Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-08-29 13:12
S. Zielińska / KAI

Bp Piotrowski zachęca do nawiedzenia sanktuariów maryjnych

W trosce o rodziny, dzieci i młodzież biskup kielecki Jan Piotrowski w specjalnym komunikacie zaprasza diecezjan do nawiedzenia w najbliższym czasie ważnych sanktuariów maryjnych i udziału w diecezjalnych uroczystościach.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Włoszczowie
Autor/źródło: commons.wikimedia.org/Michaelus, licencja: CC BY 3.0

Komunikat biskupa jest od odczytywany w kościołach diecezji kieleckiej.

Pierwsze wydarzenia odbędą się 8 września w sanktuariach w Piotrkowicach i w Wiślicy.

„W Piotrkowicach k. Chmielnika będziemy świętowali 60. rocznicę koronacji Cudownej Figury Matki Bożej. W tym samym dniu będzie Diecezjalna Pielgrzymka do sanktuarium Uśmiechniętej Madonny Wiślickiej czczonej w tym miejscu od XIV wieku” – pisze biskup.

W komunikacie biskup wyjaśnia, że Wiślica to nie tylko „piękna historia, ale i miejsce nadziei, która rodzi się z odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i macierzyńskiej troski Maryi”.

Wiślica ma ogromne znaczenie dla początków chrześcijaństwa w Polsce, a w diecezji kieleckiej traktowana jest na podobieństwo Lednicy.

Kilka tysięcy lat temu na terenie dzisiejszej Wiślicy osiedliły się plemiona słowiańskie.

Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański – trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.

Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, jako kościół ekspiacyjny za śmierć ks. Baryczki. Budowla była rozbudowywana do końca XIV wieku. Kościół jest gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej). Obok kościoła – wapienna misa zwana „misą chrzcielną” kojarzona z przyjęciem chrztu ok. 880 r. przez księcia Wiślan z rąk św. Cyryla i Metodego.

Natomiast w Piotrkowicach w sanktuarium prowadzonym przez karmelitów odbiera cześć łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z ok. 1400 r.

Największym wydarzeniem w historii piotrkowickiego sanktuarium była koronacja figury, której 7 września 1958 r. dokonał bp Czesław Kaczmarek, przy udziale abp. Eugeniusza Baziaka z Krakowa oraz siedmiu innych biskupów, w obecności ok. stu tysięcy pielgrzymów. Była to pierwsza koronacja w Polsce po II wojnie światowej.

Kolejne wydarzenia odbędą się w Piekoszowie i Włoszczowie.

W piekoszowskiej świątyni obraz Matki Bożej, namalowany przez nowicjusza OO. Paulinów w Częstochowie – Krzysztofa Lateckiego w 1691 r., czczony jest od początku XVIII wieku, gdy w święto Wniebowstąpienia Pańskiego (21 maja 1705 r.) dostrzeżono krwawe łzy na wizerunku. To niezwykle zjawisko dało początek kultowi Matki Bożej Piekoszowskiej. Obraz został umieszczony w świątyni. Do Piekoszowa zaczęły ściągać rzesze wiernych, zapisywano także łaski otrzymane za pośrednictwem Maryi. 8 września 1968 Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. W uroczystości uczestniczyło 70 tys. wiernych.

„Uroczystości 9 września z okazji 50. rocznicy koronacji Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie zakończą się wprowadzeniem relikwii św. Joanny Beretty Molli, włoskiej matki i lekarki, która bardziej ceniła życie dziecka niż swoje własne” – zachęca biskup.

Zwieńczeniem wydarzeń mających na celu „dziękczynienie Bogu przez Maryję za dar rodziny (…) jest 6 października i kolejne Diecezjalne Spotkaniem Róż Żywego Różańca w sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin we Włoszczowie” – pisze biskup kielecki.

Wizerunek został ukoronowany papieskimi diademami pobłogosławionymi przez Ojca Świętego Benedykta XVI 3 czerwca 2007 r. Kult obrazu to początki XVII wieku.

Ubogim dzieciom z miasteczka 27 maja 1642 r. objawiła się Matka Boża, w asyście św. Józefa i św. Joachima. Towarzyszyły temu liczne uzdrowienia. Na podstawie świadectw ludzi, którzy doświadczyli łask, ówczesny prymas Polski abp Maciej Łubieński wydał zgodę na wybudowanie w mieście kaplicy, do której w 1646 r. uroczyście wprowadzono obraz.

Cudowny wizerunek Matki Bożej Opiekunki Rodzin umieszczono w ołtarzu głównym włoszczowskiego kościoła. Obraz nieznanego autorstwa przedstawia Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą z Dzieciątkiem na ręku w otoczeniu św. Joachima i św. Józefa. Kult Włoszczowskiej Madonny sukcesywnie się rozwijał i trwa do chwili obecnej.

„Zapraszam was serdecznie do jednego z tych drogich nam miejsc, aby modlić się za rodziny naszej diecezji, ich duchową kondycję, życiowe powodzenie i potrzebną nam wszystkim miłość na wzór Maryi, kochającej nas Matki Jezusa Chrystusa” – pisze bp Piotrowski.

Zarazem dziękuje diecezjanom za udział w pielgrzymkach na Jasną Górę, pieszej i rowerowej które „przed oblicze Jasnogórskiej Pani Zawierzenia zaprowadziły blisko trzy tysiące osób: dzieci, młodzieży i dorosłych z różnych zakątków naszej diecezji”.

Przypomina ideę pielgrzymiego trudu, dziękuje za intencje, które „z troską ogarniały sprawy małżeństwa i rodziny, zdrowia i ludzkiego powodzenia, wdzięczności za doznaną gościnę, chorych i cierpiących. Nie brakowało modlitwy w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych” – napisał w komunikacie bp Jan Piotrowski.

dziar / Kielce


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pielgrzymka, sanktuarium maryjne, Diecezja kielecka, Kielce, Włoszczowa, Piotrkowice, Wiślica, Piekoszów