Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-22 18:03
nc / KAI

Bp Pindel: co zrobić, by czas zamknięcia, nie był dla nas zły?

– Jeżeli dobrze przeżyjemy czas epidemii, a po jej zakończeniu odkryjemy, że pogłębiliśmy nasze relacje, nauczyliśmy się wspierać i przebaczać, to znaczy, że dla nas nie były to dni złe – podkreślił w dzisiejszej homilii ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Autor/źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka / YouTube

W homilii biskup zachęcił do odpowiedzi na pytanie, jak wykorzystać dany czas – „okres epidemii, której nie możemy powstrzymać, a co najwyżej ograniczyć jej rozmiary".

„Ufamy, że to, co się dzieje, ma jakiś sens i że z tego On wyprowadzi jakieś dobro” – wyjaśnił i wskazał na słowa z odczytanego w liturgii niedzielnej Listu do Efezjan: „Wyzyskujcie chwilę stosowną, bo dni są złe. Nie bądźcie przeto nierozsądni, lecz usiłujcie zrozumieć, co jest wolą Pana” (Ef 5, 16). Powtórzył zachętę Apostoła, by usiłować zrozumieć, „co jest wolą Pana”.

„Jeżeli dobrze przeżyjemy ten czas, a po zakończeniu epidemii odkryjemy, że pogłębiliśmy nasze relacje, nauczyliśmy się wspierać i przebaczać, to znaczy, że dla nas nie były to «dni złe». W niejednej rodzinie okaże się, że dobrze wypełniony czas kwarantanny ocalił małżeństwo albo uratował ostatnie więzy między rodzicami i dziećmi” – kontynuował hierarcha.

„Jeżeli w tym czasie zwrócimy się do Boga przez udział w nabożeństwach za pośrednictwem mediów, do tego sięgniemy po książkę religijną, która pogłębi nasze rozumienie modlitwy i po Pismo Święte, by «poznać wolę Pana», to czas epidemii okaże się błogosławiony, my zaś możemy się zaliczać do tych, którzy chcą budować odnowiony Kościół w Polsce. Jeżeli odważymy się wspólnie modlić w rodzinie, tworzyć będziemy Kościół domowy, a więc takie zgromadzenie w imię Pana, w którym On sam jest” – zaznaczył bp Pindel. Zauważył też, że czas zamknięcia to okazja do otworzenia się na innych zrozumienia, co to znaczy Kościół jako wspólnota rozproszona na całym świecie.

„Będziemy w rodzinie modlić się za tych, których choroba dotknęła, a zwłaszcza za szczególnie zagrożonych. Prosić będziemy Boga o siły dla tych, którzy są na pierwszej linii frontu, za lekarzy, całą służbę zdrowia, za tych, którzy opiekują się zakażonymi" - mówił duchowny.

Liturgię z udziałem nielicznych wiernych bp Pindel celebrował z proboszczem katedralnej parafii ks. Antonim Młoczkiem oraz sekretarzem biskupim ks. Piotrem Górą. We Mszy św. można było uczestniczyć za pośrednictwem radia „Anioł Beskidów” oraz transmisji wideo na stronie internetowej.


rk / Bielsko-Biała


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp Roman Pindel, Wielki Post, homilia mszalna, koronawirus, Niedziela Laetare