Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-04 18:34
S. Zielińska / KAI

Bp Mazur: zbyt mało modlimy się o powołania

Zbyt mało modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. A przecież misje są sprawą wiary - przypomina w rozmowie z KAI bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Autor/źródło: Pixabay, nickelbabe, licencja: CC0

Renata Różańska (KAI): 6 stycznia będziemy obchodzić Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Jak Ksiądz Biskup ocenia polski wkład w dzieło misyjne Kościoła ?

Bp Jerzy Mazur: Kościół w Polsce jest coraz bardziej świadomy swego mandatu misyjnego. Wprawdzie nie możemy równać się co do liczby misjonarzy i misjonarek z innymi krajami, niemniej jednak liczba ta stale rośnie.

Obecnie 2032 misjonarek i misjonarzy z Polski posługuje w krajach misyjnych, a ponadto ponad 1000 kapłanów i sióstr zakonnych na Wschodzie w krajach b. ZSRR. Mamy sporą już grupę misjonarzy świeckich: 57 osób, nie licząc rodzin z Drogi Neokatechumenalnej. Nasi misjonarze są młodzi, dynamiczni, dobrze przygotowani językowo i kulturowo, całkowicie oddani sprawie Bożej. Ich średnia wieku, wynosząca ok. 35 lat, pozwala żywić nadzieję na długą służbę w Kościele misyjnym.

Dostrzegamy również wzrost zainteresowania misjami wśród wiernych świeckich. Nasze częste apele o modlitwę i ofiarność na rzecz misji spotykają się z coraz żywszym odzewem. W wielu diecezjach i parafiach rozwija się dzieło misyjne. Podobnie można mówić o zgromadzeniach zakonnych, które utrzymują placówki misyjne dzięki hojności wiernych. To są jak najbardziej satysfakcjonujące znaki odpowiedzialności za misje Kościoła w Polsce.

W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz pięćdziesięciolecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Baczne spojrzenie w historię uświadomiło mi, jak dużo dokonało się w sferze animacji, współpracy i formacji misyjnej. Okrzepły struktury niosące pomoc misjom. Teraz czas na pogłębienie wśród duchowieństwa i wiernych świadomości, że z mocy chrztu św. i bierzmowania wszyscy jesteśmy uczniami-misjonarzami i mandat misyjny otrzymaliśmy osobiście. Możemy realizować go na różne sposoby.

KAI: Na jakie cele będą przeznaczone środki pieniężne z tegorocznej zbiórki na tacę w Uroczystość Trzech Króli?

- Tradycyjnie już, taca z Uroczystości Trzech Króli, kiedy w Polsce obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, jest przeznaczona na Krajowy Fundusz Misyjny. Wspiera on działalność Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie misjonarze przygotowują się do wyjazdu na misje. Jest to jedyna placówka w świecie, która przez rok solidnie przygotowuje do posłania misyjnego. Formują się w nim fideidoniści (kapłani diecezjalni), kapłani zakonni, bracia i siostry zakonne oraz misjonarze świeccy.

Pozyskane 6 stycznia środki służą również pomocy w posłudze ewangelizacyjnej i charytatywnej misjonarkom i misjonarzom. Trzeba wspomnieć, że w ten dzień kwestują Kolędnicy misyjni – dzieci i młodzież z grup Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W tym roku zbierają pieniądze na pomoc rówieśnikom z Syrii i Libanu.

KAI: Jak określiłby Ksiądz Biskup przyszłe zadania Komisji Misyjnej?

- Komisja Episkopatu Polski ds. Misji odpowiada za koordynację działań na rzecz misji w Kościele w Polsce. Jej celem jest pogłębienie integracji środowisk misyjnych, zacieśnienie współpracy, wymiana doświadczeń między podmiotami, które służą misjom oraz animacja i formacja misyjna, zwłaszcza dzieci i młodzieży.

Jednym w priorytetowych zadań na najbliższe lata, nie tylko na 2018 r. jest rozbudzenie ducha misyjnego wśród wiernych świeckich. Zależy nam bardzo na „przebudzeniu misyjnym” świeckich. Chcemy, aby zwiększyła się liczba misjonarek i misjonarzy, którzy będąc świeckimi, dadzą potężne świadectwo wiary i miłości do Chrystusa. Komisja poszukuje sposobów wspierania wolontariatu misyjnego młodzieży, który dynamicznie się rozwija w Polsce. To jest nasza nadzieja na powołania misyjne.

Obecny rok jest rokiem synodu na temat młodzieży. Chcemy zastanowić się, jak wykorzystać potencjał, energię i inwencję młodzieży w dziele misyjnym Kościoła. Mówiąc o młodych, pragniemy rozbudzić modlitwę w ich intencji. Papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny powiedział: „Młodzi są nadzieją misji”. Pragnieniem naszym jest, by młodzi, którzy są nadzieją naszego Kościoła, stawali się nadzieją misji. Oni winni ewangelizować na cyfrowym kontynencie rówieśników i aż po krańce ziemi. Uważam, że zbyt mało modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. A przecież misje są sprawą wiary.

W 2018 r. pragniemy, z takim samym zapałem jak dotychczas mobilizować Kościół w Polsce do zaangażowania modlitewno-finansowego w misje. Jesteśmy wdzięczni Duchowi Świętemu za „wyobraźnie misyjną”, która rozbudza w wielu duchownych i świeckich, a która przekłada się na wsparcie dzieł ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych na misjach.

Rozmawiała: Renata Różańska / Ełk

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-04 15:35:23
miniaturka

Kard. Nycz wręczy medale "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej"

W najbliższą sobotę 6 stycznia kard. Kazimierz Nycz odznaczy 9 osób medalami „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.
2018-01-04 16:03:35
miniaturka

Dyrektor ISKK o spadku frekwencji na Mszy św.: to nie powinno budzić frustracji

"Po okresie stabilności liczba osób chodzących do kościoła w 2016 r. spadła. Jest część Polaków, którzy przestają się angażować w życie religijne i duchowe" - powiedział ks. Wojciech Sadłoń w komentarzu do badania religijności Polaków.
2018-01-04 18:10:16
miniaturka

Papież modli się za ofiary wypadku autobusowego w Peru

Papież modli się za ofiary wypadku autobusowego w Peru. Przedwczoraj w Pasamayo, 75 km na północ od Limy, autokar spadł do oceanu z niemal stumetrowego klifu.
2018-01-04 18:51:03
miniaturka

Warsztaty dziennikarskie przed 21 Dniem Judaizmu

W środę 10 stycznia w Warszawie odbędą się warsztaty dziennikarskie poprzedzające obchody XXI Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.
2018-01-04 23:42:56
miniaturka

Bp Juszczak: miejscem uświęcenia się mężczyzny i kobiety jest rodzina

- Miejscem uświęcenia się mężczyzny i kobiety jest rodzina – mówił w Kaliszu bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.
2018-01-05 08:09:46
miniaturka

Biskupi Indii: niepokojące ataki na mniejszości

Wobec ataków na chrześcijan i inne mniejszości w Indiach wzywamy, aby nowy rok był czasem pokoju i harmonii, miłości i braterstwa oraz integralnego rozwoju wszystkich grup etnicznych i religijnych w naszym kraju - napisali biskupi Indii.