Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-28 12:11
mk

Brak wiary w obecność Jezusa w Eucharystii prowadzi do świętokradztwa

Prawie 70 proc. katolików w USA nie wierzy w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii lub w ogóle o niej nie słyszało. „To przerażające widzieć te liczby, pokazujące, jak wielu na pozór praktykujących katolików nie rozumie, co oznacza rzeczywista obecność Chrystusa” – mówi bp Thomas Paprocki.

Autor/źródło: YouTube /PCh24 (screenshot)

Jak wynika z przeprowadzonych w 2019 roku badań Pew Research Center, dla 69 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych Komunia św. jest „symbolem ciała i krwi Jezusa Chrystusa”. Tylko jedna trzecia (31 proc.) wierzy, że „w czasie Mszy św. chleb i wino rzeczywiście stają się ciałem i krwią Jezusa”.

„To przerażające widzieć te liczby, pokazujące, jak wielu na pozór praktykujących katolików nie rozumie, co oznacza rzeczywista obecność Chrystusa” – komentuje bp Thomas Paprocki w rozmowie z Michaelem Vorisem w programie Vortex. Biskup podkreśla, że ma to różnorakie konsekwencje – m.in. w czasie pandemii i ograniczenia możliwości udziału w Mszy św. „Myślę, że ludzie, którzy rozumieją Eucharystię, rozumieją to, co tracą. Można oglądać Mszę, można się nawet modlić w trakcie transmisji, ale jak można uczestniczyć w Eucharystii, jeśli nie można przyjąć Komunii św.?” – powiedział bp Paprocki.

Jak tłumaczył, nieświadomość realnej obecności Jezusa w Eucharystii może prowadzić do świętokradztwa. Chodzi o osoby, które traktują Komunię św. jako „swego rodzaju symboliczne wspomnienie Ostatniej Wieczerzy” i przyjmują ją w stanie grzechu ciężkiego.

Bp Paprocki jednoznacznie odniósł się też do kwestii przyjmowania Komunii św. przez polityków, którzy wspierają aborcję czy eutanazję. Przypomniał, że w dokumencie z Aparecidy z roku 2007 jest mowa o „spójności eucharystycznej” i o tym, że ustawodawcy, rządzący państwami oraz pracownicy służby zdrowia „nie mogą przyjmować Komunii i jednocześnie czynami i słowami sprzeciwiać się przykazaniom, szczególnie popierając aborcję, eutanazję i inne poważne przestępstwa przeciwko rodzinie”. Biskup zauważył, że wśród architektów wspomnianego dokumentu jest Franciszek (pracował na nim przed wyborem na papieża) i można przyjąć, że dokument przedstawia sposób myślenia Ojca Świętego.

Zdaniem bp. Paprockiego sytuacja, w której popierający m.in. aborcję prezydent USA Joe Biden przyjmuje Komunię św., stanowi złamanie kan. 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi, że ktoś trwający z uporem w jawnym grzechu ciężkim nie powinien być dopuszczony do sakramentów. „I nie jest to napisane językiem niezobowiązującym, mówi się bardzo wyraźnie, to język normatywny. Takie osoby nie powinny być dopuszczone do Komunii św., a jednak jest wielu ludzi, biskupów, księży, szafarzy Komunii św., którzy lekceważą ten kanon” – przyznał bp Paprocki.

Źródła: Pch24, The Vortex, Pew Research Center

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-28 11:01:22
miniaturka

Dobre wieści z Ministerstwa Zdrowia. Ostatniej doby nikt nie zmarł z powodu COVID-19

Badania potwierdziły 52 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, minionej doby nie odnotowano żadnego zgonu z powodu COVID-19 – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.
2021-06-28 11:14:27
miniaturka

Dewastacja żydowskiego cmentarza w Bielsku-Białej. Policja znalazła sprawców

Trzej chłopcy – dwaj dwunastolatkowie i trzynastolatek – zniszczyli nagrobki na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej – wynika z ustaleń tamtejszej policji – poinformował w poniedziałek jej oficer prasowy aspirant sztabowy Roman Szybiak.
2021-06-28 11:32:28
miniaturka

Nowe dane dot. wykorzystania seksualnego: 300 zgłoszeń w diecezjach i 68 w zakonach

W okresie od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Zgłoszenia dotyczą czynów z lat 1958-2020. 51% zgłoszeń jest nadal w trakcie badania, zaś 39% zarzutów uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione.
2021-06-28 12:20:31
miniaturka

Prymas: Proszę skrzywdzonych i zgorszonych złem w Kościele o przebaczenie

„Dane statystyczne nie wyrażają pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich” – powiedział abp Wojciech Polak podczas prezentacji danych statystycznych dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce.
2021-06-28 12:40:14
miniaturka

Bp Andrzej Siemieniewski nowym biskupem legnickim

Bp Andrzej Siemieniewski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, został mianowany biskupem diecezji legnickiej. Jednocześnie Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego z posługi biskupa legnickiego. Decyzję papieża ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.
2021-06-28 13:28:16
miniaturka

Kulturkampf XXI wieku. Czy ideologia LGBT opanuje polskie uczelnie?

Opisując oportunizm, relatywizm i antykatolicyzm w środowisku akademickim, prof. Grzegorz Kucharczyk podkreśla, że „przepustką do lukratywnych i wysoko punktowanych grantów jest złożenie akcesu do ideologii urągających nie tylko rozumowi, lecz także zdrowemu rozsądkowi”.