Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-01 13:03
Anna Bajon / KAI

Bp Piotrowski do rodzin misjonarzy: misjonarz rozumie, co Bóg mówi przez Jezusa

Misjonarz rozumie, co Bóg mówi przez Jezusa - mówi „Idźcie i głoście”, nie mówi - „siedźcie”. Powołanie chrześcijańskie jest na dziś, nie na jutro, ani nie na wczoraj – mówił bp Jan Piotrowski podczas Mszy św., rozpoczynającej spotkanie biskupa z misjonarzami i ich najbliższymi.

Autor/źródło: Pixabay

Spotkanie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Msza św. w kaplicy seminaryjnej św. Kazimierza była koncelebrowana przez księży misjonarzy przebywających akurat na urlopach, kapłanów zaangażowanych w dzieło misyjne i proboszczów, z których parafii pochodzącą misjonarze, misjonarki, wolontariusze.

W homilii bp Jan Piotrowski – dawniej misjonarz w Kongu i Peru, mówił o wezwaniu misyjnym skierowanym wobec całego Kościoła, przypomniał wątki misyjne w nauczenia papieży, wyraził radość, że spotkanie organizowane od czterech lat bardzo wyraźnie się rozrasta.

- Nasza obecność jest zrozumieniem misyjności Kościoła - mówił biskup przypominając, że misyjne społeczności potrzebują „misyjnych ciepłych serc i bystrego wzroku”, ze specyficzną wrażliwością misjonarzy, której być może brakuje „starej Europie i Polsce”.

- Dziękujemy za dar misji i misjonarzy, że ok. 40 osób z naszej diecezji: kapłanów diecezjalnych (jest ich obecnie siedmiu ad gentes – przyp. red.), sióstr zakonnych i osób świeckich posługuje na misjach, pamiętajmy o nich w naszej serdecznej modlitwie – mówił biskup. Zauważył także, że współpraca misyjna „niekoniecznie polega na oplakatowaniu bilbordami, ale trzeba ją nasycić naszą miłością”.

Błogosławieństwo i dary misyjne od biskupa otrzymali młodzi ludzie z salezjańskiego wolontariatu misyjnego - Ania i Łukasz, wyjeżdżający na misje do Peru i Boliwii.

Po Mszy św. miało miejsce integracyjne spotkanie przy kawie, był wspólny obiad oraz zwiedzanie nowej sali misyjnej w seminarium, gdzie odbył się pokaz multimedialny oraz zostały wręczone pamiątki misyjne dla uczestników wydarzenia. Na zakończenie odbyło się pierwsze w tym roku nabożeństwo majowe, przy figurze Matki Bożej na dziedzińcu seminarium.

Koncelebransem Mszy św. w intencji misjonarzy i ich rodzin oraz uczestnikiem spotkania był ks. Piotr Pochopień, od 2012 roku pracujący jako proboszcz parafii brazylijskiej. Kieruje parafią, która ma główny kościół i 18 kaplic dojazdowych, budowanych przez niego niemal od postaw. Udoskonalił miejscowe duszpasterstwo, przygotowując katechistów i wiernych do sakramentów m.in. małżeństwa.

Z kolei Janina i Antoni Lechowie z Kielc są już po raz czwarty na tego rodzaju wydarzeniu; podkreślają, że to wielka radość spotkać się we wspólnocie złączonej ideą misją. Ich córka Małgorzata jest pallotynką, pracuje w Kamerunie. – Odnalazła się, aktywnie posługuje, jeździ samochodem terenowym, jest odważna, a my powierzamy ją Panu Bogu - mówią Lechowie.

dziar / Kielce

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-01 12:13:11
miniaturka

Jutro Rada Stała KEP spotka się w Częstochowie

Ochrona danych osobowych w Kościele katolickim (KIOD/RODO), obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz relacja z ostatnich obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski – to główne tematy obrad Rady Stałej KEP.
2018-05-01 12:18:01
miniaturka
play

Abp Marek Jędraszewski: Bóg mieszka w tych, którzy prawdziwie kochają

Święty Charbel jako główny cel swojego życia obrał pokorne i ciche naśladowanie Chrystusa, niejako zamazując samego siebie po to, aby Chrystus stanowił treść tego, co myśli, przeżywa i dla kogo się poświęca. - mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskim Kościele pw. Św. Krzyża.
2018-05-01 12:20:30
miniaturka

1 maja - wspomnienie św. Józefa, robotnika

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię.
2018-05-01 13:11:44
miniaturka

Papież na twitterze o pracy

W swoim wpisie, papież nawiązał do patrona dzisiejszego dnia.
2018-05-01 13:14:18
miniaturka

Szczyrk: ekumeniczna modlitwa na rozpoczęcie sezonu motocyklowego

Kilkadziesiąt motocyklistów z Beskidów i Górnego Śląska wzięło udział w ekumenicznym nabożeństwie na rozpoczęcie sezonu motocyklowego, które odbyło się w kościele luterańskim w Szczyrku Salmopolu.
2018-05-01 14:08:26
miniaturka

Bp Czaja do młodych: nie ma nic ponad Eucharystię!

„Nie ma nic ponad Eucharystię! Słodki Gość staje się wtedy udziałem naszych serc” – powiedział bp Andrzej Czaja podczas Wielkanocnego Czuwania Młodzieży u św. Józefa w Jemielnicy pod hasłem „Słodkie orzeźwienie”.