Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-16 14:05
AC / Łukasz Sośniak SJ /vaticannews.va

Brak edukacji to trampolina do ubóstwa

Na świecie jest 250 mln dzieci, które nie potrafią czytać i pisać. Liczba ta systematycznie się zwiększa w związku z pandemią koronawirusa, która ograniczyła młodym ludziom dostęp do edukacji. Najcięższa sytuacja panuje w krajach najbiedniejszych, gdzie nie ma możliwości zorganizowania zdalnego nauczania.

Autor/źródło: Photogenica.pl, Diego Cervo

Z ponad półtora miliarda uczniów, którzy ze względu na zagrożenie koronawirusem przestali chodzić do szkół, aż 463 miliony, czyli ponad 30 proc., nie miało dostępu do edukacji na odległość. Dysproporcje te są szczególnie widoczne w krajach o niskich dochodach. W rejonie Afryki Subsaharyjskiej 90 proc. uczniów nie ma dostępu do komputera ani Internetu.

Również w Europie pogarsza się sytuacja ekonomiczna wielu rodzin. W warunkach skrajnego ubóstwa znajduje się we Włoszech prawie dwa miliony gospodarstw domowych, w tym prawie 1,3 mln dzieci. „Brak edukacji to w społeczeństwie trampolina do ubóstwa. Szkoła musi stać się priorytetem dla opinii publicznej i dla instytucji państwa” – uważa Samantha Tedesco ze stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

- Szkoła jest w rzeczywistości miejscem, gdzie młody człowiek ma szansę pokonać nierówności wynikające z pochodzenia, czy biedy. Każde dziecko może być w niej docenione za to, kim jest i przy odpowiednim wsparciu w przyszłości przyczynić się do rozwoju społeczeństwa. Inwestycja w edukację oznacza ofiarowanie młodzieży narzędzi do tworzenia trwałych i stabilnych społeczeństw oraz do niwelowania wykluczenia społecznego – uważa Samantha Tedesco. – Badania pokazują, że najbiedniejsze rodziny to te, w których jest mniej wykształcenia. W szkole dorastają dorośli jutra, ludzie, którzy wkrótce przejmą kontrolę nad naszym społeczeństwem i światem. Jeżeli nie zdobędą odpowiedniej edukacji, nie będą mogli wziąć odpowiedzialności za losy planety.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-16 10:16:38
miniaturka

San Francisco: „Jesteśmy potrzebni. Uwolnić Mszę!”

Obostrzenia związane z pandemią w nieproporcjonalny sposób dotykają miejsc kultu religijnego w stosunku do sklepów, centrów handlowo-rozrywkowych oraz placówek usługowych.
2020-09-16 10:55:02
miniaturka

Papież: w budowaniu pokoju ważne są realizm i człowieczeństwo

Starajcie się, aby wołanie o pokój zawsze pozostało żywe, szczególnie w młodych pokoleniach, w obliczu świata zanurzonego w atmosferze wojny i wzajemnej przemocy – to słowa przedmowy napisanej przez Papieża Franciszka do książki pt. „Dla wiedzy o pokoju”.
2020-09-16 11:22:36
miniaturka

Papież do Polaków: piękno stworzenia świadczy o miłości Stwórcy

Podczas dzisiejszej katechezy Papież przypomniał, że stworzenie nie powinno być postrzegane wyłącznie poprzez wartość użytkową, ale należy odkrywać jego piękno jako dar od Boga. W pierwszym tweecie Papież nawiązał do obchodzonego właśnie Międzynarodowego Dnia Ochrony Warstwy Ozonowej.
2020-09-16 12:07:40
miniaturka

II Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

„Pod Twoją obronę! Zawierzam Tobie moja firmę” to hasło przewodnie „Pielgrzymki Przedsiębiorców” na którą już po raz drugi pragniemy zaprosić przedsiębiorców z całej Polski 4 października 2020 r. na Jasną Górę.
2020-09-16 12:38:19
miniaturka

Caritas Grecja: sytuacja na Lesbos wciąż niebezpieczna

Wyspa Lesbos przeżyła bardzo dramatyczne chwile. Na skutek pożarów z obozu Moria nic już nie zostało. Były chwile, że bez dachu nad głową pozostawało do 12 tys. migrantów. Najważniejsze jest jednak to, że nikt nie stracił życia – tak sytuację na tej śródziemnomorskiej wyspie relacjonuje dyrektor greckiej Caritas Maria Alverti.
2020-09-16 12:49:42
miniaturka

Elektromobilność w transporcie publicznym

Bloomberg New Energy Finance prognozuje, że w 2040 roku samochody elektryczne będą stanowić 33% z 1,6 mld samochodów. Ale elektromobilność to nie tylko transport indywidualny. To też inne gałęzie transportu, a wśród nich transport zbiorowy. Jak wyglądają jego perspektywy rozwoju w Polsce?