Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-04-08 13:30
ek / KAI

Bp Szkodoń: miłosierdzie Boga wobec nas jest zobowiązaniem do miłości drugiego człowieka

O miłości będącej gotowością do przebaczenia mówił krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń podczas porannej Mszy św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Autor/źródło: Piotr Drabik/commons.wikimedia.org/licencja CC BY 2.0

Tegoroczna uroczystość w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości, odbywa się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem wolności”.

W homilii biskup wyjaśniał, że Jezus ukazał się apostołom i pozdrowił ich „Pokój Wam”, ale nie było to tylko pozdrowienie, ponieważ Pan Jezus przyniósł dar pokoju. - Nawiązując do hasła dzisiejszej uroczystości można powiedzieć, że przyniósł nową wolność, która rodzi pokój – podkreślił hierarcha. - Przychodzimy tu pełni niepokojów o siebie, nasze zdrowie, małżeństwo, rodzinę, o dzieci, ojczyznę i świat. Pan Jezus mówi: „Pokój Wam”. W tym pozdrowieniu możemy streścić prawdę o Bożym miłosierdziu – tłumaczył biskup, dodając, że wiara jest źródłem zwycięstwa. 

Zdaniem bp. Szkodonia istnieje ścisła łączność pomiędzy miłosierdziem, którym obdarza Bóg, a między błogosławieństwem odnoszącym się do miłosierdzia wobec bliźnich. - Dlaczego więc tyle rozwodów, dlaczego ci, którzy niedawno przysięgali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską (…), przy pierwszych kryzysach zaczynają mówić o rozwodzie? Dlaczego człowiek mówi, że jego miłość jest tak mocna, tak żywa, że nie czuje potrzeby sakramentu małżeństwa, spowiedzi ani modlitwy? – pytał biskup, dodając, że miłość to gotowość do przebaczenia. Kaznodzieja zachęcał do tego, aby być zdolnym do przebaczenia, nie licytując się kto bardziej zawinił. 

- Miłość miłosierna Boga wobec nas jest umocnieniem i zobowiązaniem do miłości drugiego człowieka, tego bliskiego i tego dalekiego – powiedział na zakończenie bp Szkodoń.

W krakowskich Łagiewnikach trwają obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Główna Msza św. odbędzie się o godz. 10. Nabożeństwu przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W Godzinie Miłosierdzia pielgrzymi będą modlić się pod przewodnictwem kustosza sanktuarium ks. Franciszka Ślusarczyka. O 16 Mszy św. będzie przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus OFM, a o 18 kard. Stanisław Dziwisz. 

led / Kraków


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kraków-Łagiewniki, bp Jan Szkodoń, Niedziela Miłosierdzia Bożego