Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-28 09:11
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Br. Alois: zaufanie buduje się na rozróżnieniu dobra od zła

Nasza pielgrzymka zaufania pragnie być po prostu znakiem nadziei, że cywilizacja otwartości jest możliwa.

Autor/źródło: Wikimedia Commons/ab, Surfnico, licencja: Jak album

Żadne społeczeństwo przecież nie może żyć bez zaufania – stwierdził przeor Wspólnoty Taizé w przeddzień rozpoczynającego się w Madrycie spotkania młodych. Tegoroczne hasło tego wydarzenia brzmi: „Nie zapominajmy o gościnności”.

Tłumacząc wybór takiego hasła na europejskie spotkanie młodych brat Alois zaznaczył, że gościnność, otwartość na drugiego to główny temat Ewangelii. Bóg przyjmuje nas zawsze, bez żadnych warunków wstępnych. Puka do naszych drzwi, nie narzuca się, ale prosi o przyjęcie. Obdarza nas zaufaniem i pragnie, abyśmy i my umieli nim obdarzać innych.

W wywiadzie dla włoskiej, katolickiej agencji SIR przeor Wspólnoty Taizé przyznał, że rzeczą niepokojącą jest, iż wielu młodych ludzi daje się uwieść przemocy i kiedy spotyka się z niesprawiedliwością reaguje nieracjonalnie. Dlatego spotkanie w Madrycie będzie okazją, aby z jednej strony wyczulić młodych, żeby nie zgadzali się na niesprawiedliwość, a z drugiej strony walczyli z nią z sercem pojednanym. W ten sposób można leczyć rany przez nią zadane.

Brat Alois przekonywał, że otwarcie się na drugiego sprawia, że odczuwamy bliskość z kimś, kogo nie znaliśmy. Tak dzieje się, kiedy rodziny zapraszają do swoich domów młodych ludzi, w czasie spotkań organizowanych przez braci z Taizé. Często nie znają ich języka, ale głęboko doświadczają, że można być darem dla innych, a także coś od nich otrzymać. „To odkrycie, że wszyscy potrzebujemy drugiego i to jest fundamentalne przeżycie, którego się doświadcza, gdy przezwycięża się strach” – mówił przeor. Dodał, że zaufanie nie jest czymś naiwnym i buduje się na rozróżnianiu dobra od zła. Ono potrafi zaryzykować przyjęcie drugiego nawet, jeżeli jest inny ode mnie.

Zapytany o to, czego młodzi szukają podczas corocznych spotkań organizowanych przez braci z Taizé brat Alois odpowiedział, że przede wszystkim modlitwy i przyjaźni. Stwierdził, że w czasie tych kilku dni odkrywają piękno wspólnej modlitwy i życia wewnętrznego. Towarzyszą jej bowiem długie chwile milczenia, co prowadzi do szczególnej bliskości z Jezusem i do słuchania Słowa Bożego.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-27 19:48:23
miniaturka

Kard. Dziwisz: Zaskoczyła nas śmierć Biskupa Tadeusza Pieronka

Żegnam Go po przyjacielsku i zawierzam Go Ojcu Św. Janowi Pawłowi II, któremu był szczerze oddany i od którego otrzymał konsekrację biskupią. - powiedział kard. Stanisław Dziwisz po śmierci śp. bp. Tadeusza Pieronka.
2018-12-28 08:13:16
miniaturka

Sylwetka śp. Ks. Bpa Tadeusza Pieronka

Dziś, 28 grudnia br. o godz. 12.00 w południe pamięć zmarłego kanonika Kapituły Metropolitalnej na Wawelu uczci głos dzwonu Zygmunta.
2018-12-28 08:55:37
miniaturka

Papież: bądźcie otwarci na odrzuconych, wykluczonych, biednych

Papież Franciszek pragnie was zachęcić, abyście użyli wszystkich swoich talentów, energii i sił do czynienia tego świata lepszym tak, aby każdy człowiek mógł znaleźć swoje miejsce w wielkiej rodzinie ludzkiej.
2018-12-28 09:53:44
miniaturka

Taizé: bez doświadczenia Boga nie można zbudować Europy

W czasach niepewności spotkanie Taizé w Madrycie pragnie być dla Europy przesłaniem zaufania i braterstwa. Kard. Carlos Osoro i brat Alois przedstawili program Europejskiego Spotkania Młodzieży, w którym udział weźmie ok. 15 tys. osób.
2018-12-28 10:42:36
miniaturka

Prezydent Salih zaprosił Papieża Franciszka do odwiedzenia Iraku

Przebywający w Iraku watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin spotkał się z prezytentem Republiki Barhamem Salihem.
2018-12-28 10:45:42
miniaturka

O. Karakach: pierwsze Boże Narodzenie od lat bez przemocy

Było to pierwsze Boże Narodzenie od wielu lat bez przemocy, z poczuciem bezpieczeństwa, bez czającej się śmierci oraz bez zamachów terrorystycznych. Tak o klimacie świętowania w Damaszku wypowiedział się o. Bahjat Elia Karakach, franciszkanin z Kustodii Ziemi Świętej.