Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-07 23:13
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Miziński: wychowanie jest pierwszym zadaniem rodziców

- Wychowanie jest pierwszym zadaniem rodziców i nikt ich nie może w tym zastąpić, nikt nie może ich pozbawić tego podstawowego prawa – mówił bp Artur Miziński w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński przewodniczył 7 grudnia comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych

Temat grudniowego spotkania brzmiał: „Szczęśliwy, kto sobie Patrona, Józefa ma za Opiekuna... Modlitwa w obronie świątyni ludzkiej rodziny na progu Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu”.

W homilii bp Artur Miziński odwołując się do obchodzonego Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego wskazywał na św. Józefa, jako człowieka pokornie wypełniającego wolę Bożą. – Św. Józef to milczący święty, który bez zbędnych słów, w kolejnych etapach swojego życia, wypełnia wolę Bożą objawianą mu sukcesywnie w zbawczych wydarzeniach – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że wszystkie teksty biblijne mówiące o św. Józefie potwierdzają prawdę, że był on człowiekiem wiary i modlitwy. - Nie powinno budzić także żadnej wątpliwości przekonanie, że św. Józef w swoim środowisku był postrzegany jako człowiek sumienia, szlachetny mężczyzna o nieposzlakowanej opinii, wyróżniający się wyjątkowym charakterem. Jako takiego poznała go Maryja, która, rozpoznając Bożą wolę co do swojego macierzyństwa, nie cofnęła zaufania jakim obdarzyła swojego oblubieńca decydując się na małżeństwo z nim – wskazywał kaznodzieja.

Przekonywał, że rodzice powinni odgrywać najważniejszą rolę w życiu swoich dzieci. - Osobowość dziecka w największym stopniu zależy od jego rodziców. To oni pierwsi wyznaczają mu granice między dobrem a złem, między prawdą a fałszem, między mądrością a głupotą. W Bożych planach rodzina jest sanktuarium i ogniskiem miłości, pierwszą i najważniejszą szkołą życia i świętości oraz podstawową komórką społeczeństwa, narodu i Kościoła – stwierdził hierarcha.

Podkreślał, że rodzina jest wspólnotą miłości i bez tej miłości przestaje być prawdziwie rodziną. - Nie wystarczy mieszkać razem, nie wystarczą zewnętrzne warunki dla zachowania jej trwałości i stabilności. Liczą się relacje miłości. Zawsze najpierw pomiędzy małżonkami, bo z tej miłości małżeńskiej rodzi się miłość rodzicielska do dzieci, a macierzyństwo i ojcostwo wzajemnie się dopełniają – mówił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Ubolewał, że w niektórych rodzina zapomina się o religijnym wychowaniu dzieci. - Jakże wielu rodziców, troszcząc się o różne aspekty wychowania swoich pociech, zapomina o wychowaniu religijnym i o związanym z nim wychowaniu moralnym dziecka. Obserwujemy dzisiaj narastający kryzys w wypełnianiu funkcji wychowawczych. W niektórych rodzinach troska o dzieci ogranicza się do karmienia i ubierania, posłania do szkoły, zabezpieczenia potrzeb materialnych, ale należy jasno stwierdzić, że to jeszcze nie jest wychowanie – akcentował bp Miziński.

Zachęcał rodziny, aby szukały pomocy u św. Józefa. - Niech nasza dzisiejsza obecność w Sanktuarium św. Józefa i gorliwa modlitwa za jego wstawiennictwem będzie przyczynkiem do odnowienia życia wiary i miłości w naszych rodzinach, budowanych na trwałym fundamencie, którym jest Jezus Chrystus i pełnienie woli Ojca, który jest w niebie – mówił biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, który dodał, że św. Józefa powinien być wzorem dla współczesnych mężczyzn, w szczególności dla mężów i ojców.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak przypomniał, że papież Franciszek udzielił łaski przeżywania Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa w kaliskim sanktuarium.

