Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-07 22:33
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Lityński: potrzebujemy świadectwa św. Józefa

- Potrzebujemy świadectwa św. Józefa – mówił bp Tadeusz Lityński, który 7 marca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Temat marcowego spotkania brzmiał: „Milczeć, walczyć, kochać… o mężczyznach zapatrzonych w św. Józefa”.

Marcowe nabożeństwo połączono z inauguracją peregrynacji kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego po parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Piotr Machała.

Konferencję pt. „O męskiej naturze, o męskiej duchowości i męskim powołaniu” wygłosili ks. kan. Robert Patro, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz przedstawiciele męskich wspólnot z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Prelegenci podkreślali, że mężczyzna powinien z odwagą głosić Ewangelię i bronić wartości chrześcijańskich. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski. W ramach Konferencji Episkopatu Polski: delegat Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska; członek Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą; członek Rady Prawnej; członek Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Wraz z nim modlili się: bp senior Stefan Regmunt z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wśród nich liczne grono księży z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przedstawiciele wiernych z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej z pielgrzymką mężczyzn, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kępińskiego, raszkowskiego i wieruszowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii bp Tadeusz Lityński wskazując na św. Józefa podkreślał, że jest on potężnym opiekunem wszystkich, którzy zwracają się do niego o pomoc.

Zaznaczył, że najbardziej spektakularnym wydarzeniem, które na nowo zwróciło uwagę wiernych na św. Józefa Kaliskiego było ocalenie blisko 800 polskich duchownych i ok. 30 tys. więźniów obozu zagłady w Dachau w dniu 29 kwietnia 1945 r. – Wymowne było wówczas, że ocalenie nastąpiło po zanoszonej przez więźniów nowennie do św. Józefa. Ocaleni kapłani i więźniowie do końca swojego życia wyrażali wdzięczność św. Józefowi za ocalone życie – powiedział celebrans.

Dodał, że wśród ocalonych byli kapłani pracujący w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, jak np. kard. nominat Ignacy Jeż czy ks. Kazimierz Michalski, odważny proboszcz z Zielonej Góry, ofiara wydarzeń zielonogórskich z 1960 r.

Wyraził radość, że św. Józef w kopii wizerunku Świętej Rodziny nawiedzi diecezję zielonogórsko-gorzowską. – Niech na drogach peregrynacji św. Józefa oprócz modlitw i wzniosłych katechez nie zabraknie tego świętego milczenia, które wprowadzi nas w kontemplowanie tajemnicy Boga, niech to milczenie na wzór św. Józefa pozwoli nam wejść w adorację krzyża, który staje się centrum tego świętego czasu Wielkiego Postu – podkreślał kaznodzieja.

Przekonywał, że peregrynacja kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego będzie czasem wielkiej modlitwy i czerpania świadectwa Józefowej sprawiedliwości. – Jestem przekonany, że Bóg chce w tym roku poprowadzić św. Józefa drogami naszej ziemi. Nie potrzebujemy jego pomocy jako cieśli, stolarza, ale potrzebujemy modlitwy św. Józefa, Męża Sprawiedliwego i świadectwa jego życia. Potrzebujemy tego świadectwa bliskości ze Słowem Bożym, przyjęcia Maryi na wzór św. Józefa w naszym życiu, może przez codzienne trzymanie w dłoni różańca – zaznaczył hierarcha.

Do spotkania ze św. Józefem zachęcał przede wszystkim mężczyzn, od młodzieńców po seniorów. – Na dnie męskiego serca żyje pragnienie, aby osiągnąć szczęście. Tego jako mężczyźni szukamy i o to walczymy, nieraz zmagając się z wieloma męskimi namiętnościami. Wierzę, że wędrówka św. Józefa po naszej diecezji pomoże nam po męsku – jak głosi motto peregrynacji – milczeć, walczyć i kochać – mówił ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Biskup wyraził nadzieję, że peregrynacja kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego pomoże mężczyznom stawać się świadkami Chrystusa, a nawet przewodnikami w wierze.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz czas peregrynacji kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego po parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak życzył wiernym z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, aby podczas peregrynacji św. Józef obdarzał potrzebnymi łaskami. – To jest orędownik bardzo hojny. Zaufajcie mu. Niech idzie do rodzin, wspólnot, dekanatów. Jestem pewny, że ta peregrynacja przyniesie jak najlepsze owoce – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Po Mszy św. nastąpiło przekazanie kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego delegacji strażaków z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i uroczyste wyprowadzenie w asyście biskupów do samochodu. Peregrynacja w parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpocznie się 8 marca.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-07 14:58:54
miniaturka
play

Wartość ciszy w Wielkim Poście. Utwór GGDuo pomaga podjąć pewną refleksję...

Żyjemy w świecie, w którym mamy wielkie kłopoty z ciszą. Warto uświadomić sobie jej ogromną wartość.
2019-03-07 15:48:12
miniaturka

Papież: Niech Pan udzieli nam łaski zachowania pamięci

Do prośby o łaskę zachowania w pamięci tego wszystkiego, co Bóg uczynił w naszym życiu, a przede wszystkim, aby zawsze pamiętać o Jezusie Chrystusie zmarwtychwstałym wezwał dzisiaj Papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.
2019-03-07 18:59:51
miniaturka

Papież spotkał się z rzymskimi kapłanami

Ojciec Święty spędził dzisiejsze przedpołudnie wśród księży rzymskiej diecezji w Bazylice św. Jana na Lateranie.
2019-03-08 08:18:56
miniaturka

Indie: 25 lat sanktuarium maryjnego w Orisie

Chrześcijanie Orisy zawierzyli Matce Bożej swoje cierpienia i wciąż niezabliźnione rany wywołane falą prześladowań, jakie przed dekadą przeszły przez ten indyjski stan. Uczynili to w czasie jubileuszowej Eucharystii w sanktuarium maryjnym w Partamie, które obchodzi 25-lecie istnienia.
2019-03-08 08:26:38
miniaturka

Ryga: wielkopostne spotkania z muzyką sakralną

Podobnie jak okres Adwentu, także Wielki Post jest na Łotwie okazją do spotkania z muzyką sakralną. Pierwszy tego rodzaju koncert odbył się już w Środę Popielcową w Rydze.
2019-03-08 09:03:25
miniaturka

Œuvre d'Orient ostrzega przed bojownikami ISIS: to ludobójcy

Francuscy islamiści, którzy walczyli w szeregach Państwa Islamskiego i wracają do Francji powinni być sądzeni za udział w ludobójstwie – oświadczył ks. Pascal Gollnisch, dyrektor stowarzyszenia Œuvre d'Orient, które od 160 lat śpieszy z pomocą chrześcijanom na Bliskim Wschodzie.