Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-23 12:54
AC / ar / KAI

Bp Mazur na gali "Benemerenti": niech dzisiejsze święto umocni nas w gorliwości misyjnej

W przemówieniu inaugurującym galę bp Jerzy Mazur nadmienił, że wręczenie nagród wpisuje się w obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego pod hasłem „Ochrzczeni i posłani. Kościół Chrystusa z misją w świecie”.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, BP KEP, licencja: CC BY-SA

Niech to dzisiejsze święto umocni nas w gorliwości misyjnej, a Duch Święty, będzie nam przewodnikiem i źródłem łaski. Niech ożywi animację misyjną - zaapelował bp Jerzy Mazur w środę podczas uroczystej gali wręczenia medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Warszawie. Nagroda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przyznawana jest osobom i instytucjom zasłużonym dla misyjnego dzieła Kościoła w Polsce.

W przemówieniu inaugurującym Galę „Benemerenti in Opere Evangelizationis” bp Jerzy Mazur nadmienił, że wręczenie nagród wpisuje się w obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego pod hasłem „Ochrzczeni i posłani. Kościół Chrystusa z misją w świecie”.

- W tym miesiącu szczególną modlitwą otaczamy misjonarki i misjonarzy, prosząc, by cały Kościół odnowił swój zapał misyjny i gotowość niesienia Chrystusa aż na krańce świata. Dlatego też cieszy nas obecność księdza biskupa misyjnego Jana Ozgi z diecezji Doume Abong’Bang w Kamerunie, który reprezentuje naszych misjonarzy w świecie – zaznaczył przewodniczący Komisji Misyjnej.

Współorganizator uroczystości odniósł się do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny, w którym Ojciec Święty podkreślił, że Kościół nadal potrzebuje osób gotowych do opuszczenia swoich domów i głoszenia Ewangelii na krańcach świata.

- Ojciec Święty przypomniał, że każdy z nas wraz z darem chrztu świętego stał się uczniem-misjonarzem i otrzymał szczególną misję. „Zawsze jestem misją; zawsze jesteś misją; każda ochrzczona i każdy ochrzczony jest misją. Ten kto, miłuje wyrusza w drogę, jest pobudzony, by wyjść ze swoich ograniczeń, jest pociągnięty i pociąga, daje siebie drugiemu i nawiązuje relacje rodzące życie. Nikt nie jest bezużyteczny i nieistotny dla Bożej miłości. Każdy z nas jest misją w świecie, ponieważ jest owocem Bożej miłości” – zacytował za papieżem bp Mazur.

Duchowny podziękował wyróżnionym medalem „Benemerenti”, a także wszystkim zebranym na uroczystości, za „oddanie dla misji, codzienny trud, nieustanną modlitwę, ciężką pracę, cierpienie i wierność powołaniu misyjnemu”.

- Wiem, że nie tylko sami wpisujecie się w wielkie dobro, jakie dokonuje się na misjach w Afryce, Azji i Oceanii oraz Ameryce Łacińskiej, ale też i innych włączacie w sprawy misyjne – dodał.

Biskup wyraził również wdzięczność wobec Konferencji Episkopatu Polski za nieustanną troskę o misje, a także członkom i konsultorom Komisji KEP ds. Misji za owocną współpracę.

- Dziękuję tym, którzy podejmują wraz z nami odpowiedzialność za misje, a więc agendom Komisji: Centrum Formacji Misyjnej, Dziełu Pomocy „Ad Gentes” oraz MIVA Polska. Z serca dziękuję Papieskim Dziełom Misyjnym, które od lat służą misjom, za cenne inicjatywy misyjne Słowa wdzięczności kieruję do żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych w Polsce, bez reszty oddanym ewangelizacji oraz do wszystkich delegatów biskupich ds. misji w archidiecezjach i diecezjach, którzy zajmują się animacją i formacją misyjną – podkreślił.

