Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-08-30 15:21
S. Zielińska / Zdzisław Malczewski TChr

Bp Lechowicz wśród brazylijskiej Polonii

Bp Wiesław Lechowicz odwiedza po raz pierwszy wspólnoty polonijne w dalekiej Brazylii. Przybył do tego kraju również po to, aby uczestniczyć w obchodach 60-lecia obecności Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl, licencja: CC BY

Delegat episkopatu ds. duszpasterstwa polskiej emigracji, bp Wiesław Lechowicz, przebywając w Brazylii ma możliwość zapoznania się z wiarą i warunkami życia potomków polskich osadników zajmujących się uprawą roli w Rio Claro do Sul, w stanie Paraná. Z rodzinami pionierów sprawował Mszę św. po polsku. Hierarcha spotyka się z Polonią żyjącą zarówno w niewielkich osadach, jaki i metropoliach takich jak: Porto Alegre, Kurytyba, Rio de Janeiro. 

Bp Lechowicz zainicjował wizytę w Brazylii od spotkania się z Polonią w Porto Alegre, stolicy stanu Rio Grande do Sul, najbardziej wysuniętego na południe tego kraju. Został przyjęty przez społeczność polonijną w siedzibie Towarzystwa Polonia, a następnie sprawował uroczystą Mszę w polskim Kościele pod wezwaniem Pani Jasnogórskiej, podczas której 10 osób przyjęło sakrament bierzmowania. W 1984 r. Polonusi w tym mieście przyjęli ten sakrament przez posługę Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Od tamtego czasu wiele osób dorosłych bardzo świadomie oczekiwało na wizytę polskiego hierarchy, aby móc przystąpić do bierzmowania.

W uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej bp Lechowicz przewodniczył Mszy w języku portugalskim w kościele chrystusowców w Kurytybie. Współkoncelebrowali arcybiskup senior archidiecezji kurytybskiej, 92-letni Pedro Fedalto, bp Stanisław Stefanek, który jest chrystusowcem oraz ks. Kazimierz Długosz, prowincjał chrystusowców w Ameryce Południowej. Po zakończeniu liturgii poseł Jan Dziedziczak odznaczył krzyżem kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej ks. Józefa Wojnara, chrystusowca obchodzącego 60-lecie kapłaństwa i od 54 lat posługującego Polonii brazylijskiej. Odczytano także list ministra Adama Kwiatkowskiego z Kancelarii Prezydenta, który w imieniu Głosy Państwa wyraził podziękowania dla zgromadzenia założonego przez sługę Bożego kard. Augusta Hlonda, a troszczącego się o dobro duchowe i kulturowe społeczności polonijnej w Brazylii.

Zespół tańca i śpiewu polskiego „Pilsko” z Żywca uświetnił liturgię. Po południu w parku św. Jana Pawła II, położonym w centralnej części Kurytyby, miały miejsce wydarzenia kulturalne, w których wzięli udział przedstawiciele Kościoła i państwa z Polski, jak również miejscowi politycy: gubernator Maria Aparecida Borghetti oraz prefekt Kurytyby Rafael Greca – wielki i wypróbowany przyjaciel Polonii.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi: