Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-05-29 12:19
Anna Bajon / KAI

Bp Muskus apeluje do młodych o solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej

O modlitwę w intencji prześladowanych za wiarę i solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej zaapelował bp Damian Muskus OFM do młodych, którzy przyjęli sakrament bierzmowania w podkrakowskich Sułkowicach.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Hierarcha podkreślił, że młodzi wyznawcy Chrystusa w rejonach prześladowań są dla ich polskich rówieśników wzorami męstwa i odwagi.

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach sakrament bierzmowania przyjęło kilkadziesiąt młodych osób, które na pamiątkę otrzymały drewniane krzyżyki z napisem Jerusalem. Nawiązując do ich symboliki, bp Muskus wyjaśniał, że dla tych, którzy na serio postanawiają iść za Jezusem, krzyż jest znakiem wiary i nadziei, zwycięstwa i życia.

Szafarz sakramentu podkreślił, że dla młodych chrześcijan, którzy żyją na ziemi Jezusa, krzyż jest znakiem wiary, która przechodzi wielką próbę prześladowań i dyskryminacji. Tłumaczył, że uczniowie Jezusa w Jego ojczyźnie są prześladowani na różne sposoby: odbiera się im pracę, dach nad głową, poczucie bezpieczeństwa. Wielu zostało zmuszonych do ucieczki, a ci, którzy pozostali na miejscu, walczą o przetrwanie.

„Tak żyją wasi rówieśnicy i ich rodziny w Ziemi Świętej, która wciąż nie jest ojczyzną pokoju, ale wojny. Ziemia, którą nazywa się piątą Ewangelią, nie jest miejscem Dobrej Nowiny, ale biedy i lęku o jutro” – dodał.

Hierarcha zaapelował o modlitwę i solidarność z chrześcijanami żyjącymi na Bliskim Wschodzie. Zauważył także, że dla młodych Polaków mogą być oni wzorem męstwa i odwagi w dawaniu świadectwa wiary. „Czy łatwo jest dawać to świadectwo w tych rejonach świata, gdzie samo przyznanie się do Jezusa grozi szykanami, a w wielu wypadkach także męczeńską śmiercią?” – pytał.

Zachęcił też, aby młodzi pamiętali o tym za każdym razem, gdy okoliczności życia będą wymagały od nich świadectwa wiary.

„Nie zapominajcie w swoich modlitwach o młodych chrześcijanach, którzy za przyznanie się do Jezusa gotowi są zapłacić najwyższą cenę. Oni potrzebują naszej pomocy. Nie wolno nam o nich zapomnieć” – prosił młodych krakowski biskup pomocniczy.

W wielu parafiach archidiecezji krakowskiej młodzi bierzmowani otrzymują krzyżyki z drzewa oliwnego, wykonane przez chrześcijan w Betlejem. Pamiątki nabywane są w sklepie prowadzonym przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie chrześcijańskich rodzin w Ziemi Świętej.

md / Kraków


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bierzmowanie, bp Damian Muskus OFM, Sułkowice, chrześcijanie w Ziemi Świętej