Bp Sawa Tutunow: ruch BLM jest antychrześcijański

Działający od niedawna w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach zachodnich ruch Black Lives Matter „staje się coraz bardziej antychrześcijański, a nawet antycywilizacyjny”.

Był to jego komentarz do zapowiedzi ewentualnego usunięcia posągu cesarza Konstantyna Wielkiego sprzed anglikańskiej katedry w Yorku w północnej Anglii. Zwolennicy tej decyzji zarzucają władcy (który w 313 wydał Edykt Mediolański, kładący kres prześladowaniom chrześcijan w Imperium Rzymskim), iż „wychwalał on niewolnictwo”.

30 czerwca podano, że na ołtarzu anglikańskiej katedry św. Albana w hrabstwie Hertfordshire we wschodniej Anglii stanie nowy obraz Ostatniej Wieczerzy, na którym Pan Jezus jest przedstawiony jako czarnoskóry. Jest to przeróbka słynnego dzieła Leonarda da Vinci z końca XV wieku. Nową wersję wykonała w 2009 Lorna May Wadsworth – angielska malarka, znana m.in. z monumentalnego portretu Margaret Thatcher i innych polityków brytyjskich, a do wizerunku Jezusa pozował Murzyn z Jamajki Tafari Hinds.

Dziekan katedry ks. Jeffrey John w rozmowie z dziennikiem „Daily Mail” zapowiedział, że w październiku obraz ten zastąpi tryptyk przedstawiający Narodzenie Pana Jezusa z Matką Bożą i Dzieciątkiem w otoczeniu pasterzy i Trzech Króli. „Życie Czarnych się liczy, dlatego wraz z obrazem Lorny przemieniliśmy nasz ołtarz prześladowanych w przestrzeń refleksji i modlitwy” – wyjaśnił nową koncepcję duchowny.

Zwrócił też uwagę, że „eksperci zgodnie twierdzą, iż Jezus miał prawdopodobnie rysy z Bliskiego Wschodu, ale w ciągu wieków malarze europejscy ukazywali Go tradycyjnie na swój sposób”. Ks. dziekan oznajmił ponadto, że nowy wizerunek podda w wątpliwość „zachodni mit”, zgodnie z którym Jezus miał jasne włosy i oczy.

Prymas Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby oświadczył niedawno, że pomniki znajdujące się w katedrze westminsterskiej i w opactwie Canterbury będą przedmiotem specjalnych badań, aby sprawdzić, czy winny one pozostawać na swoich miejscach.

Black Lives Matter (BLM) jest ruchem, powstałym w USA już w 2013 na fali protestów antyrasistowskich po zabójstwie kilku czarnoskórych przez policję, ale szerszą sławę i popularność zyskał po śmierci George’a Floyda 25 maja br. z rąk białego policjanta w Minneapolis. Jego zwolennicy głoszą mniej lub bardziej radykalne poglądy, m.in. żądają zmniejszenia wydatków na policję i zwiększenia finansowania tych obszarów, w których przeważają mniejszości etniczne i rasowe, głównie Murzyni. Coraz częściej dopuszczają się też w całych Stanach Zjednoczonych aktów wandalizmu wobec kościołów i pomników białych, np. Krzysztofa Kolumba, św. Junipera Serry czy Tadeusza Kościuszki. Ostatnio działania te przenoszą się też do Europy Zachodniej (np. do Wielkiej Brytanii) oraz do Afryki (RPA).

kg (KAI/Lenta.Ru/PdO) / Moskwa / Londyn / Opoka

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama