Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-19 18:10
AC / KAI

Bp-nominat Olszowski: Bóg nas powołuje i przez to nieustannie uzdalnia

Nieszporami oraz procesją i modlitwą w bazylice zakończyła się stanowa pielgrzymka kobiet do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił biskup nominat Grzegorz Olszowski.

Autor/źródło: Krzysztof Ścibik

Kazanie podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył bp Mirosław Gucwa z RŚA, wygłosił biskup nominat Grzegorz Olszowski. Zachęcał w nim do odpowiadania na Boże wezwania.

-  Bóg nie powołuje uzdolnionych, nadzwyczajnych ludzi. Bóg uzdalnia powołanych. Nieustannie nas wzywa. Do wszystkiego powołuje i przez to nieustannie nas uzdalnia – mówił biskup nominat.

W homilii podczas nieszporów maryjnych w Piekarach Śląskich ks. Olszowski zauważył, że „nikt nie zbawia się sam jako wyizolowana jednostka”. – Bóg wchodzi w dynamikę naszej ziemskiej pielgrzymki (…). Stawia dzisiaj przed nami Maryję, jako wzór do naśladowania – dodał.

Odniósł się także do adhortacji papieża Franciszka "Gaudete et exsultate", w której ojciec święty m.in. przestrzega przed niebezpieczeństwami na drodze do świętości. – Takimi niebezpieczeństwami są: współczesny subiektywizm, czyli „po swojemu”. Bo mnie się wydaje, że to jest tak i nie dopuszczam innej możliwości… (…). Drugie niebezpieczeństwo to współczesny pelagianizm, kiedy chcemy wszystko zrobić o własnych siłach – mówił biskup nominat.

Tuż po nabożeństwie ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej, relikwiami świętych oraz ofiarowaną Matce Bożej złotą różą. Pątnicy udali się z piekarskiego wzgórza do bazyliki, gdzie po odśpiewaniu hymnu Te Deum metropolita katowicki podziękował wszystkim za przybycie oraz za przygotowanie tej piekarskiej pielgrzymki.

- Szczególnie dziękujemy ks. prał. Władysławowi Nieszporkowi, który przez ostatnie 20 lat dbał o przygotowanie piekarskich pielgrzymek. Będziemy mu jeszcze szczególnie dziękowali, kiedy ukończy dzieło budowy Domu „Nazaret” – mówił abp Skworc.

Nieszpory wraz z procesją oraz hymnem "Te Deum" zakończyły stanową pielgrzymkę kobiet do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, która corocznie gromadzi rzesze pątniczek na piekarskim wzgórzu. W tym roku gościem specjalnym pielgrzymki był abp Tomasz Peta z Kazachstanu.

ks. sk / Piekary Śląskie

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-19 14:01:28
miniaturka

Papież apeluje o pomoc dla powodzian w Kerali

Papież Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o udzielenie konkretnej pomocy ofiarom tragicznej powodzi, która pustoszy stan Kerala w południowych Indiach.
2018-08-19 17:11:12
miniaturka

O. Bartoszewski: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego może nastąpić pod koniec 2019 r.

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego może nastąpić pod koniec 2019 roku – stwierdził w niedzielę o. Bartoszewski, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym w programie „Angelus” na antenie Polsat News i Radia Warszawa.
2018-08-19 17:33:25
miniaturka

Bp Solarczyk: życie w komunii z Bogiem przemienia świat

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Mszy św. w powstającym w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II z okazji pierwszej rocznicy koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej.
2018-08-19 18:47:54
miniaturka

Kościół gwarantem pojednania podzielonego Zimbabwe

Kościół w Zimbabwe stoi przed zadaniem zjednoczenia podzielonego społeczeństwa – wskazuje pracujący w tym kraju o. Joe Arimoso SJ.
2018-08-19 20:36:48
miniaturka

Podwójne święto parafii św. Jacka w Legnicy.

W niedzielę 19 sierpnia wspólnota parafialna świętowała odpust ku czci św. Jacka i złoty jubileusz swojego istnienia.
2018-08-19 22:11:56
miniaturka

Kalisz: bp Janiak powitał pielgrzymów wracających z Jasnej Góry

- Kochani pielgrzymi, wy jesteście tą piękną cząstką świadectwa miłości do Boga i Kościoła - mówił bp Edward Janiak do pielgrzymów, którzy przyszli z Jasnej Góry. Pielgrzymkę zakończyła Msza św., której przewodniczył bp Łukasz Buzun.