Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-13 18:43
AC / KAI

Bp Piotrowski: nie wystarczy przyjąć młodych ludzi do seminarium

Nie wystarczy przyjąć młodych ludzi do seminarium, aby wyszli stąd dobrzy kapłani. Oni potrzebują dobrego wychowania w rodzinie, dobrych duszpasterzy, nauczycieli i wychowawców w szkole – podkreślił bp Piotrowski na spotkaniu Stowarzyszenia Grona Przyjaciół WSD w Kielcach.

Autor/źródło: Pixabay, Senlay, licencja: CC0

Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, podsumowanie minionego roku, noworoczne życzenia i wybór ks. dr. Szymona Górskiego na nowego prezesa – to główne elementy dzisiejszego spotkania członków Stowarzyszenia Grona Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, którzy przyjechali z całej diecezji.

Doroczne spotkanie tradycyjnie już rozpoczęło się walnym zjazdem sprawozdawczo-wyborczym. Po obradach delegatów, na którym ks. Szymon Górski został wybrany nowym prezesem stowarzyszenia , rozpoczęło się wspólne kolędowanie w bazylice katedralnej.

Mszy św. dla uczestników spotkania sympatyków seminarium przewodniczył bp Jan Piotrowski. W homilii podziękował członkom stowarzyszenia – „diecezjalnej rodzinie” - za okazywane seminarium wsparcie, mówił o trudnym darze powołania i kapłaństwa, zachęcał do modlitwy w tej intencji.

– Modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, z których wyrastają powołania misyjne, jest życzeniem samego boskiego kapłana, Jezusa Chrystusa, który wiedział, że niełatwo jest na głos powołania odpowiedzieć – mówił biskup. Należy zawsze „pokonać siebie, swoje małe i wielkie przywiązania. Powołanie hierarcha nazwał „ogromną łaską”. – Bóg powołuje zawsze tak, jak chce i kiedy chce – zaznaczył.

- Nie wystarczy przyjąć młodych ludzi do seminarium – w Kielcach jest ich ponad 60, aby wyszli stąd dobrzy kapłani - oni potrzebują dobrego wychowania w rodzinie, dobrych duszpasterzy, nauczycieli i wychowawców w szkole – zauważył bp Piotrowski.

Zwracając się do sympatyków seminarium podziękował im za stałą modlitwę, troskę i ofiary. - Dziękuję wam serdecznie za nieoceniony dar waszej modlitwy i materialnego wsparcia dla naszego Wyższego Seminarium Duchownego, które w tym roku już po raz 290. formuje kleryków diecezjalnych – mówił.

Stowarzyszenie Grono Przyjaciół i Sympatyków WSD w Kielcach liczy tysiące osób, na które składają się grupy tzw. Przyjaciół i tzw. Sympatyków. Podejmują oni modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, pamiętają o zmarłych duchowych, wspierają materialnie seminarium, np. klerycki krąg harcerski, koło miłosierdzia, zakup mebli, czy działalność wydawniczą.

Pomagają także alumnom, np. poprzez dofinansowanie pielgrzymek, czy wsparcie teatru seminaryjnego. Z kolei za wszystkich Przyjaciół i Sympatyków - żywych i zmarłych –codziennie modli się środowisko kieleckiego seminarium. W ich intencji jest odprawiana comiesięczna Msza św.

dziar / Kielce

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-01-13 17:08:40
miniaturka

"Pawełki" - paulini na Jasnej Górze i całym świecie wspominają swojego patrona św. Pawła

Ponad 500 paulinów rozsianych po całym świecie przez dziewięć kolejnych wieczorów wspominać będzie swego patrona. Dziś rozpoczynają się tzw. „Pawełki”, czyli nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
2018-01-13 17:39:08
miniaturka

Damaszek: atak rebeliantów na dzielnice chrześcijańskie

Przemoc nie ustaje, a każdego dnia giną niewinni ludzie - powiedział maronicki arcybiskup Damaszku Samir Nassar, odnosząc się do wydarzeń w Syrii.
2018-01-13 18:01:34
miniaturka
play

Zespół NaNowo: tylko Bóg nigdy nas nie zawiedzie

- Wiara, nadzieja i miłość nigdy nie zawiodą mnie, wierzę w każde Twoje słowo, Ty uzdrowiłeś mnie - śpiewa zespół NaNowo w premierowym utworze "Dziękuję".
2018-01-13 23:52:28
miniaturka

Kard. Ezzati: protesty i zamachy przed przyjazdem Papieża nie oddają atmosfery oczekiwań

Antykościelne incydenty w stolicy Chile są zaprzeczeniem ducha pokoju, który przyświeca papieskiej wizycie w tym kraju – czytamy w oświadczeniu stołecznej archidiecezji Santiago.
2018-01-13 23:56:19
miniaturka

Pastor Kruse: Franciszek sprawuje prymat ekumeniczny

Papież Franciszek już teraz sprawuje prymat ekumeniczny – uważa pastor Jens-Martin Kruse. Przez niemal 10 lat stał on na czele luterańskiej wspólnoty w Rzymie. Na zakończenie swej kadencji został przyjęty przez Franciszka na audiencji.
2018-01-14 00:00:18
miniaturka

Abp Besungu: w Kongo kampania przeciw Kościołowi

Sytuacja w Demokratycznej Republice Konga nadal jest bardzo napięta. Biskupi należący do Konferencji Episkopatu tego kraju opublikowali notę, w której obwiniają rząd o ataki na Kościół oraz jego hierarchów.