Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-07 18:14
ek / KAI

Bp Mazur: cierpienie jest także powołaniem.

W pierwszą sobotę lipca do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej licznie przybyli chorzy i z niepełnosprawnością oraz wspólnota Cichych Pracowników Krzyża.

Autor/źródło: Pixabay, sabinevanerp, licencja: CC0

Pielgrzymom towarzyszyli kapelani szpitali, pielęgniarki oraz kapłani z diecezji. Przybyłych diecezjan powitał ks. Jarosław Pierzgalski, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia oraz kustosz sanktuarium, ks. kan. Arkadiusz Pietuszewski.

Gospodarz miejsca życzył pielgrzymom, aby Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych zaowocowała bożym błogosławieństwem w codziennym życiu, a szczególnie w sytuacji niesienia krzyża choroby, cierpienia czy opieki nad drugim człowiekiem.

"Do naszego sanktuarium, do Matki Bożej przybywa wielu ludzi, którzy pogubili się w życiu. Każda pielgrzymka jest naszym otwarciem się na działanie Boga. Wypraszajmy potrzebne łaski”- mówił kustosz miejsca.

Mszy św. w Studzienicznej przewodniczył bp Jerzy Mazur. W homilii biskup diecezji ełckiej mówił o odkrywaniu szczególnego powołania do cierpienia. „Jesteśmy silni i mocni jak Jezus na Krzyżu. Wpatrujmy się w Chrystusa, a wtedy zrozumiemy sens naszych chorób, naszego cierpienia. Wtedy zrozumiemy, że cierpienie jest także powołaniem” – wyjaśniał bp Mazur.

Biskup zachęcał pielgrzymów, aby nie wstydzili się tego, że są, jak mówił papież Franciszek, cennym skarbem Kościoła. „To wy, chorzy i cierpiący jesteście najcenniejszym, najbardziej drogocennym skarbem Kościoła” – zapewniał. 

„Wpatrujmy się także w oblicze Maryi. Troska Matczyna o nas jest wielka. Ona najlepsza Matka czuwa nad naszą drogą zbawienia. Tak jak Maryja trwała na modlitwie z uczniami tak i dzisiaj trwa z nami. Zaprośmy Maryję do siebie, do naszych rodzin. A jako uczniowie Chrystusa jesteśmy powołani do opiekowania się sobą nawzajem” – mówił bp Mazur.

Biskup przypomniał, że z wiarą należy modlić się o łaskę uzdrowienia, ale też być otwartym na wypełnianie woli Bożej. Jak modliła się Chiara Badano: „Jezu jeśli Ty tego chcesz, ja też tego pragnę”. 

Podczas Mszy św. kapłani udzielili sakramentu namaszczenia chorych. Pielgrzymi mieli również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Wprowadzeniem duchowym była konferencja ks. Szymona Sokołowskiego z Ełku. Tym razem tematem była refleksja nad zagadnieniem cierpienia. Kapłan wyjaśniał, że Pan Bóg nie pragnie naszego cierpienia, ani chorób. „Łaską jest zrozumienie tego czym doświadczenie choroby jest i do czego cierpienie nas prowadzi” – mówił prelegent. 

Pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, które peregrynują po szpitalach diecezji ełckiej. Ks. Sokołowski przybliżył życiorys błogosławionej pielęgniarki z Krakowa. „Towarzyszenie chorym było jej życiową misją. Bł. Hanna była przekonana, że gdy ciało jest pielęgnowane to i dusza z czasem otworzy się na Boga. Ta niezłomna pielęgniarka i dzisiaj uczy nas, że życie ma niepodważalną wartość i sens” - mówił. Wskazał, że do cierpienia, choroby możemy podchodzić na różne sposoby, ważne jest, aby prowadziło to nas i innych do zbawienia.

Na zakończenie pielgrzymi przeszli Drogę Krzyżową, podczas której łączyli swoje cierpienia z męką Jezusa Chrystusa i Matki Najświętszej.

W dniu dzisiejszym relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej zostały przekazane delegacji z Giżycka. 

Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej jest jednym z głównych sanktuariów diecezji ełckiej. W roku 1999 to miejsce odwiedził papież Jan Paweł II. Od 2008 r. Studzieniczna jest etapem wytchnienia na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”. 

mr / Studzieniczna

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-07 13:58:45
miniaturka

Franciszek w Bari: niech pokój zapanuje na Bliskim Wschodzie

Przemawiając na dziedzińcu bazyliki św. Mikołaja w Bari papież zaapelował o położenie kresu wojnom, żądzy władzy, fanatyzmom, niesprawiedliwym zarobkom, wyzyskowi, ubóstwu, nierówności i braku uznania praw.
2018-07-07 14:46:17
miniaturka

Nowy esej Benedykta XVI o dialogu katolicko-żydowskim

Ukazał się wyjątkowy esej Benedykta XVI na temat dialogu katolicko-żydowskiego. Artykuł miał pozostać osobistą refleksją Papieża Seniora, jednak kard. Kurt Koch przekonał go do upublicznienia tych przemyśleń.
2018-07-07 15:02:24
miniaturka

Bliski Wschód przeżywa noc agonii, opowiedzmy się za pokojem

Podsumowując rozmowy ze zwierzchnikami Kościołów Bliskiego Wschodu Franciszek mówił o potrzebie wiarygodnego świadectwa chrześcijan, zaapelował do rządzących i wskazał na dramat bliskowschodnich dzieci.
2018-07-07 18:54:35
miniaturka

Wakacyjne akcje ewangelizacyjne w całej Polsce

W Kostrzynie nad Odrą, w górach i nad morzem, a także na ulicach miast będzie w tym roku można spotkać głoszących Dobrą Nowinę podczas wielu wakacyjnych akcji ewangelizacyjnych.
2018-07-07 19:29:17
miniaturka

Siódmy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Służebnico Ducha Świętego wspieraj nas w darze umiejętności - tak brzmiało wezwanie siódmego dnia Wielkiego Odpustu Tuchowskiego.
2018-07-08 07:13:57
miniaturka

Hiszpania: uroczystości ku czci św. Firmina

Byki pędzące ulicami miasta to znak, że w Pampelunie rozpoczęły się uroczystości ku czci św. Firmina.