Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-31 13:04
AC / BP KEP

Bp Mendyk wyraża wdzięczność za 10 lat posługi przewodniczącego KWK KEP

Pan Bóg dał mi szczególną łaskę, aby móc z bliska przyjrzeć się sprawom związanym z nauczaniem religii i katolickim wychowaniem – powiedział bp Marek Mendyk, biskup świdnicki, który przez 10 lat, do ostatnich wyborów podczas 386. Zebrania Plenarnego KEP, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego.

Autor/źródło: ks. Waldemar Wesołowski, licencja: CC BY

Bp Mendyk wyraził wdzięczność za doświadczenie, które zdobył w tym czasie. „Dało to możliwość spojrzenia na katechezę z różnych stron, także jeśli chodzi o stronę socjologiczną. Inaczej pracuje się z dziećmi i młodzieżą na ścianie wschodniej, inaczej na południu, a jeszcze inaczej na zachodzie czy północy, inaczej w centrum” – zauważył.

Bp Mendyk swoją wdzięcznością objął również stałe relacje z instytucjami odpowiadającymi w Polsce za edukację. „W ciągu tych 10 lat kilka razy zmieniała się władza, zmieniały się osoby kierujące Ministerstwem Edukacji Narodowej. Jeszcze 7-8 lat temu upominaliśmy się o miejsce nauczania religii w szkole, o to aby znaleźć się w ramówce. Był to trudny moment dla polskiej katechezy” – stwierdził bp Mendyk.

Zaznaczył również, że w ciągu tych lat udało się przygotować nową podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, a następnie powstał szczegółowy program nauczania religii w polskich szkołach. „Praca nad tymi dokumentami, współpraca ze środowiskami naukowymi, zwłaszcza z katechetykami, była ogromnym doświadczeniem i szkołą uczenia się, czym jest katecheza, czym jest katechetyka jako dyscyplina naukowa”.

Bp Mendyk nawiązał również do inicjatyw, które miały miejsce w ostatnim dziesięcioleciu, jak pielgrzymka narodowa katechetów na Jasną Górę, w której wzięło udział 8 tys. nauczycieli religii. „Owocem tej pielgrzymki było ogólnopolskie spotkanie w Gnieźnie z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Mogliśmy wówczas zobaczyć jak wielką rzeszę stanowią nauczyciele religii w Polsce” – dodał.

Zaznaczył ponadto, że inicjatywą Komisji Wychowania i Rady Szkół Katolickich, która się wciąż rozwija, jest Tydzień Wychowania w Polsce. „Już po raz 10. będziemy mogli przeżywać ten szczególny czas. Jest to próba łączenia środowisk wychowawczych w jednym celu: aby pomóc młodemu człowiekowi”.

„Patrzę z nadzieją na przyszłość, gdyż obranie za główny temat obecnego zebrania Konferencji Episkopatu Polski właśnie nauczania religii, postawienie wielu ważnych pytań, to swoisty rachunek sumienia, co się udało, a czego się nie udało zrobić, co trzeba na nowo zagospodarować, co straciliśmy przez tych 30 lat, co zaniedbaliśmy” – stwierdził bp Mendyk.

Bp Medyk zaznaczył, że zadania, które pozostają na przyszłość to matura z religii czy próba upominania się o etykę w szkołach.


źródło: BP KEP, episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-31 08:46:41
miniaturka

Tydzień Wychowania 2020

Po raz X odbywa się w Polsce Tydzień Wychowania (13-19 września 2020 R.). W tym roku towarzyszy mu hasło: BUDUJMY WIĘZI!
2020-08-31 09:05:41
miniaturka

Dziś Dzień Solidarności i Wolności - 40. rocznica powstania wolnych związków zawodowych

Czterdzieści lat temu, 31 sierpnia 1980 r., strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej podpisali z przedstawicielami komunistycznej władzy porozumienie kończące trwający od połowy sierpnia strajk.
2020-08-31 10:08:18
miniaturka

Siostry św. Józefa ratują Nowy Orlean przed ponownym zatopieniem

Miasto Nowy Orelan jak i cały stan Luizjana jest szczególnie podatny na ataki huraganów, które kończą się podwoziami. 15 lat temu huragan "Katarina" spowodował jedną z największych klęsk żywiołowych we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych, zalał wodą ok. 80 proc. obszaru miasta.
2020-08-31 11:36:07
miniaturka

Jędrzejów: festiwal muzyki organowej u cystersów – w okrojonej formule

Choć w okrojonej formule i w nieco innym terminie – w jędrzejowskim opactwie cystersów rozpoczął się XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – od wczorajszego koncertu światowej sławy mezzosopranistki Alicji Węgorzewskiej. Koncert był zarazem zwieńczeniem Odpustu Wincentiańskiego w cysterskiej parafii.
2020-08-31 12:05:13
miniaturka

Jasna Góra: pielgrzymowanie w czasie pandemii

Najczęściej sztafetowo i duchowo, przemierzając drogę do lokalnych miejsc kultu, tak wyglądało piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę na święto Matki Bożej Częstochowskiej. Prawie wszystkie tradycyjne pielgrzymki odbyły się, jednak w zmienionej formie i z dostosowaniem się do obowiązujących przepisów sanitarnych.
2020-08-31 12:12:19
miniaturka

Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa online

Ostatnie miesiące wiele zmieniły w naszym życiu. To trudny czas dla nas wszystkich, ale warto szukać pozytywnych aspektów. Wspólne rodzinne przebywanie w domu sprzyja budowaniu więzi, ale też nauce języka polskiego. Warto zatem zaplanować czas na wspólną edukację. Dlaczego warto uczyć dziecko języka polskiego?