Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-04 07:12
Anna Bajon / Marek Raczkiewicz CSsR – Hiszpania

Bp Mendoza: Hiszpania krajem tolerancyjnym dla migrantów

„Hiszpania jest krajem tolerancyjnym, bez przejawów nienawiści do cudzoziemców” - stwierdził bp Juan Antonio Mendoza. Przewodniczący komisji episkopatu ds. migracji wystosował przesłanie do władz i mediów dementując „fałszywe wiadomości”, które w Hiszpanii mogą wywołać ksenofobię.

Autor/źródło: Pixabay, NakNakNak, licencja: CC0

Spośród 900 tys. cudzoziemców, którzy każdego roku przybywają do Hiszpanii tylko 20 tys. jest w sytuacji nieregularnej. Z tej liczby w kraju pozostaje zaledwie połowa. „Nikt nie przyjeżdża, aby pozbawić kogoś pracy” - podkreślił bp Mendoza. „Jeśli zaczniemy mówić rzeczy fałszywe lub robić niepotrzebne komentarze, to może stać się tak, że obywatele w końcu w nie uwierzą” - zaznacza. Bp Mendoza skrytykował postępowanie pewnych mediów, które „uwarunkowane często przez agendy polityczne i ekonomiczne nie zawsze traktują zjawisko imigracji w sposób wyważony”. Zawsze zwraca się uwagę na imigrantów, którzy trafiają do Hiszpanii na pontonach. Tymczasem zapomina się o „piłkarzach lub osobach zajmujących kierownicze stanowiska w firmach, które też są imigrantami”. Bp Mendoza wyraził żal, że mówi się jedynie o śmierci imigrantów w wodach Morza Śródziemnego. Tymczasem wiele osób ginie przekraczając pustynię. O nich również nie powinno się milczeć.

Bp Mendoza podkreślił, że w ostatnich latach model imigracyjny uległ zmianie i stał się bardziej „przepływowy”. Imigranci, którzy przybywają do Hiszpanii pomagają w utrzymaniu przyrostu naturalnego i stanowią istotny element rozwoju ekonomicznego kraju. „Nie możemy zapomnieć o bogactwie i możliwościach, jakie daje obecność imigrantów” - podkreślił bp Juan Antonio Mendoza.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-03 18:40:28
miniaturka

Rzym: uroczystości pogrzebowe o. Hieronima Fokcińskiego

„Był człowiekiem, który całkowicie oddał się na służbę Kościołowi oraz uosobieniem niewiarygodnej pokory” – tak o zmarłym o. Hieronimie Fokcińskim SJ, mówi jego wieloletni przyjaciel kard. Grocholewski, który przewodniczył Mszy pogrzebowej w Rzymie.
2018-08-03 19:49:24
miniaturka

USA: apel o odnowę Kościoła po fali skandali

O odnowę moralną Kościoła i podjęcie konkretnych działań w obliczu kryzysu związanego z nadużyciami duchownych zaapelował przewodniczący amerykańskiego episkopatu.
2018-08-03 20:03:40
miniaturka

Jemen: 11 mln dzieci pilnie potrzebuje pożywienia i leków

W Jemenie trwa jeden z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych na świecie. 11 mln dzieci pilnie potrzebuje pożywienia i leków. Celem ataków padają szpitale, szkoły, zakłady pracy i obozy dla uchodźców.
2018-08-03 20:13:15
miniaturka

Kard. Puljić: Europa musi zachować chrześcijańskie korzenie

„Europa musi odkryć na nowo własne korzenie, swoją chrześcijańską tożsamość. Tylko w ten sposób nie będzie musiała obawiać się islamskiego radykalizmu” – podkreśla kard. Vinko Puljić, prymas Kościoła katolickiego Bośni i Hercegowiny.
2018-08-04 12:19:16
miniaturka

Apel przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzewości: nie akceptujmy liderów nadu

Nie akceptujmy liderów społecznych, którzy nadużywają alkoholu. Jako obywatele musimy odważnie mobilizować kandydatów w wyborach parlamentarnych i samorządowych, aby w swoich programach wpisywali ochronę trzeźwości - podkreśla bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
2018-08-04 12:23:37
miniaturka

Bp Jan Piotrowski wyruszy w 37. pielgrzymce kieleckiej

Na trasie rozpoczynanej w najbliższą niedzielę 37. Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej ok. dwóm tysiącom pielgrzymów z diecezji kieleckiej będzie towarzyszył bp Jan Piotrowski. Biskup kielecki podtrzymuje tradycję swoich poprzedników. Pątnicy dotrą do Częstochowy 13 sierpnia.