Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-11-12 18:10
ek / KAI

Bp Solarczyk: duszpasterstwo młodzieży musi być oparte na parafii

Podczas tradycyjnych listopadowych Dni Duszpasterskich w Radomiu, bp Marek Solarczyk zachęcał do tego, żeby ksiądz był zawsze pośród młodych ludzi, by ta obecność "ostatecznie prowadziła człowieka do tajemnicy Boga".

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, M.Mazur/episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 księży. Wcześniej celebrowana była msza święta za zmarłych księży diecezji radomskiej.

W czasie spotkania z księżmi w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu bp Marek Solarczyk mówił o "mocnym doświadczaniu duchowym w czasie synodu o młodzieży w Rzymie". - Odczuwałem to wsparcie modlitewne w czasie obrad biskupów w Rzymie. Wiele osób modliło się za mnie, za to spotkanie. Wiem, że w diecezji radomskiej również trwała wielka modlitwa w tych intencjach - mówił bp Solarczyk.

Dalej mówił, że w czasie synodu terminem młodzież określono osoby między 16. a 29. rokiem życia. - U nas wciąż panuje przekonanie, że młodzież to szkoła - mówił biskup. Zwrócił uwagę, że na świecie żyje ok. 1 mld 800 mln młodych ludzi, z czego ponad 50% żyje w Azji, 17% w Afryce, 9% Ameryce Południowej i Łacińskiej, 4% Ameryce Północnej a 6% w Europie. - Ile jest w Polsce osób w wieku synodalnym? Ok. 7 mln, a więc co piąty Polak. Nie zapominajmy, że młodzi ludzie żyją w różnych środowiskach. Według badań o religijności młodzieży w Europie, przeprowadzonych w latach 2014-16 wynika, że 17% młodzieży w Polsce nie przyznaje się do żadnej religii. W Czechach to ponad 91%. U nas młodzież, która przyznaje do katolicyzmu, stanowi 82%. Co tydzień do kościoła chodzi 47% młodych Polaków. W Belgii zaledwie 2%. Biorąc pod uwagę polskie wady czy zalety, plusy czy minusy, to powinniśmy być szczęśliwi - mówił bp Marek Solarczyk.

O strategii duszpasterstwa na płaszczyźnie parafialnej, dekanalnej i diecezjalnej mówił z kolei ks. prof. Wiesław Przygoda, z katedry teologii pastoralnej społecznej KUL. - Żeby zbudować strategię, trzeba poznać kondycję rodziny, która przeżywa swoje problemy. Tylko w ubiegłym roku rozpadło się 65 tys. małżeństw. Wiele par nie chce zawierać ślubu. Mimo tego, nie wolno załamywać rąk. W przypadku niepowodzeń, trzeba zwiększyć wysiłek duszpasterski. Często słyszę od księdza proboszcza „co ja mogę, skoro nie ma w parafii młodzieży”. Ja mówię natomiast, że nawet z jedną osobą młodą można wiele zrobić nie tyle w parafii, ale w dekanacie, czy diecezji. Po modlitwie w kościele, trzeba wyjść do świata, który buduje swoją strategię, strategię szkodzenia Kościołowi. Świeccy katolicy powinni być świadkami w miejscu pracy. Im więcej takich osób, tym więcej możemy razem zrobić dobrych rzeczy w Kościele – mówił ks. prof. Przygoda.

Na koniec głos zabrali księża, którzy pracują wśród młodzieży. Wśród nich: ks. Mariusz Wilk, ks. Michał Michnicki, ks. Krzysztof Dukielski, ks. Grzegorz Łabądź. Ks. Wilk mówił o wydarzeniu, które odbędzie się w czerwcu 2019 roku w Muzeum Wsi Radomskiej. Będzie to Diecezjalny Dzień Młodzieży. W programie m.in. warsztaty, spotkania i koncert, czas na modlitwę i zawieranie nowych znajomości. Podpisano list intencyjny między Muzeum Wsi Radomskiej a duszpasterstwem młodzieży diecezji radomskiej. - To będzie trzydniowe wydarzenie. Plan spotkań zakłada, że będą to imprezy o charakterze kulturalnym i religijnym. Będą warsztaty, czy kurs pierwszej pomocy. W centrum znajdzie się wspaniały koncert, połączony ze świadectwami ludzi, którzy odkryli w swoim życiu Chrystusa - powiedział ks. Mariusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Jutro w ramach Dni Duszpasterskich "Obraz współczesnej młodzieży. Wyzwania duszpasterskie" przedstawi ks. prof. Krzysztof Pawlina a w środę na ten sam temat będzie mówił ks. prof. Paweł Mąkosa. 

rm / Radom


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: młodzież, bp Marek Solarczyk, duszpasterstwo, Radom, Dni Duszpasterskie, ks. prof. Wiesław Przygoda