Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-07 22:50
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Przybylski: uczmy młode pokolenie wiary

- Uczmy młode pokolenie wiary, ale takiej nie odklejonej od miłości– mówił bp Andrzej Przybylski, który 7 czerwca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Modlitwę połączono z centralnym spotkaniem młodzieży ze św. Józefem w ramach programu „Moje ID”. Wcześniej odbyły się spotkania rejonowe w Ostrowie Wielkopolskim, Krotoszynie, Pleszewie i Ostrzeszowie.

Temat czerwcowego spotkania brzmiał: „Moje ID… ze św. Józefem. Młodzież odkrywa swoją tożsamość. Spotkanie – wiara – modlitwa – radość”.

W homilii bp Andrzej Przybylski podkreślał, że istotą tożsamości człowieka jest wiara. - Chrystus rzuca światło wiary na nasze życie i nieśmiertelność, dlatego rzeczywistość trzeba oceniać przez pryzmat wiary. Doskonały przykład takiego patrzenia, takiego światła wiary daje nam św. Józef – powiedział kaznodzieja.

Dodał, że światło wiary pozwalało św. Józefowi pokonywać nieustanne przeszkody, bo słuchał Boga. To jest prawdziwa, zdrowa wiara – zaznaczył celebrans.

Podkreślał, że w życiu każdego człowieka nierozłączne są wiara i miłość. - Najgroźniejszym podziałem naszego serca jest taka sytuacja, kiedy wiara pójdzie swoją drogą, a miłość swoją. Uczmy młode pokolenie wiary, ale takiej nie odklejonej od miłości. Pokazujmy swoje zakochanie w Bogu, bo jak wiara odklei się od miłości to nie przyniesie owoców – akcentował hierarcha.

Wskazał, że kiedy miłość zgubi wiarę to ryzykuje, że będzie miłością niewierną. - Miłość, która chce przeżywać siebie bez Boga, bez wiary ryzykuje, że będzie miłością niewierną, a tam, gdzie nie ma wierność jest rozpad i zdrada – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Prosił wiernych, aby zwracali się do św. Józefa, który jest mistrzem miłości trudnej. - Św. Józefie naucz nas tego, żeby dla naszego życia wiara była światłem i żeby diabłu nie udało się rozbić naszych serc. Pomagaj nam, by wiara nie zgubiła miłości, a miłość wiary – powiedział bp Przybylski.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz młodzież.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak dziękował młodzieży, która przybyła do św. Józefa. Przypomniał, że młodzi wcześniej spotkali się w kilku miejscach w diecezji, aby poznawać św. Józefa. Słowa podziękowania skierował do duszpasterzy młodzieży. – Jako biskupa bardzo cieszy mnie młody Kościół – powiedział.

Dodał, że w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego do Kalisza przybywają tysiące czcicieli z kraju i zagranicy. 

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał młodych do sięgnięcia po książkę „Kształcenie charakteru”. Duchowny przywiózł książki do Kalisza, aby rozdać młodzieży.

Czerwcowe spotkanie rozpoczął koncert „Młodzież śpiewa dla św. Józefa”. Pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Damian Weiss z młodzieżą. Następnie świadectwem swojego nawrócenia podzielił się z młodymi raper Tau. O programie „Moje ID” opowiedzieli duszpasterze młodzieży ks. Witold Kałmucki i ks. Marek Muzyka. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, młodzież, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bolesławieckiego, pleszewskiego, zdunowskiego, koźmińskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-07 15:57:05
miniaturka

Spotkanie MSJ - Powołany do Ojcostwa

W środę 20 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Jego temat brzmi: "Powołany do ojcostwa".
2018-06-07 18:12:10
miniaturka

Wybory 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Bp Wiesław Śmigiel został przewodniczącym Rady ds. Rodziny, ks. Piotr Kroczek Kościelnym Inspektorem Ochrony Danych, a ks. Adam Żak SJ pozostaje nadal koordynatorem ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży – to niektóre decyzje 379. Zebrania Plenarnego KEP.
2018-06-07 18:38:50
miniaturka
play

Transmisja Mszy św. - Misja Talitha Kum

W Warszawie trwa akcja ewangelizacyjna Misja Talitha Kum 2018. W czwartek 7 czerwca o godz. 20:00 zapraszamy na transmisję na żywo Eucharystii z udziałem o. Henrique Porcu i o. Antonello Cadeddu.
2018-06-08 08:13:20
miniaturka

Już w niedzielę Marsz dla Życia i Rodziny w Olsztynie!

Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny w Olsztynie odbędzie się 10 czerwca pod hasłem "Polska Rodziną silna!". Patronat honorowy sprawują: Arcybiskup Metropolita Warmiński, Prezydent Olsztyna i Wojewoda Warmińsko-Mazurski.
2018-06-08 08:24:07
miniaturka

Francja: katolicy pomagają migrantom, nawet jeśli ich nie chcą

Kościelne instytucje zajmujące się migrantami sprawdziły, jaki jest stosunek katolików do tej kwestii. Wierni są bardziej otwarci niż ogół społeczeństwa, chętniej też spieszą z pomocą.
2018-06-08 08:37:32
miniaturka

100-lecie Parafii w Łosewie

Już w najbliższą niedzielę (10 czerwca) Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie będzie obchodzić jubileusz 100-lecia istnienia. Jej historia jest bardzo ciekawa.