Przewodniczący Komisji Misyjnej przyznał, że podziwia wszystkich angażujących się w działalność misyjną - tych, którzy wpłacają ofiary w tej intencji, modlą się za misjonarzy, a także media, przekazujące informacje na ten temat.

- Myślę z nadzieją o coraz liczniejszej grupie wolontariuszy misyjnych; o katolickich organizacjach, ruchach i stowarzyszeniach o różnych charyzmatach, które w diecezjach i parafiach pomagają misjom i je wspierają – przyznał.

Dodał również, że czuje wdzięczność wobec „tysiąca dziewięciuset trzech misjonarek i misjonarzy z Polski, którzy posługują w 98 krajach oraz ponad tysiąca kapłanów i sióstr zakonnych, oddanych duszpasterstwu na Wschodzie”.

Bp Mazur podziękował Kapitule Medalu i jej przewodniczącemu – biskupowi Janowi Piotrowskiemu, za wybór 15 laureatów spośród 172 kandydatów.

Duchowny podkreślił, że dzieło „Missio as gentes” jest niezbędne dla Kościoła, ponieważ „przyczynia się do stałego procesu nawrócenia wszystkich chrześcijan”.

- Niech zatem to dzisiejsze święto umocni nas w gorliwości misyjnej, a Duch Święty, będzie nam przewodnikiem i źródłem łaski. Niech ożywi animację misyjną i zacieśni współpracę między nami dla dobra dzieła, do którego Bóg nas przeznaczył – zaapelował na zakończenie przewodniczący Komisji Misyjnej.

Nagroda została ustanowiona przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 r. Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” jest przyznawana w 4 kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Poszczególne kategorie zostały uwidocznione na awersie Medalu. Na jego rewersie znalazły się słowa zachęty: „Podziel się Chrystusem”.

ar / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-23 11:22:19
miniaturka

100-lecie święceń abp Achillesa Rattiego

W poniedziałek 28 października, w setną rocznicę święceń biskupich abp. Achillesa Rattiego - pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce, w archikatedrze warszawskiej o godz. 19.00 metropolita Mediolanu abp. Mario Delpiniego odprawi uroczystą Mszę św.
2019-10-23 11:45:36
miniaturka

Bp Galantino: w Watykanie nie ma groźby bankructwa

W Watykanie nie ma groźby bankructwa – zapewnia bp Nuzio Galantino. Przypomina on, że w ubiegłym roku urząd ten wygenerował dochód w wysokości 22 mln euro. W tym roku wyniki są negatywne na skutek nadzwyczajnej interwencji – ratowania katolickiego szpitala.
2019-10-23 12:15:34
miniaturka

Podaj dobro dalej! Misja Heleny Kmieć trwa

Do 15 grudnia trwają zapisy do trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Podaj dobro dalej!” dla uczniów szkół podstawowych. Zwycięzcy konkursu organizowanego przez Fundację im. Heleny Kmieć będą mieli możliwość wyjazdu na wolontariat zagraniczny.
2019-10-23 13:30:34
miniaturka

Sąd uznał niewinność posądzanego o pedofilię księdza

Trzy lata temu ks. José Antonio Molina, kapłan z San Salvadoru, został bezpośrednio przez papieża w trybie pilnym suspendowany za rzekomą pedofilię i zwolniony ze wszystkich stanowisk i funkcji.
2019-10-23 13:39:39
miniaturka

Międzyreligijna Modlitwa o Pokój w Warszawie

W nawiązaniu do międzyreligijnego Dnia Modlitwy o Pokój w Asyżu, którego inicjatorem był Jan Paweł II, przedstawiciele wielu religii spotkają się w Warszawie 26 października, aby w jednym miejscu modlić się o pokój na świecie.
2019-10-23 14:09:19
miniaturka

Bp Rojek do alumnów: w każdej chwili dajesz świadectwo o tym, kim naprawdę jesteś

W każdej chwili dajesz świadectwo o tym, kim naprawdę jesteś. Pokazujesz, ile prawdy jest w Twoich deklaracjach i jak mają się one do twoich czynów - powiedział bp Marian Rojek.