Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-31 15:41
S. Zielińska / KAI

Bp Tomasik: Wszystkich Świętych pokazuje, jak zwycięsko przejść przez życie

1 listopada to wielkie dziękczynienie za ludzi, którzy pokazali nam jak można żyć Ewangelią, jak zwycięsko przejść przez życie – powiedział w Radiu Plus bp Henryk Tomasik w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Tego dnia wspominamy znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. Uroczystość ta powinna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan.

- To dzień triumfu Kościoła. Pokazujemy ludzi, którzy mogą być wzorem dla nas wszystkich, wierzących i niewierzących. To dzień wielkiego dziękczynienia za to, że mamy w niebie pośredników, że jest dobro w świecie, nawet w stopniu heroicznym, doskonałym, tak jak w życiu Maksymiliana Kolbe, czy Matki Teresy. To dzień dziękczynienia za moc wiary, która może kształtować aż takie postawy – mówił bp Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Ordynariusz radomski zgodził się z opinią, że łatwiej jest nam dzisiaj wspominać świętych, niż ich naśladować. - Patrzymy na ich heroizm i możemy powiedzieć, że nie jesteśmy do tego zobowiązani. Łatwiej jest podziwiać, niż naśladować, bo to wymaga radykalnego opowiedzenia się za Chrystusem – powiedział biskup Tomasik.

Według bp. Tomasika do świętości są powołani wszyscy, nie tylko osoby duchowne. Dodał, że ciekawym rysem świętości w historii Kościoła są ludzie świeccy a wśród nich władcy, a w ostatnich czasach święci będący wzorem życia rodzinnego. - Są piękne świadectwa tych ludzi. One wymagają ciągłego przypominania. Wśród nich jest św. Joanna Beretta Molla – powiedział biskup.

Stwierdził też, że św. Jan Paweł II jest autorem wielu wypowiedzi na temat świętości. - Wzywał młodych, aby mieli ambicję bycia „świętymi nowego tysiąclecia”. Sam przeszedł taką drogę i zostawił nam piękny wzór doskonałości chrześcijańskiej – przypomniał biskup radomski.

Bp Tomasik odniósł się do decyzji Konferencji Episkopatu Polski, która postanowiła, że patronem najbliższego roku liturgicznego będzie św. Stanisław Kostka. - To był człowiek wielkiego ducha, by realizować swoje powołanie. Ważne, by katecheci i duszpasterze przedstawili świętego jako człowieka, który uczy wierności, pracy nad sobą i zaangażowania w Boże sprawy – powiedział biskup Tomasik.

Na koniec przypomniał, że 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, a nie „dzień zmarłych”. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi z kolei 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". - Jest wspólny mianownik dla obu dni, wiara w świętych obcowanie, w życie wieczne i ciała zmartwychwstanie – zakończył bp Henryk Tomasik.

rm / Radom

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-31 14:22:12
miniaturka

#ZatrzymajAborcje: Tylko dwa tygodnie na złożenie podpisu!

Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza #ZatrzymajAborcje cieszy się już dużym sukcesem. Jeszcze przez dwa tygodnie można złożyć podpis pod projektem, mającym usunąć tzw. przesłankę eugeniczną.
2017-10-31 14:52:18
miniaturka

Prezydium Episkopatu o niedzieli wolnej od pracy

O potrzebie prawnego i definitywnego zabezpieczenia wolnej od pracy niedzieli napisali biskupi Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w wydanym we wtorek oświadczeniu.
2017-10-31 15:21:54
miniaturka

Bagnasco: w UE mniej samozadowolenia i zapatrzenia się w siebie

Biskupi europejscy wzywają do mniejszego zapatrzenia się w siebie i mniejszego samozadowolenia, a większego zwrócenia uwagi na innych – stwierdził kard. Bagnasco po debacie na temat przyszłości Europy i kryzysu Unii Europejskiej.
2017-10-31 18:16:32
miniaturka

Papież: potrzebna odwaga, by wzrastało Królestwo Boże

Aby królestwo Boże mogło wzrastać potrzebna jest odwaga, by wrzucić ziarnko gorczycy oraz wymieszać zaczyn. Ale niestety niejednokrotnie wybiera się „duszpasterstwo zachowawcze” – mówił Papież w homilii na Mszy w Domu św. Marty.
2017-10-31 18:24:38
miniaturka

W gliwickim kościele Zbawiciela trwa Ekumeniczne Nabożeństwo Reformacyjne

Gospodarzem spotkania jest ksiądz Andrzej Wójcik, proboszcz parafii Zbawiciela Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Gliwicach.
2017-10-31 18:32:10
miniaturka

Komunikat na zakończenie 500-lecia Reformacji

Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowa Federacja Luterańska wydały wspólny komunikat na zakończenie obchodów 500-lecia Reformacji.