Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-04 12:04
AC / KAI

Bp Muskus: cisza jest niezbędna, by spotkać się z Bogiem

Zaskakujące rzeczy usłyszy w swoim sercu człowiek, który nie boi się ciszy – mówił bp Damian Muskus OFM podczas liturgii stacyjnej w kościele na Salwatorze, przy klasztorze sióstr norbertanek w Krakowie.

Autor/źródło: Pixabay, mleonascimento0, licencja: CC0

Hierarcha podkreślał, że hałas świata uniemożliwia spotkanie z Bogiem, a cisza jest niezbędna, by Go usłyszeć.

Bp Muskus przypomniał w homilii postać najbardziej znanej polskiej norbertanki, czczonej w kościele na Salwatorze bł. Bronisławy. Była ona kuzynką św. Jacka i bł. Czesława Odrowążów. Pochodziła z dobrego, zamożnego domu, ale wybrała „zimną celę, milczenie i samotność”, bo jej największym pragnieniem było być jak najbliżej umiłowanego Pana. Dla Niego wyzbyła się wszystkiego, co rozprasza i „zanurzyła się w ciszy i spokoju”.

Kaznodzieja zauważył, że współczesność zewsząd zasypuje człowieka natłokiem informacji, także tych zbędnych, które powodują, że „łatwo tracimy równowagę ducha i umiejętność odróżniania tego, co powierzchowne i nieistotne od spraw najważniejszych”.

Według niego, choć hałas świata zagłusza głos Boga i uniemożliwia spotkanie z Nim, to jednak jesteśmy dziś do niego tak przyzwyczajeni, że decyzja, by poszukać ciszy i odosobnienia, wydaje się aktem wielkiej odwagi. Jak przekonywał, warto to zrobić, bo „zaskakujące rzeczy usłyszy w swoim sercu człowiek, który nie boi się ciszy”. „Ona jest niezbędna, by nie stracić kontaktu z samym sobą, by nawiązać głęboką więź z Bogiem, by odnaleźć sens i kierunek życia” – argumentował biskup.

Duchowny podkreślał też, że skuteczność naszej modlitwy zależy od stopnia ufności, jaką pokładamy w Bogu i przestrzegał przed używaniem wiary do robienia interesów z Panem Bogiem. Mówił, że z takim nastawieniem modlitwa staje się „próbą ubijania targu”, a nie intymną rozmową z ukochanym Panem. „Odmawiamy różaniec, by osiągnąć konkretne korzyści. Podejmujemy praktyki pokutne, by skłonić Boga do obdarowania nas konkretnymi łaskami: zdrowiem, pracą, pomyślnością życiową” – wymieniał przejawy takiej postawy. Jej konsekwencją jest odrzucenie Boga, gdy nie otrzymujemy od Niego tego, czego się spodziewamy. „Bóg przestaje być dla nas opłacalny” – podsumował biskup.

„Istotą relacji z Jezusem nie są praktyki religijne i kult, ale miłość, która jest bezwarunkowa. To jest nasza przestrzeń spotkania z Bogiem”- wyjaśniał dalej i dodał, ze taką przestrzenią spotkania jest Kościół, mistyczne Ciało Chrystusa. „W takiej przestrzeni nasze modlitwy, nabożeństwa, posty i dzieła miłosierdzia nabierają głębokiego sensu – stają się darem. Nie są walutą w negocjacjach z Bogiem, ale wyrazem zaufania i pragnienia zjednoczenia z Nim” – podsumował.

Bp Muskus podkreślił, że Wielki Post jest czasem, kiedy Jezus przychodzi, by oczyścić świątynie naszych serc, „powywracać kupieckie stoły praw, które sami ustanowiliśmy dla zabezpieczenia własnych interesów” i zburzyć „mury zgubnych przyzwyczajeń, które narosły w nas, utrudniając spotkanie z Bogiem”. „Jezus przychodzi z żarliwością, bo zależy Mu na nas. Nie chce, byśmy oddawali bałwochwalczy kult władzy, wpływom, pieniądzom, doraźnym interesom osobistym i wspólnotowym. Pragnie, byśmy przylgnęli do Ojca z miłością” – powiedział na zakończenie kaznodzieja.

Parafia Najświętszego Salwatora należy do najstarszych w Krakowie. Powstała przypuszczalnie w 1 połowie XII wieku. W 1183 r. została wcielona do Kościoła Norbertanek i od tego czasu jest z nim związana.

md / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-04 07:10:50
miniaturka

Brazylia: biskupi wizytują imigrantów

Episkopat Brazylii szuka rozwiązania dla nowego kryzysu migracyjnego, związanego ze stałym napływem Wenezuelczyków. W tych dniach delegacja biskupów odwiedziła przygraniczny stan Roraima.
2018-03-04 07:15:47
miniaturka

Episkopat Skandynawii o ekumenizmie i dyskryminacji katolików

Jako chrześcijanie w społeczeństwie laickim musimy mówić jednym głosem, aby nieść przesłanie Chrystusa - powiedział kard. Anders Arborelius do biskupów skandynawskich.
2018-03-04 08:34:44
miniaturka

Młodzi rzymianie autorami rozważań Drogi Krzyżowej w Koloseum

Przygotowanie tegorocznych rozważań wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w Koloseum Papież powierzył tym razem grupie rzymskiej młodzieży. Jest to związane z Synodem Biskupów, który będzie poświęcony ludziom młodym i powołaniom.
2018-03-04 12:31:24
miniaturka

Jasna Góra: początek pielgrzymek maturzystów

Na dobre rozpoczęło się tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę. Modlitwa w Częstochowie tysięcy młodych jest już „świętą polską tradycją”.
2018-03-04 13:21:10
miniaturka

Przewodniczący KEP: celem liturgii jest uwielbienie Stwórcy i uświęcenie człowieka

„Pojmowanie i przeżywanie liturgii jedynie zewnętrznie, na sposób materialny czyni z niej pusty akt, przechodzący powoli w rutynę, obojętność albo nawet w obłudę” - mówił abp Gądecki.
2018-03-04 13:55:23
miniaturka

Bp Kamiński do rodziców: pomóżcie dzieciom odkryć Boga

Jeśli doprowadzimy dzieci do Boga, to będą umiały właściwie pokierować swoim życiem, będą umiały kochać drugiego człowieka - przekonywał bp Romuald Kamiński.