Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-17 18:08
Anna Bajon / Stanisław Tasiemski OP - Taizé

Bracia z Taizé pomagają uchodźcom

Do budowania zaufania między ludźmi i poszerzania przyjaźni w oparciu o wiarę wezwał przeor Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé brat Alois.

Autor/źródło: Wikimedia Commons/ab, Damir Jelic

Spotykając się z uczestnikami odbywających się przez cały tydzień refleksji, zaznaczył, że nasza tożsamość ubożeje, kiedy zamykamy się tylko w kręgu tych, którzy nas otaczają.

Brat Alois przypomniał, że na całym świecie są ludzie zmuszeni do opuszczenia swej ojczyzny. Ich liczny napływ wzbudza w nas zrozumiałe poczucie zagrożenia. Nie może nas ono jednak paraliżować. „Nie dopuśćmy do tego, żeby odrzucenie cudzoziemca zakorzeniło się w naszej mentalności, ponieważ odmowa pomocy drugiemu jest zarodkiem barbarzyństwa” – stwierdził przeor Taizé.

Bracia z tej wspólnoty nie ograniczają się do słów. Od samych początków przyjmowali uchodźców. Czynią tak i dzisiaj. Mówi brat Marek: „Jest tutaj rodzina z Iraku – rodzice z trójką małych dzieci. Jest też piątka chłopaków z Sudanu, Erytrei, z tej 18-tki, którą przyjęliśmy w 2016 roku. Uczą nas wytrwałości i wielkiego zaangażowania, żeby ratować życie, żeby ich życie było piękne i sensowne”.

W tym tygodniu w spotkaniach w Taizé bierze udział ponad 3 tys. osób w tym duża grupa anglikanów z Wielkiej Brytanii, z którą przybył abp John Sentamu.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-17 14:53:57
miniaturka

II Kongres Młodzieży Polonijnej

W dniach 28 lipca – 5 sierpnia w Warszawie odbędzie się II Kongres Młodzieży Polonijnej. Jego hasło brzmi: "Wiarą powołani".
2018-07-17 15:17:16
miniaturka

Rocznica odnowienia pełnych relacji dyplomatycznych Polski ze Stolicą Apostolską

17 lipca 1989 - po przeszło czterech dziesięcioleciach od zerwania Konkordatu – zostały wznowione pełne relacje dyplomatyczne pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską. Dziś mija 29. rocznica tego wydarzenia.
2018-07-17 15:44:25
miniaturka

Bp Mazur: Okażmy Panu Bogu wdzięczność za opiekę podczas podróży

Z okazji XIX Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji, Bp Jerzy Mazur SVD wystosował Komunikat do wszystkich kapłanów, wiernych oraz kierowców i użytkowników dróg.
2018-07-17 18:17:13
miniaturka

Kard. Baldisseri: synod młodych nie zapomni o rodzinie

Temat rodziny nieodłącznie związany jest z młodzieżą, stąd na pewno wybrzmi na październikowym Synodzie Biskupów. Wskazuje na to kard. Lorenzo Baldisseri przypominając, że Franciszek apeluje do młodych, by troszczyli się o przyszłość rodziny.
2018-07-18 07:09:54
miniaturka
play

#ChallengeWakacyjny - Wyzwanie #18

Zapraszamy do wysłuchania wakacyjnych rozważań o spotkaniach Jezusa. Uczniowie w czasie burzy (Mt 8, 23-27)
2018-07-18 07:42:07
miniaturka

Włoska pisarka De Mari przed sądem, za opinię o LGBT

Słynna autorka młodzieżowej fantasy jest też lekarzem. Korzystając z pisarskiej sławy, postanowiła przerwać milczenie środowiska lekarskiego na temat homoseksualizmu.