Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-06 10:41
AC / xpk / KAI

Bp Muskus: co robimy z Jezusową miłością - w Łodzi, w Krakowie, w Polsce?

O Jezusowej miłości i o apostołce Bożego Miłosierdzia – św. Faustynie Kowalskiej, która wychodząc z Łodzi dotarła do Krakowa – mówił bp. Damian Muskus, który przewodniczył tegorocznym uroczystościom Patronki Miasta Łodzi.

Autor/źródło: AC

Mszę sprawowano w łódzkiej parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej.

W słowach przywitania metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś powiedział, że św. Faustyna przybywała do katedry po to, by tu usłyszeć Jezusa wołającego ją do życia zakonnego. "Taką drogą można chodzić co roku, bo powołanie nie jest rzeczą zafiksowaną raz na zawsze. Wewnątrz powołania Pan Bóg ma następne i następne. Każdego roku Bóg nas wzywa do czegoś nowego" - podkreślił abp Ryś.

W homilii bp Muskus wskazywał, że jedynym kapitałem jakim dysponowała Faustyna to pokora i prostota serca. "Bogu to wystarczyło, bo takim ludziom prostym, pokornym i szczerym, aż do bólu, z upodobaniem przekazuje tajemnicę nadprzyrodzoności" - mówił kaznodzieja. Dodał, że właśnie takich ludzi jak Faustyna, Teresa czy Franciszek Bóg powołuje do wielkich zadań, które według ludzkiej logiki przerastają ich możliwości. "Jedyne, czego Bóg od nich oczekuje, to rezygnacja z własnych planów z własnych zamierzeń. Oczekuje bezgranicznego zaufania" – zauważył bp Muskus.

"Staje dziś między nami w tej wspólnocie dawna Helena Kowalska, która stała się Apostołką Miłosiernego Pana. Staje i pyta: co robimy z tą Jezusową miłością, miłością, którą nas obdarzył? Co robimy z miłością tu w Łodzi, gdzie Jezus powołał Faustynę? Co z tą miłością robimy w Krakowie, gdzie Jej życie wydało dojrzały owoc. Co robimy z tą miłością w Polsce, która wg słów św. Jana Pawła II ma strzec orędzia o Bożym Miłosierdziu i rozwijać wyobraźnię miłosierdzia niesioną światu. Co robimy z tą miłością?" – pytał kaznodzieja.

Po zakończeniu liturgii wyruszyła procesja z relikwiami św. Faustyny z kościoła jej poświęconego do łódzkiej katedry, w nawianiu do drogi, którą przemierzyła z parku Wenecja w Łodzi do katedry św. Stanisława Kostki, gdy po raz pierwszy zobaczyła Pana Jezusa cierpiącego. Na uwagę zasługuje obecność na procesji – już po raz drugi – delegacji duchownych wyznań chrześcijańskich, których świątynie znajdują się na terenie miasta i Archidiecezji.

Podczas procesji wierni wysłuchali fragmentów dzienniczka oraz wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po dotarciu do katedry, został odmówiony akt oddania Archidiecezji Łódzkiej Jezusowi Miłosiernemu, a po błogosławieństwie relikwiami, każdy mógł oddać im cześć przez ucałowanie.

xpk / Łódź

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-05 21:54:49
miniaturka
play

#EwangeliarzOP - 11 października 2019 | (Łk 11, 15-26)

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2019-10-05 21:56:03
miniaturka
play

#EwangeliarzOP - 12 października 2019 | (Łk 11, 27-28)

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2019-10-05 21:59:37
miniaturka
play

Abp Ryś do kandydatów do diakonatu stałego: jesteście niesamowicie potrzebni Kościołowi

– Zapatrzcie się tak w Chrystusa Sługę, abym za trzy lata mógł was wyświęcić! To będzie wielki dzień radości w Łódzkim Kościele – co daj nam Panie Boże! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.
2019-10-06 11:16:00
miniaturka

Abp Wojda: aby być misjonarzem, trzeba żyć wiarą

Aby stać się misjonarzem, trzeba żyć wiarą. Na tyle będziemy misjonarzami, na ile przeżyjemy osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem – mówił w archikatedrze białostockiej abp Tadeusz Wojda podczas Mszy św. inaugurującej w Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w archidiecezji.
2019-10-06 11:37:14
miniaturka

Kraków: Dzień św. Franciszka pod hasłem „Kościół w Uzbekistanie"

W ramach Dnia św. Franciszka w bazylice ojców franciszkanów i w ich seminarium duchownym na Franciszkańskiej w Krakowie będzie m.in. prezentowana kultura uzbecka: oryginalne stroje, przedmioty i pamiątki przywiezione z Uzbekistanu.
2019-10-06 11:45:38
miniaturka

Biskupi Europy: Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie

Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie! – napisali biskupi Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w orędziu na zakończenie obrad w Santiago de Compostela.