Zaznaczył, że do skierowania prośby do Ojca Świętego o ogłoszenie Roku Świętego Józefa zmotywowały go prośby kierowane do świętego. Wskazał, że rzesze wiernych zwracają się do św. Józefa o wstawiennictwo w przeróżnych sprawach dotyczących rodziny, pracy, choroby.

Zachęcał wiernych do modlitwy. – Modlitwa jest siłą łączności Pana Boga z człowiekiem. Św. Teresa z Avila napisała, że czas, którego nie poświęcamy na modlitwę jest czasem straconym. Wszystko cokolwiek robimy jest ważne w oczach Boga i te nieprzespane noce nad kołyską dziecka, czas przy umierającym człowieku i ta ciężka praca, ale modlitwa daje siły i moc. Ten czas wyjątkowy u św. Józefa jest czasem modlitwy, a Pan Bóg wie czego nam potrzeba – powiedział bp Janiak.

Wcześniej konferencję na temat dobrego wykorzystania czasu łaski, czyli Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego wygłosili: ks. prał. dr Andrzej Latoń, wikariusz generalny diecezji kaliskiej i prezes Polskiego Studium Józefologicznego, proboszcz parafii św. Gotarda w Kaliszu oraz ks. prał. dr Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Duchowni wskazywali, że św. Józef jest potężnym patronem na ostateczne czasy. Przypomnieli historię kultu obrazu św. Józefa Kaliskiego oraz najważniejsze wydarzenia związane z patronem. Wśród nich wymienili coroczne pielgrzymki kapłanów z Dachau, którzy dziękowali św. Józefowi za ocalenie oraz wizytę papieża Jana Pawła II w Kaliszu i wygłoszoną pamiętną homilię, w której zawierzył wszystkie rodziny i życie nienarodzonych św. Józefowi. Zachęcali wiernych, aby w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa przybywali do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i wypraszali za jego wstawiennictwem łaski dla ojczyzny, kapłanów i rodzin. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, członek Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, członek Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni, członek Rady Nadzorczej Fundacji „Opoka”. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kępińskiego, krotoszyńskiego, lututowskiego i pielgrzymi z całej Polski. 

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-07 20:51:30
miniaturka

(nie)święta rodzina

Już wkrótce, bo w piątek, 15 grudnia odbędzie się ostatnie w tym roku kalendarzowym młodzieżowe czuwanie z redemptorystami, o tematyce rodzinnej.
2017-12-07 21:56:25
miniaturka

Kard. Aguiar Retes nowym metropolitą Miasta Meksyk

Papież przyjął rezygnację z kierownia archidiecezją Miasta Meksyk złożoną przez kard. Norberto Rivera Carrerę i jego następcą mianował kard. Carlosa Aguiara Retesa, dotychczasowego metropolitę Tlalnepantla.
2017-12-07 22:08:02
miniaturka

Ziemia Święta: list biskupów do prezydenta USA

Zwierzchnicy wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej wspólnie zareagowali na decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy i faktycznym uznaniu tego miasta za stolicę Izraela.
2017-12-07 23:31:51
miniaturka

Papież: pozdrowienie dla chóru „Piccolo Coro dell’Antoniano” z Bolonii

Okazją do spotkania Papieża Franciszka z dziećmi z włoskiego chóru „Piccolo Coro dell’Antoniano” był jubileusz 60. lecia festiwalu „Lo Zecchino d’Oro”, na potrzeby którego chór ten został założony.
2017-12-08 09:08:48
miniaturka

Fiesta Navidena Hispanoamericana u oo. Franciszkanów w Krakowie

W niedzielę 10 grudnia 2017 o godz. 14.30, w bazylice oo. franciszkanów w Krakowie zostanie odprawiona Msza św. w języku hiszpańskim.
2017-12-08 09:47:27
miniaturka

Diecezja Gliwicka: Święcenia diakona stałego

Dziś, 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Parafii Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach, Ks. Biskup Ordynariusz Jan Kopiec udzielił święceń diakonatu stałego.