Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-08 17:06
AC / KAI

Bp Libera przed pielgrzymką: do wielkich rzeczy dochodzi się poprzez trud i wysiłek

O tym, że do wielkich rzeczy dochodzi się przez trud i wysiłek, tak jak działo się to w życiu św. Stanisława Kostki, napisał biskup płocki Piotr Libera w słowie do diecezjan.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki

O tym, że do wielkich rzeczy dochodzi się przez trud i wysiłek, tak jak działo się to w życiu św. Stanisława Kostki, napisał biskup płocki Piotr Libera w zachęcie do diecezjan przed 37. Pieszą Pielgrzymką Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Jest ona dziś czytana w kościołach całej diecezji.

W swoim słowie do diecezjan biskup zaznacza, że w Roku św. Stanisława Kostki, diecezjanina płockiego, w roku 450. rocznicy jego śmierci, warto zwrócić uwagę na to, jak ważna rolę w jego życiu odegrało piesze pielgrzymowanie - aby osiągnąć swoje życiowe cele i marzenia, wyruszał w drogę.

„Uczy nas Stanisław, że do osiągnięcia pragnień potrzeba nieraz dużego wysiłku, także fizycznego, trzeba pokonania własnych słabości. Ta wspomniana cecha św. Stanisława niech stanie się zachętą do podjęcia trudu tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę. Niech towarzyszy nam myśl, że do wielkich rzeczy w życiu dochodzi się przez wysiłek, trud, czasem ból” - stwierdza bp Libera.

Podkreśla również, iż wierzy, że trud jest nagradzany duchowymi łaskami dla samych pielgrzymów, ich rodzin i całej diecezji. Wyraża nadzieję, że przykład Pielgrzyma - świętego Stanisława, zachęci kolejnych ludzi, zwłaszcza młodych, do wędrówki na Jasną Górę. Poza tym pielgrzymowanie do narodowego sanktuarium to podróż do Maryi, do Matki.

37. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem „Stworzeni do wielkości”. Jest to nawiązanie Roku św. Stanisława Kostki, pochodzącego z Rostkowa w diecezji płockiej, którego 450. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku. Św. Stanisław Kostka jest autorem słów: „ad maiora natus sum”, czyli „do wyższych rzeczy zostałem stworzony”.

Wyjście pielgrzymki płockiej poprzedzi Msza św. w katedrze płockiej pod przewodnictwem bp. Piotra Libery. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia.

Pielgrzymi przejdą łącznie około 260 km, codziennie będą pokonywać po około 30 km. Niektóre grupy dotrą pieszo także do Płocka (z Dobrzynia nad Drwęcą, Rypina i Mławy), aby 6 sierpnia ruszyć już wspólnie z całą diecezją do Częstochowy.

W programie pielgrzymki będzie m.in. Msza św. koncelebrowana przez księży, którzy w tym roku przyjęli sakrament kapłaństwa, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, wieczorne apele i konferencje. Będą one nawiązywały do św. Stanisława Kostki - Patrona roku.

eg / Płock

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-08 12:41:35
miniaturka

Na Jasnej Górze wielka modlitwa Rodziny Radia Maryja a w Częstochowie Marsz Równości

Na Jasnej Górze drugi dzień trwa doroczna 27. już pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Polska miłością wskrzeszona”.
2018-07-08 13:21:22
miniaturka

Papież: wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał

Papież jako przykład zaskakującego działania Boga w naszym życiu ukazał Matkę Teresę z Kalkuty, której „małość”, jak podkreślił, zrewolucjonizowała Kościół.
2018-07-08 13:47:30
miniaturka

Na Via Alpina Sacra austriacki kapłan będzie modlił się za archidiecezję krakowską

Ksiądz Johannes Maria Schwarz, który pielgrzymuje szlakiem Via Alpina Sacra, będzie modlił się za wiernych i pasterzy archidiecezji krakowskiej w kapliczce Capella Rotunda w Rifugio Ca d'Asti na terenie Włoch.
2018-07-08 17:43:57
miniaturka

Ukraina: obchody 75. rocznicy tragedii wołyńskiej

Kościół na Ukrainie modli się dziś w intencji ofiar rzezi wołyńskiej, która przed 75. laty dotknęła mieszkańców Wołynia, a także tereny należących dziś do Ukrainy województw lwowskiego, tarnopolskiego i iwanofrankowskiego.
2018-07-08 18:20:01
miniaturka

Weekend młodych chrześcijan i muzułmanów w Taizé

W ekumenicznej Wspólnocie z Taizé trwa drugi „Weekend przyjaźni” młodych chrześcijan i muzułmanów. Przeor Wspólnoty, brat Alois, podziękował młodym uczestnikom muzułmańskim za ich obecność.
2018-07-08 18:48:39
miniaturka

Ósmy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Służebnico Ducha Świętego wspieraj nas w darze pobożności