiotu czci religijnej oraz obrazy uczuć religijnych. W związku z tymi wydarzeniami prawnicy Ordo Iuris złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
2019-06-05 11:54:48
miniaturka

Papież wzywa do "minuty dla pokoju"

O "minutę dla pokoju" zaapelował Franciszek na zakończenie audiencji ogólnej 5 czerwca na Placu św. Piotra w Watykanie.