Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-18 13:53
AC / KAI

Bp Mendyk: na Światowych Dniach Młodzieży chcę być od początku do końca z młodymi!

W rozmowie z KAI bp Marek Mendyk, który wraz z młodzieżą uczestniczy w Dniach w Diecezjach w Panamie, dzieli się swoimi refleksjami.

Autor/źródło: Pixabay, tvshoppingpty, licencja: CC0

Podczas spotkania w Madrycie brałem udział tylko w Wydarzeniach Centralnych. Choć spotykałem się wówczas z młodzieżą, to nie do końca udało mi się odkryć tego ducha ŚDM, brakowało mi spotkania z młodymi ludźmi w diecezjach. Wówczas postanowiłem, że na wszystkich kolejnych ŚDM chcę być od początku do końca z młodymi - mówi w rozmowie z KAI bp Marek Mendyk, który wraz z młodzieżą uczestniczy w Dniach w Diecezjach w Panamie.

Bp Marek Mendyk towarzyszy młodzieży z diecezji legnickiej, która Dni w Diecezjach spędza w panamskiej diecezji Colón, wspólnie z pielgrzymami m.in. z Brazylii, Ekwadoru, Wenezueli, Salwadoru, Kolumbii i Angoli.

- Zostaliśmy pięknie i bardzo serdecznie przyjęci przez Panamczyków, którzy otworzyli dla nas swoje domy i rodziny. To święto radości, spontaniczności, pięknej modlitwy. Widać, że mieszkańcy naprawdę się cieszą z obecności tak wielu młodych ludzi z całego świata. Pozdrawiają nas na ulicach, śpiewają z nami, zagadują. Młodzież chętnie uczestniczy w katechezach, które odbywają się już tutaj, na poziomie diecezji. Np. wczorajszą katechezę poświęconą Synodowi Biskupów nt. młodzieży wygłosił arcybiskup z Angoli, widać, że wszyscy byli zasłuchani, stawiali wiele pytań - relacjonuje hierarcha. Dodaje, że gospodarze bardzo często wspominają w rozmowach papieża Polaka.

- Oni naprawdę kochają św. Jana Pawła II. Ciekawe, że mniej rozmawiają na temat patronów tegorocznego spotkania młodych, a dużo częściej mówią właśnie o św. Janie Pawle II, czy św. Faustynie - podkreśla. Jak dodaje, to przywiązanie okazują nie tylko starsi, którzy pamiętają czasy pontyfikatu papieża Polaka, ale też młodzi ludzie, którzy jego nauczanie znają tylko z opowieści i lektury.

Pytany o to, dlaczego zdecydował się na udział w Dniach w Diecezjach, bp Mendyk wspomina swój udział w ŚDM w Madrycie.

- Podczas spotkania w Madrycie brałem udział tylko w Wydarzeniach Centralnych. Choć spotykałem się wówczas z młodzieżą i rozmawiałem z wieloma pielgrzymami, to nie do końca udało mi się odkryć tego ducha ŚDM, brakowało mi spotkania z nimi w diecezjach. Wówczas postanowiłem, że na wszystkich kolejnych ŚDM chcę być od początku do końca z młodymi. Żeby posmakować tej atmosfery, żeby wejść w ten klimat. I chętnie jadę na te spotkania, to jest dla mnie ogromne wydarzenie - mówi.

Dni w Diecezjach przed ŚDM potrwają do 20 stycznia. Polacy spędzają ten czas w czterech panamskich diecezjach: Penonomé, Bocas del Toro, Chitré i Colón.

azr (KAI) / Colón

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy