Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-15 22:00
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Napierała: kościół parafialny to dom Boga pośród naszych domów

- Kościół parafialny to dom Boga pośród naszych domów – mówił bp Stanisław Napierała w Byczynie z okazji 250. rocznicy konsekracji świątyni.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans wskazywał, że kościół parafialny jest domem modlitwy. – Tutaj ludzie przychodzą i rozmawiają z Panem, wsłuchują się w Jego słowa, zamyślają się nad nimi. Tutaj ludzie mówią o swoich najróżniejszych sprawach, najczęściej o kłopotach i bolączkach, a On tutaj jest i patrzy w głębię naszego człowieczeństwa – powiedział bp Napierała.

Nazwał świątynię bramą do niebios. - Ilu ludzi tędy przechodziło do wieczności. Oni szli ze swojego codziennego życia, przystawali co pewien czas w tej świątyni aż przeszli przez tę bramę do wieczności, do życia, którym żyje Bóg – zaznaczył pierwszy biskup kaliski.

Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania podkreślał, że kościół parafialny powinien być dla nich miejscem modlitwy i aktywności duszpasterskiej. - Zostajecie włączeni w życie waszego kościoła parafialnego po to, abyście byli aktywnymi chrześcijanami w tej wspólnocie, żebyście interesowali się jej życiem i wnosili swoją cząstkę, żebyście ją ubogacali waszą modlitwą i waszą obecnością. Niech w niedzielę tutaj nikogo nie zabraknie – zachęcał kaznodzieja.

Wraz z pierwszym biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą modlili się: ks. kan. Tadeusz Jaśkiewicz, proboszcz parafii Świętej Trójcy i NMP Różańcowej w Byczynie i kapłani z dekanatu wołczyńskiego z dziekanem ks. prał. Franciszkiem Nawrotem.

Pierwszy kościół w Byczynie wzniesiono prawdopodobnie w 1283 r., jednak w okresie reformacji w 1556 r. większość mieszkańców Byczyny przeszła na protestantyzm. Zajęli oni miejscowy kościół katolicki dla swoich potrzeb, w wyniku czego parafia została zniesiona. Do wiernych wyznania rzymskokatolickiego świątynia wróciła na przełomie XVI i XVII w.

W 1712 r. z inicjatywy proboszcza ks. Franciszka Józefa Circiusa pobudowana została nowa świątynia, która otrzymała imię Trójcy Świętej, ale niestety spłonęła w 1754 r. w czasie wielkiego pożaru miasta.

Kolejny kościół, który zachował się do dnia dzisiejszego, pochodzi z 1765 r., a jego konsekracji dokonał 15 listopada 1767 r. proboszcz i budowniczy świątyni ks. Walenty Latuska. Kościół był wielokrotnie remontowany i wyposażany. Ostatnie gruntowane prace konserwatorsko-restauracyjne przeprowadzono w latach 2005-2011. Poświęcenia odnowionego kościoła i konsekracji ołtarza dokonał 4 października 2015 r. biskup kaliski Edward Janiak. Od 2004 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Tadeusz Jaśkiewicz.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy