Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-05 10:12
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Bp Solarczyk: synod wydaje owoce, procentuje czas przygotowań

Dziedzictwo Jana Pawła II procentuje w młodych ludziach. Bez tego nie byłoby prawie dwustu dni modlitwy poprzedzającej synod, którą młodzież sama zainicjowała w Polsce. Wskazuje na to bp Marek Solarczyk.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, licencja: CC BY

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Młodzieży podkreśla zarazem, że synod wyznaczy pewne kierunki i drogę do przejścia. „To jednak czy i jakie wyda owoce zależy od naszego osobistego zaangażowania” – mówi.

„Jestem przekonany, że to, co jest wpisane w pontyfikat Jana Pawła II, jego wielka troska o młodych, choćby przez Światowe Dni Młodzieży, list do młodych i wiele, innych tekstów i słów, które Papież wypowiadał, to wszystko ciągle żyje w młodych ludziach. Gdyby tak nie było to chociażby w perspektywie tego synodu, nie byłoby prawie dwustu dni, czyli pół roku, kiedy ponad 100 tys. młodych ludzi samo się zgłaszało i organizowało, bo chcieli się modlić w intencji obrad synodu, w intencji tego wszystkiego, co synod ma przynieść” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Solarczyk.

Przypomina, że są to wszystko ludzie, którzy na co dzień uczą się lub pracują, a mimo to angażują się w życie Kościoła. W swym życiu przeżywają różne etapy, które z jednej strony niosą wielki entuzjazm i radość, a z drugiej mogą nieraz oznaczać trudniejsze wydarzenia i doświadczenia. „W tym wszystkim ważna jest wspólnota. Wspólnota, która będzie chroniła to, co jest najważniejsze, czyli ich jedność z Bogiem” – podkreśla polski ojciec synodalny.

Zauważa, że synod już przynosi owoce, bo już od dwóch lat tak naprawdę pracuje, od samego momentu ogłoszenia. „Oczywiste jest, że obrady synodalne, to wszystko, co będzie wynikiem dyskusji, naszych rozmów, pracy w czasie zebrań plenarnych, ale również i w grupach i to, co ostatecznie przyniesie dokument końcowy, który Ojciec Święty będzie aprobował, wyznaczy pewien kierunek, pewne wskazania, które będą ważne. Jednak to od naszego zaangażowania zarówno teraz, jak i później wobec każdego człowieka, tak naprawdę będzie zależało to, na ile wykorzystamy łaskę Boga daną nam wraz z tym synodem” – podkreśla bp Solarczyk.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-05 08:50:13
miniaturka

Bp Florczyk: za Janem Pawłem II pokazać młodym Jezusa

Jan Paweł II przez całe swe życie prowadził młodych do Jezusa i także podczas tego synodu może być dla nas drogowskazem, jak docierać do współczesnej młodzieży. - powiedział Radiu Watykańskiemu bp Marian Florczyk.
2018-10-05 09:17:45
miniaturka

Wystawa o Janie Pawle II w Sejmie RP

Życzę wszystkim, aby kontakt z Janem Pawłem II wyzwalał w nas to, co najważniejsze, gdy chodzi o służbę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej - mówił abp Jędraszewski podczas wernisażu wystawy z okazji w 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
2018-10-05 09:52:51
miniaturka

Abp Kondrusiewicz: socjologia nie zbawi, młodzi potrzebują Boga

W czasie pierwszej kongregacji generalnej mowa była o słuchaniu młodzieży i rozpoznawaniu drogi, którą idzie. Zabrzmiała też prośba samych młodych, że chcą być w Kościele słuchani i zauważeni. – mówi abp Tadeusz Kondrusiewicz.
2018-10-05 10:43:15
miniaturka

Caritas Diecezji Siedleckiej: Zebrali ponad 6 ton żywności

Sukcesem zakończyła się ogólnopolska zbiórka żywności pt.: „Kromka Chleba dla sąsiada” przeprowadzona 21 i 22 września we wszystkich sklepach Biedronka na terenie diecezji siedleckiej.
2018-10-05 10:47:27
miniaturka

Maria Magdalena. Dziewica i jawnogrzesznica

Fascynująca powieść niosąca głębokie przesłanie na temat tęsknoty człowieka za autentyczną, czystą i wieczną miłością, ukazująca wewnętrzną przemianę i rozkwit kobiecej osobowości pod wpływem spotkania z Jezusem.
2018-10-05 11:06:35
miniaturka

Różaniec z Maryją

Maryja, jak każda mama, uczy swoje dzieci odmawiania modlitwy. Od znaku krzyża przez wszystkie 20 tajemnic różańcowych prowadzi małego czytelnika drogą swojego Syna i swoją.