Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-08-31 13:04
AC / BP KEP

Bp Mendyk wyraża wdzięczność za 10 lat posługi przewodniczącego KWK KEP

Pan Bóg dał mi szczególną łaskę, aby móc z bliska przyjrzeć się sprawom związanym z nauczaniem religii i katolickim wychowaniem – powiedział bp Marek Mendyk, biskup świdnicki, który przez 10 lat, do ostatnich wyborów podczas 386. Zebrania Plenarnego KEP, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego.

Autor/źródło: ks. Waldemar Wesołowski, licencja: CC BY

Bp Mendyk wyraził wdzięczność za doświadczenie, które zdobył w tym czasie. „Dało to możliwość spojrzenia na katechezę z różnych stron, także jeśli chodzi o stronę socjologiczną. Inaczej pracuje się z dziećmi i młodzieżą na ścianie wschodniej, inaczej na południu, a jeszcze inaczej na zachodzie czy północy, inaczej w centrum” – zauważył.

Bp Mendyk swoją wdzięcznością objął również stałe relacje z instytucjami odpowiadającymi w Polsce za edukację. „W ciągu tych 10 lat kilka razy zmieniała się władza, zmieniały się osoby kierujące Ministerstwem Edukacji Narodowej. Jeszcze 7-8 lat temu upominaliśmy się o miejsce nauczania religii w szkole, o to aby znaleźć się w ramówce. Był to trudny moment dla polskiej katechezy” – stwierdził bp Mendyk.

Zaznaczył również, że w ciągu tych lat udało się przygotować nową podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, a następnie powstał szczegółowy program nauczania religii w polskich szkołach. „Praca nad tymi dokumentami, współpraca ze środowiskami naukowymi, zwłaszcza z katechetykami, była ogromnym doświadczeniem i szkołą uczenia się, czym jest katecheza, czym jest katechetyka jako dyscyplina naukowa”.

Bp Mendyk nawiązał również do inicjatyw, które miały miejsce w ostatnim dziesięcioleciu, jak pielgrzymka narodowa katechetów na Jasną Górę, w której wzięło udział 8 tys. nauczycieli religii. „Owocem tej pielgrzymki było ogólnopolskie spotkanie w Gnieźnie z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Mogliśmy wówczas zobaczyć jak wielką rzeszę stanowią nauczyciele religii w Polsce” – dodał.

Zaznaczył ponadto, że inicjatywą Komisji Wychowania i Rady Szkół Katolickich, która się wciąż rozwija, jest Tydzień Wychowania w Polsce. „Już po raz 10. będziemy mogli przeżywać ten szczególny czas. Jest to próba łączenia środowisk wychowawczych w jednym celu: aby pomóc młodemu człowiekowi”.

„Patrzę z nadzieją na przyszłość, gdyż obranie za główny temat obecnego zebrania Konferencji Episkopatu Polski właśnie nauczania religii, postawienie wielu ważnych pytań, to swoisty rachunek sumienia, co się udało, a czego się nie udało zrobić, co trzeba na nowo zagospodarować, co straciliśmy przez tych 30 lat, co zaniedbaliśmy” – stwierdził bp Mendyk.

Bp Medyk zaznaczył, że zadania, które pozostają na przyszłość to matura z religii czy próba upominania się o etykę w szkołach.


źródło: BP KEP, episkopat.pl


Podziel się tym materiałem z innymi: