Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-21 13:29
ek / KAI

Bp Samiec: powinniśmy pamiętać o tych, którzy pukają do drzwi Europy szukając ratunku

„Gdy myślimy o Europie i o wolności to powinniśmy też pamiętać o tych najsłabszych. O tych, którzy pukają do jej drzwi szukając ratunku czy lepszego życia” – mówił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, podczas inauguracji XI Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkpat.pl, licencja: CC BY

Jednym z tematów kongresu jest kryzys migracyjny i pomoc potrzebującym.

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP po raz pierwszy witał uczestników Zjazdu Gnieźnieńskiego jako prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Nawiązując do głównej tematyki obrad przyznał, że ludzkość zawsze dążyła do wolności, jako jednej z podstawowych wartości. 

Niestety, wolność jednych często oznacza ograniczenie wolności innych. Przecież hasła zawierające słowo wolność – towarzyszyły wojnom i rewolucjom. Piękne hasło Rewolucji francuskiej „Wolność, równość, braterstwo” było wykuwane przelewem krwi” – zauważył bp Jerzy Samiec. 

Przyznał również, że mówiąc o wolności powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ona od nas również odpowiedzialności. „Wolność musi być powiązana z odpowiedzialnością, by umieć z niej we właściwy sposób korzystać i by korzystając ze swej wolności dawać przestrzeń dla wolności innych. Może czasami powinniśmy nieco ograniczyć swoją wolność? Dojrzałe demokracje szczególnie wyczulone są na prawa mniejszości. Bo to właśnie w podejściu do słabszych, mniejszych możemy okazać naszą dojrzałość” – stwierdził zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Podkreślił również, że myśląc o Europie i wolności powinniśmy pamiętać o najsłabszych, o tych, którzy pukają do jej drzwi szukając ratunku czy lepszego życia. „Nie powinniśmy unikać tematów związanych z przemocą, którą stosują jedni wobec drugich. Powinniśmy karmić głodnych oraz uwalniać tych, którzy utracili wolność wbrew swej woli i prawu. Bo choć oficjalnie niewolnictwo jest zakazane, to jednak wśród nas, w Europie, żyją ludzie zniewoleni. Głównym źródłem inspiracji dla chrześcijan jest miłość. Jest to miłość do Boga okazywana poprzez miłość do drugiego człowieka. To ona napędza do działania” – przypomniał bp Jerzy Samiec. 

Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej od początku uczestniczą w nowożytnych Zjazdach Gnieźnieńskich organizowanych w Gnieźnie. Wspólnie również poprowadzą „Ekumeniczną Drogę Wolności”, która przejdzie dziś wieczorem z Rynku do katedry gnieźnieńskiej, gdzie homilię wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. 

Znakiem ekumenicznego wymiaru zjazdu jest także ekumeniczny przekład Biblii, który otrzymają wszyscy uczestnicy spotkania. 

bgk / Gniezno

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-21 12:42:42
miniaturka

Kraków: Ławka Papieża Franciszka

W najbliższą niedzielę 23 września, po Mszy świętej w intencji Ojca Świętego Franciszka, odbędzie się inauguracja symbolicznego miejsca upamiętniającego jego obecność w Krakowie.
2018-09-21 12:54:21
miniaturka

LEGENDA O ŚWIĘTYM PIJAKU. KOLEKCJA LUDZIE BOGA

MFF w Wenecji 1988: Złote Lwy dla najlepszego filmu (Ermanno Olmi). Kolekcja Ludzie Boga"LEGENDA O ŚWIĘTYM PIJAKU" nr 75. Film, który trzeba zobaczyć.
2018-09-21 13:17:03
miniaturka

Kresowa kaplica Sobańskich odzyskała blask

Znajdująca się w Czeczelniku na środkowej Ukrainie neogotycka kaplica grobowa będąca miejscem spoczynku rodziny Sobańskich, która przez stulecia budowała kulturę kresów Rzeczpospolitej, została starannie odrestaurowana dzięki staraniom Michała Sobańskiego.
2018-09-21 13:42:39
miniaturka

Papież: nawrócenie duszpasterskie poprzez spotkanie

Papież Franciszek skierował orędzie do katolików hiszpańskojęzycznych w Stanach Zjednoczonych. W tych dniach odbywa się w Teksasie ich piąte spotkanie.
2018-09-21 14:26:32
miniaturka

Rzym: otwarcie procesu Chiary Corbelli Petrillo

W Rzymie rozpoczął się proces beatyfikacyjny Chiary Corbelli Petrillo. Zmarła w 2012 r. w 28 roku życia. Kiedy była w ciąży, wykryto u niej chorobę nowotworową. Nie podjęła jednak terapii, aby nie zaszkodzić mającemu narodzić się dziecku.
2018-09-21 14:54:06
miniaturka

Abp Schick: Źródłem nadziei dla Europy są wiara, nadzieja i miłość chrześcijańska

Jeżeli Ewangelia, wiara chrześcijańska i chrześcijaństwo pozostaną źródłami nadziei dla Europy, to nasz kontynent, czerpiąc z nich, będzie mógł budować dobrą przyszłość wraz z całą wspólnotą międzynarodową – podkreślił dziś na Zjeździe Gnieźnieńskim abp Ludwig Schick.